Virtuali fotografijų paroda „Pasaulis vaiko akimis. Žiema 2021“

„Kiekvienas vaikas yra nepakartojama kūrybinė laboratorija su nežabota fantazija, kurios skrydis beribis ir nesuvaldomas.“

K. Čiukovskis

 

Kauno lopšelyje-darželyje „Vaivorykštė“, daugiau nei 10 metų plėtojame Reggio Emilia vaikų ugdymo(si) filosofiją, taikome pagrindinius jos principus: „Vaikas turi šimtą kalbų – šimtą būdų atrasti, suprasti, šimtą būdų girdėti, matyti…“, „Aplinka – trečiasis pedagogas“, patirtinį vaikų ugdymą(si), todėl mums, mokytojams, labai svarbu sukurti tokias sąlygas, kad kiekvienas vaikas galėtų save išreikšti įvairiausiais būdais – kalba, muzika, daile, žaidimais, fotografija… Kuriame tokią aplinką, kurioje vaikas gerai jaustųsi ir kuri teiktų galimybių tobulėti, įgyvendinti savo idėjas, atrasti save įvairiais raiškos ugdymo(si) būdais ir formomis.

 

2015-taisiais subūrėme darbo grupę „Valstybinėms šventėms ir įsimintinoms dienoms organizuoti ir pravesti“. Prieš keletą metų pradėjome organizuoti metodinius renginius „Pasaulis vaiko akimis“. Pirmo renginio metu ugdytiniai susipažino su tyrinėjimo priemonėmis: mikroskopu, didinimo stiklu, fotoaparatu, mobiliuoju telefonu, planšete, kitomis priemonėmis. Susipažinę ir pasirinkę patinkančią priemonę vaikai labai noriai tyrinėjo aplinką, domėjosi rudenėjančia gamta: kreipė dėmesį į spalvotus medžių lapus, krūmus raustančiomis šermukšnio uogomis, komentavo pastebėjimus, juos fiksavo. Pavasarį stebėjo, tyrinėjo ir fiksavo bundančią gamtą: žoles, išsprogusius medžių ir gėlių pumpurus, o vasarą – vabaliukus, gėlių žiedus, lengvus lyg pūkas debesis ir visa tai, kas juos supa. Viską, kas domina – fotografavo.

 

Iš pradžių prie mūsų iniciatyvos prisidėjo tik Kauno miesto ikimokyklinių įstaigų ugdytiniai, tėvai, pedagogai.

 

Naujųjų metų pradžia maloniai nustebino ir nudžiugino mus visus – vaikus, tėvus ir pedagogus. Gamta mums padovanojo speiguotą ir snieguotą žiemą. Šis metų laikas – labai palankus ugdymui(si), kai galime daug ką išbandyti, atrasti, patirti, pažinti, pamatyti, kūrybiškai praleisti laiką su šeima, pedagogais, bei įgyvendinti STEAM (gamtos mokslų, inžinerijos, technologijų, menų ir matematikos) idėjas netradicinėje aplinkoje – lauke. Pasinaudodami palankia situacija, t. y. tikrai žiemišku oru, pasakiškais gamtos vaizdais, išsikėlėme tikslą – surengti virtualią vaikų fotografijos parodą „Pasaulis vaiko akimis. Žiema 2021“, įtraukiant respublikos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogus, ugdytinių šeimas.

 

Šios parodos tikslas – padėti vaikams pamatyti ir suvokti, kad esame gamtos dalis, pastebėti supančią aplinką, išgyventi kūrybos džiaugsmą, stebint sniego patalais pasipuošusią gamtą; ugdyti skaitmeninių technologijų naudojimo įgūdžius STEAM kūrybines, patirtines veiklas. Stebėdami ir fiksuodami aplinką, vaikai plėtoja ne tik meninę, socialinę, pažinimo, gamtamokslinę kompetencijas, tačiau išbando ir mokosi naudotis pažangiomis meninės raiškos priemonėmis, skaitmeninėmis technologijomis: fotoaparatu, planšete, telefonu, kompiuteriu. Naudojasi galimybe stebėti savo ir kitų užfiksuotus žiemos vaizdus, juos vertinti, aptarti, didžiuotis savo darbu.

