Jubiliejinis respublikinis jaunųjų filologų konkursas

 Šiandien į Vilnių sugrįžo 50-asis Lietuvos jaunųjų filologų konkursas. Pirmasis renginys vyko 1965 m. taip pat Vilniuje, o vėliau jis kasmet keliavo po įvairius Lietuvos miestus ir rajonus. Šiais metais į baigiamąjį renginį pakviesti 102 jaunieji kūrėjai iš 35 šalies miestų ir rajonų. Gausiausias jaunųjų filologų būrys atvyko iš Palangos, Klaipėdos, Panevėžio, Vilniaus miestų, Jurbarko, Kauno, Kretingos ir Vilkaviškio rajonų. Jų darbus vertins ir kartu su mokiniais aptars Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Vilniaus universiteto mokslininkai doc. dr. Regimantas Tamošaitis, dr. Brigita Speičytė, dr. Viktorija Šeina-Vasiliauskienė, dr. Bronė Stundžienė, dr. Vita Ivanauskaitė-Šeibutienė, dr. Daiva Vaišnienė, dr. Laimutė Bučienė, eseistė Gintarė Adomaitytė, poezijos ir prozos autoriai Laura Sintija Černiauskaitė, Kristina Gudonytė, Andrius Jakučiūnas, Donatas Petrošius, Ričardas Šileika, vertėjai Irena Aleksaitė, Nijolė Chijenienė, Aušra Karsokienė, Jonė Ramunytė ir Austėja Merkevičiūtė.

Pirmojo konkurso iniciatoriai buvo tuometinės Švietimo ministerijos inspektoriai Aleksandras Ramanauskas ir Vytautas Jakelaitis. Jų idėją rėmė Rašytojų sąjunga ir „Moksleivio“ žurnalo redakcija. Skaityti ir vertinti mokinių kūrybos pakviesti žinomi knygų autoriai ir vertėjai, literatūros, kalbos mokslų specialistai, tautosakininkai. Vertinimo komisijose dirbo šviesaus atminimo žmonės: Elena Bukelienė, Marcelijus Martinaitis, Onė Baliukonytė, Jonas Strielkūnas, Alma Karosaitė, Valdas Kukulas, Antanas Ramonas, Vaidotas Daunys, kalbininkas Aleksandras Vanagas, tautosakininkas Norbertas Vėlius.

 

Per penkis dešimtmečius klostėsi įvairios konkurso tradicijos: pirmieji renginiai vyko kartu su skaitovų konkursu, vėliau kurį laiką buvo rengiami kas antrus metus. Keitėsi ir renginio vardai: jaunųjų literatų sąskrydis, literatų konkursas. Nemaža dalis mokinių kūrybos patekdavo į „Moksleivio“ žurnalo puslapius, jaunuosius literatus augino tuo metu žurnale dirbę Vytautas Bubnys, Algimantas Zurba, Onė Baliukonytė, Elvyra Jucienė, Danutė Kalinauskaitė. Konkurso laureatais yra tapę Valdas Kukulas, Marius Ivaškevičius, Saulius Tomas Kondrotas, Liutauras Degėsys, Gintarė Adomaitytė, Laura Sintija Černiauskaitė, Valdas Papievis, Vytautas Račickas, Renata Šerelytė, Agnė Žagrakalytė ir dar ne vienas dešimtukas.

Ilgametis vertinimo komisijos pirmininkas, „Moksleivio“ žurnalo redaktorius A. Zurba 2011 m. konkurso Mažeikiuose išvakarėse rašė: „Taip vėrėsi vartai talentingam kūrybiniam jaunimui – laureatų vardai nuskambėdavo visoje Lietuvoje, ne vienas įsitvirtino literatūroje, papildydavo literatūros bei gimtosios kalbos tyrėjų gretas, gabūs jauni vertėjai greičiau pradėdavo bendradarbiauti su leidyklomis, žinoma, prieš tai įsigiję aukštąjį filologinį išsilavinimą.“

 

Šiemet mokiniai savo kūrybą skaitys Rašytojų sąjungos klube, lankysis Valdovų rūmuose, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje žiūrės švedų filmą „Ledo drakonas“, kuris BUFF tarptautiniame kino festivalyje Malmėje pripažintas geriausiu vaikų kino filmu (šią galimybę suteikė Švedijos ambasada Vilniuje).

 

Renatos Česnavičienės nuotraukos

 

Konkurso atidarymo renginys vyko Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, o mokinių darbų aptarimai, pokalbiai su vertintojais bus organizuojami Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje. Baigiamasis renginys – konkurso dalyvių apdovanojimai – balandžio 7 d. grįš į Nacionalinę biblioteką.

 

Parengta pagal organizatorių inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.