Jaunųjų Europos Parlamento ambasadorių veikla Klaipėdos „Varpo“ gimnazijoje

Sandra Peleckienė
,
Klaipėdos „Varpo“ gimnazijos bibliotekininkė

Gegužės 9-ąją šventėme 70 Europos solidarumo metų, o Klaipėdos „Varpo“ gimnazijos bendruomenė džiaugiasi jau ketvirtus metus dalyvaudama projekte „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ (MEPA).

 

Jaunieji parlamento ambasadoriai veiklas vykdė visus metus. Rugpjūčio 10 dieną, mūsų gimnazijos moksleiviai: Urtė Janavičiūtė, Edvinas Mačiulaitis ir Vita Kulbokaitė, su Palangos poilsiautojais dalyvavo renginyje „Žalios ir saugios europiečių atostogos 2019“. Renginio metu dalyviai geriau susipažino su kasdienį saugumą užtikrinančių tarnybų veikla, kartu su sveikatingumo propaguotoja Vlada Musvydaite traukė į pėsčiųjų žygį, gamino saugias kosmetikos priemones, klausėsi keliautojų Martyno Radzevičiaus ir Vytaro Starkaus nuotykių, o vakare – grupės „Lemon Joy“ koncerto.

 

Rugsėjo 26-ąją – Europos kalbų dieną, gimnazijoje svečiavosi Europos jaunimo komandos narys Benediktas Žemaitis ir Klaipėdos „Europe Direct“ informacijos centro vadovė Dalia Žaltauskienė. Susitikimą inicijavo dailės mokytoja Sandrija Donskienė.

Europos kalbų dienos veikloms įsibėgėjus, jų iniciatorė, anglų kalbos mokytoja metodininkė Aušra Skeivytė džiaugėsi įvairiomis kalbomis „prabilusiomis“ gimnazijos erdvėmis ir dėkojo visiems, aktyviai atlikusiems užduotis – ir mokiniams, ir mokytojams!

 

Rugsėjo 30-ąją mūsų gimnazijos mokinių komanda dalyvavo orientavimosi žaidime „Klaipėdos ES struktūrinių fondų paieškos“, jį surengė „Europe Direct“ vadovė Dalia. Dalyvavo 4 mūsų gimnazijos mokinių komandos, o minėtas žaidimas ne šiaip įvyko – šėlo lyg audringa jūra. Niekas nesutrukdė tikriems jūrinio krašto ir gero nusiteikimo miesto žmonėms, atlikti lietaus plaunamas užduotis.

Mūsų gimnazijos mokiniai užėmė pirmąją vietą, sėkmingai įveikę visus žaidimo etapus.

 

Įspūdžiais apie kelionę į Strasbūrą dalijasi Aistė Aleksejenkaitė: „Lapkričio 4–9 dienomis mes, projekto „Mokykla – Europos Parlamento ambasadorė“ dalyviai ir dailės mokytoja Sandrija Donskienė, dalyvavome renginyje „Euroscola“, vykusiame Europos Parlamente, Strasbūre. Nujautėme, kad laukia nelengva kelionė, bet stengėmės išlaikyti puikią nuotaiką iki sugrįžtant. Keliaudami autobusu iki Prancūzijos, gavome progą aplankyti ir kitus Europos miestus. Svečiavomės Vokietijos mieste Rotenburge prie Tauberio. Lankėmės Prancūzijos miestuose, grožėjomės nuostabiąja Čekijos sostine Praha.

 

Žinoma, svarbiausias tikslas – dalyvauti Europos Parlamento mokomojoje sesijoje. Renginyje dalyvavo moksleiviai iš 22 Europos Sąjungos šalių. Kiekvienos šalies atstovai papasakojo apie savo šalį. Mes tai darėme su Edvinu – pristatėme Lietuvą ir savo gimnaziją.

Renginio metu laukė ir kitos užduotys: diskutavome apie įvairias Europos problemas, ieškojome sprendimų, kaip jas įveikti. Sprendimų būdus teko pristatyti plenariniame posėdyje. Kiti dalyviai turėjo nuspręsti: pritarti rezoliucijoms ar nepritarti. Buvo balsuojama naudojantis Europos Parlamento elektronine sistema. Smagi veikla laukė per pietų pertrauką: žaidėme žaidimą „Eurogame“ su kitų šalių atstovais. Kelionė buvo puiki: jos metu mezgėsi naujos pažintys, draugystės. Širdimi pajutome, kad galime atsakingai priimti sprendimus, gerinančius mūsų ateitį“.

Ketvirtų gimnazijos klasių mokiniai, su dailės mokytoja Sandrija Donskiene, gruodžio mėnesį dalyvavo renginyje-ekskursijoje „Klaipėdos senamiestis“. Gimnazistai susipažino su Europos Sąjungos lėšų teikiama nauda, kurią kasdien matome ten kur vaikštinėjame, važinėjamės, džiaugiamės sutvarkytais paveldo objektais ar lankome šiuolaikiškas švietimo įstaigas, laisvalaikio centrus ar plaukimo baseiną.

