Visuotinė skaitymo akcija Vilkaviškyje

Rita Lozoraitienė
,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja 

Nepaisant vis labiau modernėjančios ir IT technologijas naudojančios visuomenės, knygų skaitymas netampa nebereikalingu užsiėmimu. Ko gero, visiems žinomos priežastys, kodėl skaityti yra naudinga. Mokiniai, nepriklausomai nuo to, ar skaito gausiai, ar nelabai mėgsta rinktis knygą, kaip laisvalaikio praleidimo formą, žino ir pripažįsta ne vieną priežastį, kodėl skaityti naudinga: juk knygos pasaulis praplečia akiratį, lavina vaizduotę, gerina kalbėjimo bei rašymo įgūdžius, mažina įtampą ir stresą ir t. t. Patvirtindama neginčijamą skaitymo naudą Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos bendruomenė gegužės 6 d. pasitiko su knygomis.

 

Prieš trejus metus mokyklos direktorės D. Juškauskienės inicijuota visuotinė skaitymo akcija „Renkuosi skaityti“, skirta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti, šiemet pakeitė pobūdį ir persikėlė į platesnes erdves. Akcijos tikslas – skatinti skaitymą, kaip prasmingą veiklą, ir populiarinti lietuvių rašytojų kūrybą. Įgyvendindami prasmingą mokyklos tinklaveiką su socialiniais partneriais, mokiniai lankė miesto lopšelius-darželius bei pradines klases turinčias miesto mokyklas ir mažiesiems draugams skaitė lietuvių vaikų literatūros kūrinius. Džiugių akimirkų patyrė ir savotiškais edukatoriais tapę mūsų mokyklos mokiniai, ir mažieji literatūros mylėtojai.

 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai metodininkei G. Melnykaitei vadovaujant, talkinant visoms mokytojoms lituanistėms ir mokyklos bibliotekos vedėjai J. Čibirkienei, visi mokyklos mokiniai turėjo galimybę patirti kitokį, netradicinį santykį su knyga. 5–6 klasių mokiniai patyrė puikių įspūdžių stebėdami Vilkaviškio jaunimo centro dramos studijos spektaklį „Ir neliko nei vieno“. Mokiniai ne tik mėgavosi stebėdami draugų ir pažįstamų aktorinę saviraišką, bet ir susipažino su rašytojos A. Kristi kūrybos motyvais. Vyresniųjų klasių (7–8 klasių) mokiniams nusišypsojo sėkmė susitikti  su viena sėkmingiausių ir populiariausių rašytojų, kuri aktyviai kuria paaugliams, – kraštiete D. Opolskaite. Daugelis mokinių rašytojos knygas skaitę, todėl buvo įdomu paklausyti ir gyvo menininkės žodžio apie kūrybos procesą, personažų paieškas ir pačios rašytojos santykį su savo knygomis.

 

 

Pačiai gamtai laiminant mokyklos sumanymą, visi mokiniai pasklido po dvidešimt viešųjų miesto erdvių, kur vyko garsiniai kraštiečių arba kitų lietuvių rašytojų kūrybos skaitymai. Klasių kolektyvai jaukiai įsikūrė reprezentacinėse kultūrinėse miesto erdvėse: aikštėse prie J. Basanavičiaus bei V. Kudirkos paminklų, prie Vilkaviškio viešosios bibliotekos, Vilkaviškio kultūros centro bei Vaikų ir jaunimo centro prieigose, miesto sodo bei naujai įrengto pėsčiųjų tako erdvėse. Prisimenant iš Vilkaviškio kilusius egzodo rašytojus, holokausto bei tremtinių kūryba buvo skaitoma pasirenkant literatūros tematikai ar rašytojų biografijoms artimas erdves: mokinių balsai skambėjo autobusų stoties erdvėse, buvusios žydų sinagogos vietoje. Dvi klasės, integruodamos edukacinę ekskursiją ir akcijos ,,Renkuosi skaityti“ veiklas, Maironio poeziją skaitė netgi Trakuose, gaubiami poeto apdainuotos pilies šešėlių. Nors akcijos sumanytojų tikslai buvo nukreipti į lietuvių rašytojų kūrybos skaitymą, tačiau esant dabartinei situacijai, juos reikėjo šiek tiek koreguoti – mieste skambėjo ir ukrainietiškų kūrinių ištraukos, kadangi iš Ukrainos atvykę mokiniai taip pat jau tapę mūsų mokyklos bendruomenės dalimi.

 

Gegužės 6 diena visame Vilkaviškio mieste buvo kitokia. Dažnas praeivis stabtelėjo, pasiklausė skaitomo teksto, teiravosi apie vykstančią akciją. ,,Džiaugiamės matydami jaunus žmones, savo rankose laikančius neįkainojamą vertybę – KNYGĄ“, – rašė Vilkaviškio viešosios bibliotekos darbuotojai savo Facebook paskyroje. Mes, Vilkaviškio Salomėjos Nėries mokytojai, džiaugiamės savo bendruomene, puoselėjančia skaitymo idėjas ir meilę literatūrai, ir didžiuojamės savo mokiniais, surandančiais laiko ir draugystei su knyga.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.