„Fake news“: mokomės atpažinti netikras naujienas

Marius Janulevičius
,
lietuvių kalbos mokytojas

Šiuolaikiniame pasaulyje jau ne pirmus metus kalbama apie vis grėsmingiau augantį vadinamųjų „Fake news“ – netikrų naujienų – kiekį. Šiuo terminu dažniausiai apibrėžiamas „geltonosios“ žurnalistikos arba propagandos tipas, kai sąmoningai apgalvota dezinformacija platinama tiek per tradicines žiniasklaidos priemones, tiek interneto socialiniuose tinkluose. Netikromis naujienomis siekiama pačių įvairiausių tikslų, neretai – politinių. Informacijos perteklius, laiko ir kritinio mąstymo įgūdžių stoka nulemia tai, kad netikromis naujienomis patiki nemaža visuomenės dalis.

 

Mokyklose kritinis mąstymas ugdomas ir per lietuvių kalbos pamokas, tačiau šio gebėjimo ugdymui kartais sunku atrasti veiksmingų metodų. Spalio mėnesį Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubas atliko originalų eksperimentą. Grupelė kiną kuriančių gimnazistų nufilmavo epizodą apleistame netoli Vilniaus esančiame Baltosios Vokės dvare, kuriame užfiksavo keistus reiškinius, dvaro rūsiuose degančias žvakes ir merginą – vaiduoklį. Vaidybinį filmą pavadinome „Baltosios Vokės dvaro vaiduoklis“ ir paskelbėme „YouTube“ kanale, filmo apraše nurodę, kad minėtas dvaras dabar apleistas, bet toli gražu ne tuščias – jame vyksta sunkiai paaiškinami dalykai. Filmo nuoroda pasidalijome ir socialiniuose tinkluose, kad jį pamatytų kuo daugiau mūsų gimnazistų.

 

Vaidybinį filmą pristatydami kaip dokumentiką siekėme sužinoti, kokia dalis gimnazistų „užkibs“ ir patikės, kad iš tiesų nufilmavome kažką antgamtiško ar bent sunkiai paaiškinamo. Vėliau per pamokas su kai kuriomis klasėmis aptarėme, ką jie mano apie šį filmą. Nors filmo aktoriai laikėsi „tylos“ pasižadėjimo, netikra Kino klubo naujiena patikėjo tik dalis gimnazistų.

Po diskusijos išryškėjo dvi įdomios pagrindinės priežastys, kodėl mokiniai patikėjo netikra naujiena. Pirmoji buvo ta, kad prie dokumentinės Kino klubo produkcijos įpratę mokiniai tiesiog pagalvojo, jog tai dar vienas dokumentinis epizodas, tiek pat autentiškas, kaip ir ankstesnieji mūsų dokumentiniai filmai apie apleistus pastatus ir požemius. Antroji patiklumo priežastis buvo susijusi su tuo, kad epizode filmavosi gimnazijoje žinomi veidai, todėl ir pateikta informacija buvo įvertinta nekritiškai. Taip netikėtai mes apčiuopėme dvi svarbias priežastis, kodėl daug žmonių, ne vien gimnazistai, linkę patikėti netikromis naujienomis: didesnį pasitikėjimą kelia tokia informacijos forma, prie kurios vartotojai yra įpratę, tada sunkiau pastebėti momentą, nuo kurio pradedama meluoti. Taip pat žmonės linkę nekritiškai vertinti informaciją, kurią pateikia pažįstami veidai, asmenys, kuriais iš principo pasitikima.

 

Šis eksperimentas tapo įsimintina kritinio mąstymo pamoka gimnazistams. Tikėtina, kad bent dalis jų ateityje bus linkę atidžiau vertinti informaciją ir ją pasitikrinti.

Filmą „Baltosios Vokės dvaro vaiduoklis“ galite pamatyti čia.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.