„Kitoks“ – nereiškia blogesnis

Aldona Kleivienė
,
Telšių švietimo centro metodininkė

„Stereotipai ir mokslinė fantastika“ (angl. Stereotypes in Hard Science Fiction, „StereoSciFi“) – Telšių švietimo centro vykdomas „Erasmus+“ projektas, kurio tikslas padėti mokiniams ir kitiems besimokantiesiems suprasti stereotipus ir užkirsti kelią diskriminacijai bei patyčioms, remiantis mokslinės fantastikos knygomis ir filmais. Projekto partneriai – mokyklos ir švietimo institucijos iš Portugalijos, Ispanijos, Italijos, Lenkijos ir Lietuvos. Koordinatorius – „AidLearn“ (Portugalija).

 

Kiekvienas iš mūsų beveik kasdien susiduriame su daugybe pačių įvairiausių stereotipų, kai sprendžiame apie žmogų pagal jo išvaizdą, tautybę, lytį, profesiją, socialinę grupę, zodiako ženklą, kitaip tariant, pagal viską, apie ką tik galime pagalvoti. Stereotipų sąrašas ilgas ir jų paskirtis – supaprastinti realybę: „Jie yra tokie“, pavyzdžiui, šie žmonės – tingūs, šie – punktualūs, gerai besimokantys – nuobodūs ir pan. Vienas kitas galbūt, bet ar visi? Kartais naudojame stereotipus, kai kalbame apie grupę, kuriai mes priklausome, siekdami pasijusti stipresni, pranašesni už kitus, kurie yra „kitokie“: kalba kita kalba, turi kitokias tradicijas, išpažįsta kitą religiją ir pan. Bet ar susimąstome, kad „KITOKS“ savaime nereiškia, kad jis yra blogesnis? Daugeliu atveju stereotipai yra paremti pažintimi ar įsivaizdavimais, kuriuos įgijome mokykloje, iš žiniasklaidos ar šeimoje, vėliau apibendrinti ir taikomi.

Mokykla turėtų būti ta aplinka, kuri meta iššūkį įvairiems stereotipams ir juos laužo bei padeda jaunam žmogui suvokti, kad „kitoks“ nereiškia blogesnis…

 

„StereoSciFi“ projektas siūlo netradiciškai – novatoriškais ir patraukliais būdais, t. y. naudojant tai, kas laikoma pramoga, pavyzdžiui, mokslinės fantastikos knygos ir filmai, – pristatyti ir aptarti jaunimo stereotipus bei diskriminacijos temą.

Diskriminacija ir stereotipai yra tematika, kurią galima aptarinėti mokykloje įvairių dalykų pamokose ir per nepamokinę veiklą. Projekto partnerių parengtas jaunimo mėgstamų mokslinės fantastikos filmų ir knygų katalogas, kuriame nurodyti stereotipai, gali būti labai vertingas įrankis mokytojams. Todėl tikimės, kad šis katalogas bus sėkmingai naudojamas mokyklose. Jis – informatyvus ir labai lengvai pasiekiamas, nes išverstas į projekto partnerių kalbas (taip pat ir lietuvių). Jį galima atsisiųsti iš Telšių švietimo centro interneto svetainės (www.sctelsiai.lt). Nors sukurtas mokykloms, katalogas gali būti naudojamas ir suaugusiųjų švietimui. Mokslinė fantastika yra populiari tarp jaunų žmonių, tačiau ją mėgsta ir suaugusieji, besidomintys šiuo žanru – tai pastebima iš mokslinės fantastikos svetaines lankančių žmonių skaičiaus.

 

Per projektą rengiamas veiklų paketas-metodinė medžiaga mokytojams. Telšiuose kuriant veiklų rezultatus aktyviai įsitraukė „Germanto“ progimnazijos anglų kalbos mokytoja Giedrė Raudonienė – kuria pamokas kino filmui „Pasiklydę laike“ (angl. „In Time“), skirtas 8–10 klasių mokiniams. Žemaitės gimnazijos mokytojos – Sonata Albrikienė (lietuvių kalba ir literatūra), Elė Kakanauskienė ir Kristina Griciuvienė (anglų kalba) bei Lina Mušinskienė (etika, fizika) – kartu su mokiniais lietuvių ir anglų kalbomis skaito Aizeko Asimovo apsakymą „Užslinks naktis“ (angl. „Nightfall“), priklausantį Pasaulinės fantastikos aukso fondui, taip pat rengia pamokų ciklą darbui su šiuo kūriniu 9–10 klasėse.

 

Niekas netrukdo žmogaus gyvenimui labiau nei stereotipai. Mokslas tik patvirtina, kad įvairūs stereotipai daro didelę įtaką mūsų gyvenimui, ypač jauname amžiuje. Diskriminacija ir netgi smurtas, grindžiamas stereotipais, – dažnai aptariama tema kasdieniame gyvenime. Tai kelia didelį susirūpinimą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, kurioje vertinama socialinė įtrauktis ir vienodas požiūris į visus.

Vykdydami šį projektą, tikimės teigiamo poveikio mokyklos aplinkai, mokytojams ir mokiniams, padėdami suvokti stereotipus, skatindami pagarbų santykį su kitu, didindami asmens savivertę ir pasitikėjimą savimi, visa tai itin svarbu siekiant užsibrėžtų tikslų.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.