Geriausi iš geriausių – Metų Mokytojai!

Aušra Židžiūnienė
,
„Švietimo naujienų“ korespondentė

Ovaliojoje Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos salėje skambėjo balto fortepijono garsai, tarsi kviesdami stabtelėti akimirkai ir pasidžiaugti didžiais bei prasmingais mūsų visų Mokytojų darbais. Ir turbūt neatsitiktinai jaunasis Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos talentas Simonas Poška pasirinko Klodo Debiusi kūrinį „Džiaugsmo sala“, nes ir džiaugsmingų šypsenų, ir džiaugsmo ašarų čia būta… Visi susirinkusieji turėjo progą, pasak renginio vedėjo Marijaus Žiedo, pabūti tarp pačių geriausių…

 

Ir visa tai dėl to, kad balandžio 25 d. Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius įteikė Metų mokytojo premijas ir diplomus. Šiemet komisija nusprendė skirti šešias, o ne penkias, kaip įprastai, premijas. Laureatais tapo šie mokytojai: Jurgita Kupšytė-Karbauskė, Klaipėdos Vitės progimnazijos matematikos mokytoja metodininkė, Dainius Stasys, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos geografijos mokytojas ekspertas, Rūta Bakūnienė, Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazijos pradinių klasių mokytoja metodininkė, dr. Renata Burbaitė, Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos informacinių technologijų vyresnioji mokytoja, Jolanta Žilionienė, Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos chemijos mokytoja ekspertė, Nijolė Trinkūnienė, Ignalinos kultūros ir sporto centro Dailės studijos vadovė, neformaliojo vaikų švietimo (dailės) mokytoja ekspertė.

Per šventę taip pat įteikta ir lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija, kuri gruodį buvo paskirta Londono darželio-mokyklos „Obelėlė“ direktorei, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisijos pirmininkei Alvijai Černiauskaitei.

Ministras Pirmininkas, sveikindamas laureatus, pabrėžė, kad šiandien pagerbiame geriausius iš geriausiųjų, tokį įvertinimą užsitarnauti nėra paprasta. „Sąvoka „geras“ aprėpia labai daug skirtingų pusių ir požiūrių. Vieniems geriausias mokytojas tas, kuris atlaidus, kitiems – reiklus, dar kitiems – griežtas, bet teisingas. Ir tik visų šių savybių sutilpimas viename asmenyje nulemia tą, kuris bus geriausias iš geriausių. Mums mokytojai yra be galo svarbūs, ypač tie, kurie nebijo iššūkių, myli tai, ką daro, o svarbiausia – gerbia ir myli vaiką, su kuriuo praleidžia be galo daug laiko. Norisi palinkėti, kad kitąmet vėl būtų gausus būrys savo sričių profesionalų, jau padariusių mokytojo profesiją prestižinę“, – sveikindamas mokytojus kalbėjo Ministras Pirmininkas. Jis patvirtino, kad švietimas ir mokytojų gerovė išlieka valstybės prioritetai.

 

„Man norisi nusilenkti visiems tiems mokytojams, kurie šiandien yra čia, taip pat visoje Lietuvoje. Turime 114 mokytojų, kuriems buvo įteiktas Metų mokytojo apdovanojimas, – daug nuostabių, puikių profesionalų. Pastebėjau vieną sėkmės dėsnį – jeigu į mokyklą pasikvieti bent vieną gabų mokytoją, nesvarbu, kokio dalyko, staiga gabūs tampa ir visi mokiniai, jie atgyja, pražysta, ima tobulėti. O mokytojui nieko nėra svarbiau už jo mokinių sėkmę. Tai pati nuostabiausia profesija“, – sveikindamas Metų mokytojus sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

 

Renatos Česnavičienės nuotraukos

Metų mokytoja R. Bakūnienė, atsiimdama apdovanojimą, sakė: „Mes, mokytojai, turime unikalią galimybę užauginti savo mokiniams sparnus tam, kad jie galėtų stebėtis, žavėtis, mylėti… Sparnus tam, kad jie galėtų kilti ir siekti savo tikslų. O kiek aukštai – tai priklauso tik nuo jų pačių! Žinoma, kad su jais kartu skrendame ir mes, mokytojai. Skrendame taip aukštai, kaip tik gali kilti mūsų mokiniai…“

 

Dr. R. Burbaitė pasidžiaugė gavusi premiją, bet teigė kiekvieną dieną gaunanti neįkainojamą atlygį iš savo mokinių ir būtent jiems esanti be galo dėkinga už įkvėpimą ir auginimą. Mokytoja ragino jaunus žmones nebijoti mokyklos, nes ten, anot jos, verda nesumeluotas gyvenimas ir yra labai gera.

