Žolynų turgus  „Ei, draugai, eikim kupoliauti!“

Galina Bareiša
,
Rudaminos vaikų l.-d. „Ąžuoliukas‘‘ ikimokyklinio ugdymo mokytoja
Sigita Burgienė
,
pavaduotoja ugdymui

Šventės pavadinimas yra kilęs nuo žodžio „kupėti“, reiškiančio skleistis, bujoti. Kupoliavimas yra žolynų rinkimas, kupolinių šventė yra susijusi su deive Žemyna, su jos kupėjimu, žolynų skleidimusi. Šventės papročiai simbolizuoja mūsų žemės ir Žemynos gyvybines galias. Žolininkai teigia, kad vertingiausios žolelės laikomos surinktos iki Joninių. Iškentusios žiemos darganas, pavasarines šalnas, jos sukaupusios didžiausią aktyvių ir vertingų medžiagų kiekį. Todėl patariama žoleles rinkti iki Joninių, nes jos turi didžiausią gydomąjį poveikį.

 

Visų metų ugdymo procese vykdėme su vaikais pažintinę kelionę vaistažolių taku per projektinę veiklą „Žolynų galvos žemyn linksta“. Darželio teritorijoje, pakeliamoje lysvėje su vyriausios grupės vaikais  ikimokyklinio ugdymo mokytojos Galina Bareiša, Gelena Prokopovič vaistažoles laistė, prižiūrėjo, o užaugus nuimtą derlių sudžiovino, sudėjo į maišelius, užrašė pavadinimus, patys įvertino arbatų skonius. Augino įvairių rūšių arbatžoles: paprastą ir šokoladinę mėtą, melisą, čiobrelį, raudonėlį. Vaikučiai vienbalsiai nusprendė, kad šokoladinės mėtos arbata pati gardžiausia, nes kvepia šokoladu. Visus metus kūrė arbatų gėrimo ritualus grupėse ir lauke, vaistažoles tyrinėjo, uostė, lietė, ragavo, diskutavo, kuri arbata skaniausia, naudingiausia organizmui, sužinojo daug vaistažolių pavadinimų.

 

Vaistažolių priežiūra ir jų naudojimas peraugo į sumanymą organizuoti Žolynų turgų, kuriame vaikai užaugintas vaistažoles galės parduoti, išmoks bendrauti ir bendradarbiauti, pažins  šios šventės tradicijas ir papročius. Kiekviena grupė buvo pasiruošusi nustebinti tėvelius, senelius savo darbeliais: šventei vaikai kūrė gėlių paveikslus ir atvirukus, žolynais antspaudavo  medalius, mokytojos su vaikais užaugino gėlių net vazonėliuose. Mamytės irgi norėjo prisidėti prie šventės kūrimo atnešdamos lauko gėlių, savo sukurtų puokštelių, surinktų ir supakuotų arbatžolių. Prieš mėnesį jau tėveliai buvo raginami ateiti į šventę ir pasidžiaugti vaikų kūrybą, pabūti vidurvasario šventėje, kuri nuo seno minima kaip šventė  skirta bendruomenei sustiprinti. Mes irgi supratome, kad bendrystė ir artumas, stiprus tarpusavio ryšys ypač svarbus vaikui.

Joninių išvakarėse visa darželio bendruomenė buvo pakviesta į smagią žolynų turgaus šventę „Ei, draugai, einam kupoliauti!.“ Lietučiui nuplovus dienos dulkes ir saulutei dovanojant savo šilumą kvietėme  ateiti į šventę pro simbolinius vartus, kurie buvo apipinti ąžuolo vainiku ir apkaišioti gėlėmis. Prie vartų visus pasitiko  darželio darbuotojos Laima Pugačiauskienė, Irina Ostrovska pasidabinusios lininiais drabužiais, ąsočiu vandens rankose ir lininiu rankšluosčiu sakydamos: senovėje tikėta, kad ta rasa nusiprausę žmonės įgaus jėgos, stiprybės, atnaujins savo gyvybines galias. Šventės vietoje stovėjo kupolė, apipinta ąžuolo lapų ir gėlių vainiku, o vaikučiai ir tėveliai aplink stebulę žaidė lietuvių liaudies žaidimus, ratavo muzikinius ratelius. Po linksmybių buvo paskelbta turgaus pradžia, kurios metu visi svečiai ir ugdytiniai galėjo įsigyti malonių smulkmenų, gražiai supakuotų arbatžolių, gėlių daigų, sapnų gaudyklių, atvirukų, antspaudų su žolynais ir t. t. Šios dienos pinigas buvo „Jonpinigis“, jų turėjo ir šeimininkai ir svečiai. Pripildę pilnas pintinėles pirkinių namo niekas neskubėjo: pūtė muilo burbulus, vaikščiojo kojūkais, pynė gražiausius vainikus, raganėlės stebino savo burtais. Į šventę susirinko visų lankiusiųjų vaikučių tėveliai, seneliai ir močiutės vedini broliukais ir sesutėmis. Šventėje degustavome ekologiškos ir natūralios produkcijos kurią mums pristatė UAB „Mėtinis gyvenimas“ atstovas.

 

Malonu buvo skaityti svečių prisiminimus apie šventę: „Ačiū už šventę. Renginys ryškus ne tik tradicijas puoselėjančiu turgumi, bet ir gausia kultūrine programa, apjungiančia ekologinio gyvenimo būdo idėjas ir folklorą. Tiek vaikai, tiek ir suaugusieji patyrė neišdildomų įspūdžių. Ernesto mama Diana.“

Urtės mama Angelė: „Nuostabi šventė – apgalvota ir išpildyta iki detalių. Buvo smagu tiek vaikams, tiek tėveliams.“

 

Stebėjome, kaip spindi vaikučių akys, kai kartu šeimos šoko rateliuose ir dalyvavo žaidimuose, valandėlę pabendravo tarpusavyje kitoje aplinkoje, atsinešė gerą nuotaiką.

 

Šventės vedėjos ikimokyklinio ugdymo mokytoja Galina Bareiša ir pavaduotoja ugdymui Sigita Burgienė tarė nuoširdų ačiū mokytojams už metų triūsą ir kartu kurtą šventę. Darželio direktorė Jolanta Baltakienė įteikė padėkos raštus mokytojoms už etninių tradicijų puoselėjimą ir perdavimą ateinančioms kartoms.

 

Darželio bendruomenė pasidžiaugusi švente nutarė tęsti šią gražią tradiciją kitais metais ir auginti „Ąžuoliuką’“ nuo sėklytės, kad užaugtų gražus Ąžuolynas.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.