Automechaniko profesija – daugiau nei hobis

Viktorija Jutkevičienė

Kiekvienas vairuotojas savo automobilį nori patikėti tik į pačias geriausias rankas. Tačiau rasti tikrai gerą automechaniką gali pasirodyti sudėtinga. Lietuvoje šios profesijos atstovus ruošia ne viena profesinė mokykla. Kuo išskirtinė automechaniko profesija ir kokiomis savybėmis turi pasižymėti norintys jos mokytis?

 

Vitalijus Kabelis, Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos profesijos mokytojas ekspertas, sako, kad geras automechanikas – tai patikimai suremontuoto automobilio ir saugios kelionės garantas. Automechanikui dažniausiai tenka ne tik suremontuoti automobilį, pakeičiant jau pažeistas detales, bet ir nustatyti, kurios automobilio detalės ar mazgai turi defektų. Norint gerai atlikti savo darbą, reikia ne tik rankų miklumo ir mokėjimo naudotis įrankiais, bet ir žinių, susijusių su automobilio sandara bei remonto ir techninės priežiūros atlikimo technologijomis.

 

„Žmogus, kuris renkasi automechaniko profesiją, turi būti žingeidus, kantrus, kruopštus, logiškai mąstantis, atsakingas, kultūringai bendraujantis ir išmanantis fizikos pagrindus. Kadangi automobiliuose naudojamos technologijos nuolat keičiasi ir tobulėja, geras automechanikas, savo išmanymu, turi su jomis žengti koja kojon. Pasiekus tam tikrą meistriškumo lygį, bet jo netobulinant, automechanikas gali dirbti 5–10 metų. Vėliau tokiam specialistui darbo sumažėja, nes automobiliai jau yra kitokie“, – teigia V. Kabelis.

 

Mokytojas pabrėžia, kad automechanikai, įgiję profesiją, iš karto gali darbintis automobilių remonto įmonėse, kurios linkusios priimti „šviežius“ specialistus, nes jie yra išmokyti remontuoti naujų modelių automobilius pagal gamintojų reikalavimus. „Dirbant galima lygiagrečiai tęsti mokslus kolegijose ar universitetuose. Aukštosios mokyklos dažniausiai užskaito techninių dalykų dalis, patvirtintas profesinės mokyklos baigimo dokumentu, todėl mokslai būna trumpesni ir pigesni“ , – aiškina V. Kabelis.

Didžiausias privalumas – praktika

 

Pasirinkti automechaniko profesiją Jorį Varneckį, nacionalinio „Inter Cars Lietuva“ organizuoto konkurso „Geriausias jaunasis automechanikas 2020“ nugalėtoją, pastūmėjo noras suprasti kaip veikia fizikos dėsniai ir žmogaus sukurtos technologijos. Nors baigęs mokyklą, vaikinas planavo studijuoti automechanikos inžineriją universitete, tačiau pasirinkti profesinę mokyklą jį paskatino galimybė teorines žinias iš karto pritaikyti praktiškai.

„Bent kartą gyvenime priėmiau tikrai gerą sprendimą, pasirinkęs šį profesinį mokymą. Man įdomi ir teorinė, ir praktinė dalis. Dažniausiai teko daryti tai, kas man įdomu. Žinoma, domėjimąsi mokomuoju dalyku lemia profesijos mokytojų profesionalumas. Šiuo atveju man labai pasisekė, nes sutikau nuostabius mokytojus, su kuriais nebūdavo nuobodu“, – savo patirtimi dalijasi J. Varneckis.

Praktines žinias J. Varneckis išbandė šių metų vasario mėnesį vykusiame konkurse „Geriausias jaunasis automechanikas 2020“. Beveik pusšimtį mokinių aplenkęs, vaikinas pelnė geriausio jaunojo automechaniko titulą. Šį nacionalinį meistriškumo konkursą, kuriame kviečiamos dalyvauti visos Lietuvos mokyklos, rengiančios automechanikos specialistus, jau 7-tą kartą surengė įmonės „Inter Cars Lietuva“.

 

Minėto konkurso dalyviai susiduria su naujausiomis technologijomis, nes praktines užduotis paruošia gamintojai, kurie naujiems automobiliams kuria, testuoja ir gamina tam tikrus mazgus ar dalis.

„Tai buvo įsimintiniausias įvykis per visus mokslų metus. Likau tikrai maloniai nustebintas. Buvo sunkumų, bet turėjau labai gerą mokytoją, kuris įdėjo daug pastangų – suteikė reikalingų teorinių žinių ir visų įmanomų praktinių įgūdžių. Informaciją mokytojas siųsdavo net naktimis, tad esu jam labai dėkingas. Manau, pergalę šiame konkurse tikrai bus galima rašyti į savo CV – tai nemažas laimėjimas, kuris, tikiuosi, ateityje pravers“, – sako Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos absolventas.

Netradicinė mokslų baigimo šventė

 

Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos absolventai mokslo metų pabaigą šiais metais pasitiko kiek kitaip nei įprasta. Diplomų teikimo šventė įvyko mokyklos autodrome, o diplomai absolventams įteikti, jiems sėdint automobiliuose.

„Karantinas skatina kūrybiškumą, todėl diplomai įteikti mokiniams neišlipant iš automobilių, pro langą. Atsidėkodami pedagogams už suteiktas žinias, absolventai, ant pirštinių, kurias mūvėjo, buvo užsirašę žodį „ačiū“, o vietoje plojimų pasklido automobilių garsiniai signalai“, – sako Tadas Klevas, Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos, Sektorinio praktinio mokymo centro praktinio mokymo vadovas.

 

Kiekvienas mokinys, gavęs diplomą, galėjo individualiai išbandyti vairavimo meistriškumą ant slidžios autodromo dangos. Šio išbandymo tikslas – parodyti mokiniams, kaip, ištikus ekstremaliai situacijai, reikia ir tenka susivaldyti ir kai ko pasimokyti.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.