 

„Tai itin didelis ir svarbus įvertinimas man, kaip mokytojai, įprasminantis pirmąjį pedagoginio darbo dešimtmetį ir įpareigojantis kelti naujus iššūkius asmeniniam tobulėjimui. Man mokytojos darbas – nuolatinis mokymasis, iššūkiai, išėjimas iš komforto zonos kasdien. Tai – įdomi ir kūrybiška profesija, kuri neleidžia stovėti vietoje, kai privalai šimtamyliais žingsniais keliauti pirmyn. O visų svarbiausia – tai galimybė auginti žmogų… Gyvenime vadovaujuosi ir savo mokiniams sakau šią formulę: sėkmė – tai entuziazmas ir pastangos kvadratu. O mane, kaip mokytoją, įkvepia ir motyvuoja spindinčios noru išmokti mokinių akys. Linkiu, kad visiems mokytojams netrūktų idėjų, įkvėpimo, drąsos jas įgyvendinti“, – dėkodama už įvertinimą kalbėjo Metų mokytoja J. Kupšytė-Karbauskė.

 

Geografijos mokytojas D. Stasys teigė visą gyvenimą didvyriais laikęs tuos žmones, kurie mėgsta dirbti, moka dirbti ir nori dirbti. „Metų mokytojo premiją laikau dideliu iššūkiu, reikalaujančiu stengtis ir nesustoti. Mano žinios – tai mokinių žinios. Kiekvienas žmogus svajoja aplankyti daug šalių, pažinti daug kultūrų. Aš šiandien lankau šalį keistu pavadinimu – „Padėka“, jos sostinė – „Ačiū“, tegul šios šalies ir sostinės pavadinimai vilnija mano mokiniams, jų tėvams ir visai mokyklos bendruomenei“, – sakė jis.

 

„Gyvenu nuostabiame krašte, dirbu mylimą darbą, turiu galimybę kurti. Visada malonu, kai tai, ką darai nuoširdžiai, yra dar ir įvertinama. Metų mokytojo apdovanojimas ir sujaudino, ir nustebino, ir dar labiau įpareigojo“, – nesulaikydama džiaugsmo ašarų kalbėjo mokytoja N. Trinkūnienė.

Metų mokytoja J. Žilionienė sakė, kad už tai, kuo esanti, labiausiai dėkinga pirmajai savo chemijos mokytojai, įžiebusiai joje meilę chemijai.

 

Lituanistinio ugdymo svetur puoselėtoja A. Černiauskaitė dėkojo už būtent šiais metais parodytą dėmesį, nes šie metai – Pasaulio lietuvių metai. „Tikiuosi, kad tiesiami tiltai tik stiprės. O tai rodo, kad nėra „čia“ ir „ten“ ar „mes“ ir „jūs“. Šis įvertinimas svarbus visoms lituanistinėms mokykloms ir mokytojams: ir mažajai Egipto lituanistinei mokyklėlei ir šiemet 60-metį švenčiančiai, 600 vaikų turinčiai Lemonto Maironio lituanistinei mokyklai. Per visą pasaulį turime be galo daug mokinių, o mes, lituanistinių mokyklų mokytojai, esame lyg šių laikų knygnešiai, nešantys gražų lietuvišką žodį, tapatybę. Dėkoju visų lituanistinių mokyklų mokytojams“, – kalbėjo ji.

 

***

Šventinis jaudulys sklandė ore. Gėlių jūra rodė artimųjų, draugų, kolegų ir šeimų pasididžiavimą tais, kuriuos šiandien drąsiai galime vadinti Metų Mokytojais.

 

Pokalbius su Metų mokytojais „Švietimo naujienos“ skelbs nuo pirmadienio.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.