 

Pirmojo vizito, vykusio Rumunijoje gruodžio 9–13 dienomis, įspūdžius pasakoja projekto koordinatorė Viktorija Girdžiūnienė: „Grįžę iš pirmosios viešnagės, gimnazijos mokytojams, vaikai papasakojo apie užsiėmimus „Skonių įvairovė“. Gabrielė, Agnė, Emilija, Nojus ir Arnas neslėpė susižavėjimo nauja patirtimi ir įgytomis žiniomis. Labiausiai, žinoma, juos džiugino nauji draugai iš svečių šalių: jų žinutėmis net pristatymo metu nuolat „švyturiavo“ telefonai.

Mokiniai pasakojo, kaip pristatė savo šalies tautinius kostiumus, kaip supažindino bendraamžius su mūsų krašto papročiais ir tradicijomis. Rumunijos mokykla, kurioje svečiavomės – maisto pramonės mokykla, tad joje maisto gaminimas integruotas į įprastą mokyklos veiklą.

Vizito metu, kiekviena dalyvaujanti šalis pateikė savo tradicinių patiekalų receptus. Receptai ir nuotraukos bus įtrauktos į maisto gaminimo knygą. Mokyklos gastronomijos ir kepyklų laboratorijose besisvečiuojantys moksleiviai ir priimantys mokiniai, drauge gamino tradicinius rumuniškus patiekalus. Praktinių užsiėmimų metu mokiniai dirbo mišriomis komandomis, mokėsi vieni iš kitų. Jaunuoliai galėjo bendrauti su bendraamžiais ir mokytojais iš Graikijos, Turkijos, Rumunijos ir Bulgarijos mokyklų bei tobulinti anglų kalbos žinias“.

 

Kalėdų belaukdami, ketvirtųjų gimnazijos klasių mokiniai dalyvavo Klaipėdos „Europe Direct“ organizuotose dirbtuvėse, kuriose kalbėtasi apie tausojančias aplinką šventes, dovanas, puošybą. Edukaciją vedė Asta Burbaitė iš „Žaliojo taško“.

Vasario 28 d. mūsų gimnazijoje surengtas „Europe Direct“ Klaipėdoje organizuotas renginys „Aplinka ir aš“, jo metu virė daug diskusijų ir veiklų Europos žaliojo kurso tema. Renginio metu gvildentos aktualijos: atliekų tvarkymas, rūšiavimas, stereotipų laužymas; skatinta atsakingiau žiūrėti į aplinką ir ateitį kasdieniame jauno žmogaus gyvenime, kaip galima surinkti ir perdirbti visa tai, kas nebenaudojama. Tai, kas susiję su mumis ir ką galime pakeisti savo kasdieniu elgesiu tausodami Žemę, keiskimės dabar. Edukaciją vedė A. Burbaitė.

 

Mėgsti aštriai? Tokiu klausimu, Klaipėdos jaunimo Europos komanda, vasario 6 dieną pakvietė mūsų gimnazijos komandą dalyvauti I. Simonaitytės bibliotekos konferencijų salėje vykusiuose debatuose „Maisto švaistymas namuose: Bausti? Apmokestinti?“

Balandžio 22 dieną mokytoja Sandrija Donskienė rekomendavo Europos Parlamento biuro Lietuvoje parengtą nuotolinio seminaro įrašą apie dezinformaciją. Žiūrėjome, klausėmės, dalinomės įdomia bei aktualia informacija.

 

Europos dienos belaukiant, gegužės 8–10 dienomis, pasinaudojome puikia galimybe susipažinti su apdovanojimus pelniusiais mažesniųjų Europos šalių kino filmais. Pasak „Kūrybiška Europa“ MEDIA paprogramės koordinatorės Lietuvoje Austėjos Milvydaitės: „Šiuo metu, negalėdami keliauti fiziškai, pažinti ir tyrinėti kitų kultūrų, galime tai daryti virtualiai. Europos dienos proga, kartu su kolegomis norėjome ne tik suteikti galimybę europietiško kino mylėtojams pamatyti puikių filmų, tačiau ir filmams, ypač palankiai priimtiems vietinės publikos, ir festivalių žiūrovų, duoti šansą „pakeliauti“ ir būti atrastiems dar platesnės tarptautinės auditorijos“. Virtuali europietiškų filmų programa „Didelės mažų šalių istorijos“ supažindino su slovėnų, kroatų, estų, latvių režisierių filmais.

Balandžio 17 – gegužės 7 dienomis jaunieji mūsų gimnazijos MEPA atstovai, dalyvavo virtualiuose bendrystės „Europa namuose“ susitikimuose, ir dalijosi valgių tradicijomis su kitais europiečiais. Keliavome virtualiai – skanavome realiai!

 

Visas veiklas vainikavo gegužės 9-osios – Europos dienos šventė. Šiais metais šią dieną minėjome virtualiai, prisimindami patį paprasčiausią kvietimą, kurio dar nespėjome užmiršti – „Gal kavos?“. Gimnazijos IIe klasės mokiniai, su klasės kuratoriumi kvietė išgerti virtualų kavos puodelį, išpuoštą ES simbolika, pasidalinti juo su draugais, europiečiais, su visu pasauliu. Taip gera dalintis šiluma, optimizmu, nors ir virtualiai, susitikti su draugais, dalintis naujienomis ir „Europos solidarumo kava“. Europos dienai, mūsų gimnazijos mokiniai, paskatinti dailės mokytojos Sandrijos Donskienės, piešė, kūrė grafinio dizaino darbus, daiktų šriftus. Tegyvuoja Europa!

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.