Mokinių susitikimas su nominuota 2019 m. knygos autore Dovile Zavedskaite

Sausio 20 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialas suorganizavo susitikimą su rašytoja, dramaturge, tekstų autore ir vaikiškos knygos „Lietus ir skafandras“ kūrėja Dovile Zavedskaite. Į susitikimą atvyko Šiaulių Rėkyvos progimnazijos mokiniai. Susitikimas vyko Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriaus patalpose. Čia rašytoja pristatė savo pirmąją knygą „Lietus ir skafandras“ – tai smagi ir pamokanti istorija apie mergaitę, kuri bijojo lietaus, ir lietų, kuris bijojo žmonių.

Per visą susitikimą autorė aktyviai bendravo su mokiniais. Juos įtraukė į lengvas ir smagias varžytuves, kuriose galėjo laimėti knygą! D. Zavedskaitė klausinėjo vaikų, ar jie mėgsta lietų, vėją, kokia būtų jų tobula diena, ką darytų, jei turėtų savo kloną, kas juos daro laimingus… Uždavė daug smagių ir įdomių mįslių. Net 9 vaikai laimėjo po knygą!

 

Užsiėmimo pabaigoje vaikai ir patys uždavė autorei klausimų: jiems buvo įdomu, per kiek laiko parašė knygą, kas įkvėpė ją parašyti, per kiek laiko parašomas vienas puslapis. O po susitikimo nusidriekė eilė, kurioje D. Zavedskaitė vaikams užrašė linkėjimus: autorė linkėjo „lietaus jausmo“ ir „dykumų jausmo“.

Rėkyvos filialo darbuotoja pakalbino autorę.

 

Pirmiausia klausimas apie jus: kiek jau laiko esate rašytoja? Iš kur semiatės įkvėpimo kurti?

Rašau gal nuo šešiolikos, tačiau per tuos metus daug sykių kito žanrai. Vis dėlto rašydama – kad ir kas tai būtų – jaučiuosi esanti savo dviratyje: kaskart jaučiu begalinį malonumą juo važiuoti! Įkvepia kasdienybė, žmonės, kelionės, menas, pokalbiai, potyriai. Kitaip tariant, gyvenimas.

 

Kaip jums kilo mintis parašyti knygą „Lietus ir skafandras“?

Mane visada labai domino lietus. Mes tiek daug apie jį kalbame! Norėjau duoti jam žodį. Man reikėjo erdvės, kurioje daiktai turėtų galimybę kalbėti ir jais būtų tikima. Literatūra vaikams – kaip tik tokia.

 

Jūsų knyga yra skirta tiek tėvams, tiek vaikams. Ko iš jos galėtų pasisemti vaikai ir tėvai, kurie greičiausiai jiems ir skaito šią knygą?

Mano knyga yra skirta žmogui. Nesvarbu, koks jo amžius, visiems ji turi ką pasakyti. Manau, svarbiausia mintis – kad nustotume ieškoti, ko nepametę. Kad pasikalbėtume su draugu ir savimi, suprastume, kad nieko nepametėme, viskas gerai. Galime gyventi toliau.

 

Ar turite mėgstamiausią knygą?

Neturiu. Skaitau nemažai, tačiau skirtingais laikotarpiais jaučiu poreikį skirtingiems dalykams. Žiemą negaliu be rusų klasikos, vasarą – be egzistencialistų. Kai lyja, kaip dabar, skaitau šiuolaikinę literatūrą. Kasdien skaitau ir vaikams skirtas knygas. Iš jų dažniausiai – nenustebinsiu – Astrida Lindgren, Tuvė Janson, Hansas Kristianas Andersenas, lietuviška tautosaka.

 

Ar apsidžiaugėte / nustebote, kad jūsų knyga buvo nominuota „Metų knygos 2019 m.“ rinkimuose?

Nustebau absoliučiai! Kai nominuojama Tavo pirma knyga, jausmas – pilnas ne lūkesčių, bet dėkingumo. Smagu ne tiek dėl savęs, kiek dėl to, kad man brangią ir, tikiu, šiek tiek akis praplėšiančią filosofinę istoriją apie lietaus ir mergaitės kelionę išgirs šiek tiek daugiau žmonių, nei planavau.

 

Jūsų knygoje pavaizduotos labai įdomios iliustracijos, o kai kuriose vietose jų aprašymai šmaikštūs ir smagūs, ar daug dėmesio skyrėte iliustracijoms?

Iliustracijų autorė – Jurga Šarmavičiūtė. Ji mano istorijai skyrė tikrai gražaus dėmesio!

 

„Šiuolaikiniai vaikai nebeskaito knygų“ – tvirtina žiniasklaida, įvairios apklausos, dėl to kaltindamos internetą, išmaniąsias technologijas, o kaip manote jūs? Gal dauguma tiesiog nerado sau tinkamos knygos? Kaip užsiauginti skaitytoją?

Šiandien tikiu, kad mūsų pareiga – padaryti iš knygų skaitymo pramogą. Ne mažesnę nei internetas ir animacija. Kurti ritualus, lenktynes su tėvais, jaukius skaitymo kampelius namuose, ėjimą į gražias bibliotekas. Taip pat svarbu leisti vaikams rinktis, ko jie nori. Jei jie išsiugdys įprotį skaityti, pagaliau prieis ir prie pačios vertingiausios literatūros. Tačiau pradinį įgūdžio formavimąsi paskatins malonumas skaityti tai, ko norisi.

 

Ko palinkėtumėte šiuolaikiniam skaitytojui vaikui?

Pajusti, kad knygose, kitaip nei ekranuose, galime apsigyventi ir mes patys!

 

Ko palinkėtumėte sau?

Kad to, ką rašau, reikėtų žmonėms!

 

Linkiu sėkmės „Metų knygos rinkimuose“!

 

***

Taigi Rėkyvos biblioteka ir Šiaulių Rėkyvos progimnazija turėjo įdomų susitikimą su jauna, perspektyvia rašytoja, kurios jau pirmoji knyga yra nominuota kaip geriausia 2019 m. knyga! Taip pat norime padėkoti Šiaulių Rėkyvos progimnazijai bei Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriui už bendradarbiavimą.

 

Daugiau informacijos apie „Metų knygos rinkimus 2019“ rasite čia.

 

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.