 

2021 metais, mūsų įstaigos darbo grupės „Valstybinėms šventėms ir įsimintinoms dienoms organizuoti ir pravesti“ inicijuotoje respublikinėje ikimokyklinio amžiaus vaikų virtualioje fotografijų parodoje „Pasaulis vaiko akimis. Žiema 2021“ dalyvavo rekordinis skaičius dalyvių. Įvairių Lietuvos miestų ir rajonų įstaigos (jų net 130!) atsiuntė 254 vaikų, tėvų, pedagogų bendruomenių užfiksuotas – nuostabias žiemos akimirkas. Džiaugiamės, didžiuojamės ir sveikiname visus dalyvius! Dėkojame, kad įstaigos įtraukia tėvų bendruomenes, rengia vaikų fotografijų parodas savo įstaigose.

 

Vaikai savo darbais džiaugiasi įsijautę pasakodami įspūdžius ir dėstydami mintis: „Medžiai brenda per sniegą, jiems smagu“, „Avelės ant šakų“, „Norėčiau skraidyti kaip snaigės“, „Medis gražus ir stebuklingas“, „Medis lenktukas“, „Krūmo šakos kaip pirštai, nusileidę žemyn“, „Iš sniego ant medžio susidaro didelės kepurės“, „Balta vata puošta pušis“, „Paukštis angeliuką daro“, „Šalčio raštai – kaip pūkai“, „Gal čia cukrus, o gal sniegas?“, „Žiema gali padaryti, kad viskas atrodytų kaip pasakoje“, „Saulė krenta ant žemės, kokios morkiškos spalvos ji“, „Kai yra sniego, man atrodo, kad eina debesys“, „Eglutė miega sniego pataluose“, „Eglės apibarstytos storu cukraus pudros sluoksniu“, „Medžiai balti, kaip senelio plaukai“, „Krūmas atrodo kaip tortas“, „Varvekliai kaip ledo karalystė, panašūs į princesės karūną“, „Medžio šaknys, kaip briedžio galva su ragais“, „Sniegas ant eglutės panašus į kremą morenginį“, „Atrodo, kad medis skristų į dangų…“

 

Smagu klausytis vaikų dėstomų minčių, kaip savitai jie stebi ir mato pasaulį, aplinką, kaip formuojasi jų suvokimas apie gamtos reiškinius, apie žmogaus ir gamtos ryšį, kitus išgyvenimus. Mes, suaugusieji, jau praradome gebėjimą matyti ir jausti aplinką taip, kaip ją jaučia ir mato vaikas. Todėl, mokytojo ir vaiko ryšys, vaiko ir gamtos ryšys, inicijuojant tokį projektą – tik stiprėja, tai džiugina visus renginio dalyvius.

 

Paroda „Pasaulis vaiko akimis. Žiema 2021“ vyksta iki kovo 31 dienos, ją galite aplankyti Kauno lopšelio-darželio „Vaivorykštė“ tinklalapyje ir virtualioje knygoje – kviečiame užsukti ir pasidžiaugti kartu!

 

Dėkojame direktorei Silvijai Sipavičienei už skatinimą organizuoti respublikinę parodą, direktoriaus pavaduotojai ugdymui Rasa Ratkevičienei už motyvavimą, redakcijas, parodos sklaidą internete, mokytojai Jurgitai Stirbienei – už parengtą virtualią fotografijų knygą. Kauno miesto kvalifikacijos centro metodininkei Audronei Antanavičienei už iniciatyvos palaikymą, organizacinius klausimus. Ačiū visai mūsų darbo grupei už nuoširdų ir atsakingą darbą įgyvendinant projektą-metodinį renginį: Audronei Utkaitei, Virginijai Šalčienei, Aušrai Lagunavičienei, Redai Žukauskaitei, Aivai Žvirblienei. Mokytojų mintys šia tema:

 

Pasaulis mūsų ugdytiniams – tai didelis tyrinėjimų, atradimų laukas, kuriame jiems viskas įmanoma, kuriame vyksta įvairūs stebuklai ir atradimai. O mes, suaugusieji, tik mokomės iš jų – žvelgti į pasaulį kitaip, mažųjų akimis, išklausant jų minčių ir samprotavimų, stebint, kaip jie mato… Džiaugiamės matydami, kaip jie džiaugiasi savo mažais ar dideliais atradimais.

Ar ne tiesa, kaip kad sako amerikiečių raidos psichologė Alison Gopnik: „Vaiko protas primena žibintą, – jis apšviečia viską aplink.“ Tad suteikime vaikams galimybių…

 

Kauno lopšelio-darželio „Vaivorykštė“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.