Ispanijos profesinės mokyklos ir paslaugų verslo įmonės iš arčiau

Irma Zukienė
,
Kėdainių profesinio rengimo centro praktinio mokymo vadovė

Greitai besikeičianti darbo rinka, ugdymo metodai, vis didėjantys darbdavių reikalavimai profesines mokyklas baigiantiems specialistams, verčia tiek mokytojus, tiek administracijos darbuotojus nuolat tobulėti, kelti profesinę kvalifikaciją. Mes, Kėdainių profesinio rengimo centro profesijos mokytojos Rita Jucienė, Anželika Liukumienė, Ingrida Šlikienė ir praktinio mokymo vadovė Irma Zukienė, vasario 18–21 d. dalyvavome „Erasmus+“ mobilumo projekto „Tarptautinė patirtis – profesinio mokymo kokybės užtikrinimas“ darbo stebėjimo vizite Ispanijoje. Mobilumo vizito metu susipažinome su Andalūzijos regiono suaugusiųjų švietimo bei profesinių mokyklų kirpėjo, siuvėjo, virėjo profesinio mokymo programų vykdymo organizavimu, ugdymo aplinka, mokyklų organizacine kultūra, verslo vystymo ypatumais.

 

Parengta darbo stebėjimo vizito programa buvo itin intensyvi ir produktyvi. Lankėmės Kordobos mieste įsikūrusiame suaugusiųjų švietimo institute (IPEP). Šioje ugdymo įstaigoje siekti išsilavinimo turi galimybę vyresni nei 18 metų suaugusieji ir išskirtinais atvejais jaunesni asmenys, dirbantys ar negalintys lankyti mokyklos dėl ligos bei kitokių priežasčių. Čia suteikiama galimybė mokytis pagal bendrojo ugdymo programas, siekiant įgyti aukštesnio lygmens išsilavinimą, mokytis tik tam tikrų dalykų arba likviduoti dalyko(-ų) skolą, vykdomos neformaliojo suaugusiųjų švietimo programos, kompetencijų vertinimas ir pripažinimas. Mokyklos direktorius dalijosi patirtimi, kaip lanksčiai organizuojamas suaugusiųjų mokymas, atsižvelgiama į besimokančiųjų turimas kompetencijas ir poreikius. Taikomos įvairios mokymosi formos (pavienio, grupinio) ir mokymo proceso organizavimo būdai (kasdienis, neakivaizdinis, nuotolinis).

 

Daug įspūdžių paliko apsilankymas privačioje „La Mariposa de Hilo“ siuvimo mokykloje. Sužavėjo kukli, tačiau labai estetiška, mokyklos aplinka. Siuvėjai, konstruktoriai-modeliuotojai čia mokosi nuo 1 iki 2 metų. Taip pat yra organizuojami intensyvūs kursai dirbantiems ir norintiems išmokti siūti. Siuvimo mokytoja mielai parodė savo mokomąją medžiagą, pasidžiaugė, kad mokykla organizuoja kursus ir moko konstruoti bei siūti nacionalinius Ispanijos flamenko kostiumus. Nelson & Carreras dizainerių studijoje tiesiogiai prisilietėme prie mados pasaulio, stebėjome, kaip vyksta kūrybinis drabužio dizaino procesas nuo medžiagos parinkimo iki galutinio rezultato. Dizaineris parodė prabangias dizainerių Armani ir Dolce & Gabbana kolekcijų medžiagas, leido pasimatuoti savo sukurtus modelius. Siuvimo mokytoja A. Liukumienė pasidalijo savo profesine patirtimi, kaip kokybiškiau atlikti gaminio apačios iš natūralaus šilko apdirbimą.

 

Ana Merida, Gregorio Porras kirpyklose-grožio salonuose stebėjome, kaip yra aptarnaujami klientai, domėjomės, kokios Ispanijoje yra naudojamos plaukų dažymo ir priežiūros priemonės. Gregorio Porras kirpykloje mums pristatė plaukų dažus iš natūralių medžiagų. Naudingos profesinės patirties, kaip organizuoti praktinį kirpėjų ir higieninės kosmetikos specialistų mokymą, įgijome privačioje „Alicia Bravo“ stilistų ir kirpėjų mokymo centre bei valstybinėje „I.E.S. EL Tablero“ profesinėje mokykloje, palyginome Ispanijos ir Kėdainių profesinio rengimo centro kirpėjo ir higieninės kosmetikos kosmetiko profesinio mokymo programų materialinę bazę, aprūpinimą priemonėmis, praktinio mokymo organizavimą. Pasidžiaugėme, kad tikrai šioje srityje neatsiliekame ir savo mokiniams taip pat siūlome kokybišką mokymą.

 

Kėdainių profesinio rengimo centras jau parengė ne mažą būrį virėjų, padavėjų ir barmenų, tad neatsitiktinai į programą buvo įtraukti darbo stebėjimo vizitai maitinimo įstaigose bei „I. E. S. San Juan de Arejula“ profesinėje mokykloje. Maistas ispanams – neatsiejama kultūros dalis. Bendrauti ir mėgautis maistu ispanai labiau mėgsta už savo namų ribų – miesto erdvėse ir jaukiuose nedideliuose restoranėliuose. Teko ir mums paragauti tradicinių šios šalies patiekalų.

 

Projekto metu ne tik tobulinome savo profesinę patirtį, sėmėmės idėjų, kurias galėsime panaudoti profesinio mokymo pamokose, bet ir džiaugėmės galimybe susipažinti su Ispanijos šalies gamta, alyvmedžių plantacijomis, tradicijomis. Laisvalaikiu lankėmės istoriniame Kordobos senamiestyje, įtrauktame į Unesco pasaulio paveldo sąrašą bei viename gražiausių Ispanijos miestų – Ronda.

 

Manome, kad tarptautinė patirtis padės į mokymo ir vadybos procesą įnešti naujovių, rengti aptarnavimo paslaugų specialistus, gebančius prisitaikyti prie europietiškų profesinio pasirengimo reikalavimų.

 

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.