Žiniomis mes kuriame ateitį

Karolina Ruplėnaitė

Šiemet, kaip ir kiekvienais metais, paskutinę balandžio savaitę visos Lietuvos bibliotekos minėjo jau 18-ąją Nacionalinę bibliotekų savaitę, kurios tema buvo „Kartu mes kuriame ateitį“. Ta proga Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje ir visoje gimnazijoje surengtas išskirtinis renginių ciklas, siejantis literatūrą ne tik su knygomis, rašytojais ar biblioteka, bet ir su muzika, menais bei būsimomis abiturientų studijų kryptimis, ateities profesijomis.

 

Pirmadienį, pirmąją bibliotekų savaitės dieną, vos įžengus į gimnaziją tiek mokytojus, tiek gimnazistus pasitiko muzikos mokytojo Vytauto Latono diriguojamas mokyklos pučiamųjų orkestras „Cinkas“. Muzikaliausi gimnazistai, susirinkę dar gerokai prieš aštuntą, susibūrė gimnazijos fojė ir kiekvieną įžengiantįjį sutiko su gyvai atliekama instrumentine muzika bei šokių kolektyvo „Motus“ šokiu. Atėjusieji traukė literatūrinės loterijos, kurios nugalėtojus atsitiktine tvarka iškilmingai išrinko pats „Cinko“ vadovas, bilietą. Tęsiant su menu susijusių renginių ciklą, pirmadienį Šapokos gimnazijos bibliotekoje taip pat vyko vienos talentingiausių gimnazijos mokinių Liepos Petkūnaitės piešinių parodos „Laiškas melancholijai“ pristatymas.

Abiturientė kalbėjo apie kūrybinį procesą, kiek laiko užtrunka užbaigti vieną paveikslą, samprotavo literatūros tema, minėdama knygų iliustratorę Tuvę Janson ir rašytoją Francą Kafką, tiesiogiai įkvėpusius keletą jos darbų.

 

Antradienį gimnazijoje lankėsi buvusi šapokiukė, konsultacijų agentūros „Foxy PR“ direktorė, asmeninio augimo studijos „Dialogo principas“ įkūrėja, kūrybinių procesijų inovatorė Žydrė Dargužytė, 2018-aisiais išleidusi savo pirmąją knygą. Susitikimas su autore ir jos knygos „Mėnuo kaip metai“ pristatymas taip pat vyko Šapokos gimnazijos bibliotekoje. Ir nors visa mokykla ten sutilpti tikrai negalėjo, bet su autore susitikti nusprendę gimnazistai turėjo išskirtinę progą išgirsti Ž. Dargužytės sėkmės istoriją, sužinoti, kaip iš tiesų atsirado pirmoji jos knyga, susipažinti su nepaprastomis, iš pirmo žvilgsnio visai su literatūra nesusijusiomis jos profesijomis bei studijų kryptimis.

 

Trečiadienį, balandžio 25 d., gimnazijoje svečiavosi Leliūnų meno centro keramikė Ramunė Pranckevičiūtė ir Tradicinių amatų centro „Svirnas“ vadovė Dalia Urbonienė. Jos per skirtingas pamokas ne tik supažindino jauniausius gimnazistus su savo praktikuojamais amatais, bet ir suteikė progą patiems mokiniams užsiimti keramika bei medžio raižiniais. Gimnazistai lipdė molio tipiją, ant medžio plokštelės bandė išraižyti įvairiausius paveiksliukus, tai leido ne tik susipažinti su unikalesnėmis, su menais tiesiogiai susijusiomis profesijomis, bet ir užsiimti savotiškomis meno terapijomis, pailsėti viduryje sunkios darbo dienos.

 

Ketvirtadienio rytą Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje mokiniams surengta literatūrinė viktorina „Aš ir literatūra“, per kurią trečios ir ketvirtos klasės gimnazistai atsakinėjo į įvairius su literatūra susijusius klausimus. Abiturientų klausta, koks užsienio autorius žymiausius savo kūrinius parašė tamsoje, kas testamente neleido skelbti jokių savo veikalų ir daugelio kitų su įvairių lietuvių ir pasaulio rašytojų biografiniais faktais susijusių klausimų. Tad abiturientai turėjo progą ne tik patikrinti savo žinias prieš lietuvių kalbos valstybinį egzaminą, bet ir sužinoti naujų negirdėtų faktų apie lietuvių bei pasaulio rašytojus.

Popiet, jau pasibaigus pamokoms, dar kartą prisiminta tikroji abituriento vertė, kai labiausiai bibliotekai nusipelnę dvyliktokai buvo asmeniškai pakviesti į bibliotekos skaityklą, kur vyko specialiai jiems surengta padėkos popietė. Skaitykloje jaukiai įsitaisę abiturientai vaišinosi arbata ir saldumynais, klausėsi gyvos muzikos ir atsiėmė bibliotekos vedėjos Vidos Gudelienės iškilmingai įteiktas dovanas bei padėkos raštus. Abiturientai buvo apdovanoti už bibliotekos veiklų viešinimą, pagalbą per renginius, nepamirštamas akimirkas scenoje ir dar už daugelį kitų prie bibliotekos gerovės prisidėjusių darbų.

 

Penktadienį, paskutinę Nacionalinės bibliotekų savaitės dieną, jauniausiems gimnazijos mokiniams surengta lietuvių kalbos ir literatūros viktorina „Literatūros pasaulyje“. Dar prieš renginį devintokų klasės subūrė savo komandas, kurios per šeštą pamoką bibliotekos skaitykloje dalyvavo specialiai jiems surengtoje viktorinoje. Linksma, netradicinė žinių patikra prasidėjo trumpu kiekvienos komandos prisistatymu, paskui jaunieji gimnazistai buvo klausinėjami įvairiausių su literatūra susijusių klausimų, raiškiai skaitė bibliotekininkės pateiktus eilėraščius ir dar sykį pasitikrino per pirmuosius metus Šapokos gimnazijoje įgytas lietuvių kalbos ir literatūros žinias.

 

Taigi, bibliotekininkės V. Gudelienės ir jos draugų organizuoti renginiai per šių metų Nacionalinę bibliotekų savaitę suteikė gimnazistams daugybę išskirtinių galimybių patikrinti jau turimas žinias, išbandyti save naujose srityse ir iš gimnazijos svečių pasakojimų išmokti ar sužinoti tai, ko joks mokytojas per jokias pamokas niekada nepasakys.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.