Mokyklos dalijasi patirtimi apie nuotolinę lietuvių kalbos ir literatūros įskaitą

Dalis mokyklų šią savaitę pradeda organizuoti lietuvių kalbos ir literatūros kalbėjimo įskaitą abiturientams nuotoliniu būdu. Dėl karantino daugiau kaip mėnesiu pavėlintas jos vykdymo terminas. Kita dalis mokyklų šią įskaitą spėjo surengti dar iki karantino. Per įskaitą abiturientas kalba savo pasirengta literatūros tema, kalbėjimo trukmė – apie 10 min., jei po to kyla klausimų, mokinys atsakinėja ir į juos. Visi abiturientai įskaitą turės išlaikyti iki gegužės 22 d.

 

Šakių r. Lukšių Vinco Grybo gimnazijoje lietuvių kalbos ir literatūros įskaitą balandžio 21 d. laikė pusė abiturientų. Kiti laikys šį penktadienį.

„Jeigu gerai pasiruošia įskaitos administratorius, sistema veikia gerai, mokytojams jokių problemų nekyla. Įskaitą laikėme per „Zoom“ platformą, prie kurios ir mokiniai, ir mokytojai jau įpratę. Interneto trikdžių pasitaikė tik vienam mokiniui, tuoj pat išsiaiškinome, kad namuose įjungtas dar vienas kompiuteris – jį išjungus viskas susitvarkė, – įspūdžiais, kaip laikyta įskaita, dalijasi gimnazijos lituanistė Stasė Burkšaitienė. – Manau, kad šiemet laikiusieji įskaitą patenkinti, mokiniams mažiau jaudulio. Didžiausias įdirbis ruošiantis įskaitai juk padarytas dar prieš paskelbiant karantiną“.

Kaip sako mokytoja, mokiniai iš anksto buvo informuoti, kokių techninių galimybių reikės, kaip prisijungti. „Nepastebėjome jokio psichologinio diskomforto laikant įskaitą nuotoliniu būdu. Kai kuriems abiturientams kalbėjimas sekėsi netgi geriau nei paprastai per pamokas“, – sakė S. Burkšaitienė. Pasak mokytojos, patyrę mokytojai iškart gali pastebėti ir tai, ar mokinys skaito kažkokį tekstą, ar kalba pasirengta tema.

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena: paaiškėjus, kad mokinys per įskaitą atsakinėja ne su mokytoju sudaryta arba ne savo parengta tema, kitais būdais sukčiauja, jo kalbėjimas nutraukiamas, surašomas aktas. Tokiu atveju kalbėjimas nevertinamas, nustatoma kita įskaitos vykdymo data.

 

Per „Zoom“ platformą įskaitą taip pat laikė Klaipėdos rajono abiturientai: 18 Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos mokinių ir 150 abiturientų Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje. Ir vienoje, ir kitoje mokykloje įskaita truko po dvi dienas. „Įskaita laikyta labai sklandžiai, nebuvo nė vieno incidento, mokytojai pasakojo, kad mokiniai buvo netgi pasipuošę. Mokiniai į vaizdo kambarį buvo kviečiami po vieną arba du, turėjome du vertintojus, įskaitos laikymas buvo įrašinėjamas“, – pasakojo savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Nijolė Gotlibienė. Klaipėdos rajone penktadienį įskaitą laikys dar 19 abiturientų, ir tai bus paskutiniai rajone, laikantys šią įskaitą.

 

Jei abiturientas neturi tinkamos įrangos, reikalingos įskaitai, jis gali kreiptis į savo mokyklos administraciją ir prašyti pagalbos. Įskaitai laikyti tinka ir telefonas, turintis prieigą prie interneto.  Jei per įskaitą nutrūktų garsas, vaizdas ar interneto ryšys, mokyklos administracija ir mokytojai turi sudaryti sąlygas mokiniui dar kartą kalbėti pasiruošta tema.

 

Lietuvių kalbos ir literatūros kalbėjimo įskaita tikrinami abiturientų gebėjimai pristatyti, kaip suvokta tema, ar jų teiginiai pagrįsti, ar jų kalba taisyklinga ir aiški, ar bendraujama verbaline ir neverbaline raiška. Jos išlaikymas svarbus norint laikyti lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą raštu, jis šiemet taip pat pavėlintas ir vyks birželio 29 d.

 

Balandžio 22 d. duomenimis, lietuvių kalbos ir literatūros įskaita buvo įvykusi 61 mokykloje – įskaitą šiose mokyklose laikė visi abiturientai. 27 mokyklose ji laikyta nuotoliniu būdu, likusiose mokyklose įskaita buvo organizuota dar iki karantino. Iš viso įskaita šiemet laikoma 328 mokyklose.

 

ŠMSM inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.