Vieną kartą gyveno…

Laima Verbickienė

„Aš augau, kai močiutės pasakas sekdavo paėmusios už rankų ir žiūrėdamos į akis“, – prisipažįsta vienas iš tarptautinio pasakų čempionato „Vieną kartą gyveno“ dalyvių. Rugsėjo 18 dieną Radviliškio savivaldybės viešoji biblioteka į kasmet vykstantį renginį trečią kartą sukvietė svečius ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos, Baltarusijos, Sakartvelo, Vokietijos. Tiesa, šį kartą, negalėdami dalyvauti renginyje, svečiai atsiuntė vaizdo medžiagą su įrašytomis pasakomis.

 

Prieš keletą metų Radviliškio viešosios bibliotekos darbuotojams ir Lizdeikos gimnazijos mokytojai Jolantai Kvedarienei kilo mintis parengti ir pristatyti projektą, kuriuo būtų siekiama atgaivinti senąsias lietuviškas tradicijas, pagerbti geriausius pasakų sekėjus, pakviečiant įvairių kartų žmones į pasakų sekimo čempionatą. Projekto organizatoriai tikėjosi, kad šis renginys bus ne tik įdomus, reikšmingas, bet ir suvienys skirtingų kartų, socialinių sluoksnių bei specialybių žmones, mažins socialinę atskirtį.

 

Projektą dalinai finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė. Pasakų sekimo čempionato dalyvių sekamas pasakas vertino Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Tautosakos archyvo skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja, etnologė Gražina Kadžytė, televizijos ir radijo laidų diktorė, laidos „Labanakt vaikučiai“ vedėja Teta Beta (Bernadeta Lukošiūtė) ir aš, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos mokytoja Laima Verbickienė.

 

Šiais metais festivalyje dalyvavo 24, o per trejus metus pasakas sekė daugiau nei 60 dalyvių, suskirstytų į tris amžiaus kategorijas: vaikai, tėveliai, seneliai. „Pasakų sekimas skiriasi nuo deklamavimo, nuo vaidinimo“, – teigia vertinimo komisijos pirmininkė, todėl kiekviena komisijos narė konkursantus vertino iš sa­vo supratimo bei žinių kampo. G. Kadžytė – etnologė, folkloristė, todėl jai svarbu, kaip pasirenkama pasaka, koks jos turinys, ką nori perduoti pasakotojas. Teta Beta, teigdama, kad „pasaka yra visko pradžia, todėl visada pasipiktinu, kai kas nors pasako, kad mes jau suaugę ir pasakų neskaitome“, į pasakų sekėjus žiūrėjo scenos profesionalo žvilgsniu, o aš vertinau kalbos taisyklingumą, skambesį. Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė šventės pradžioje, džiaugdamasi šiuo unikaliu renginiu, sakė, kad pasaka – tai, kas paliečia mūsų dvasią ir palinkėjo pajausti pasakos ramybę, terapines jos galias.

Džiugu, kad čempionato dalyviai rinkosi ne tik lietuvių liaudies pasakas, bet kartu skambėjo literatūrinių pasakų interpretacijos ir savos kūrybos pasakos.

 

Klausydamiesi pasakų dar kartą įsitikinome, kad jų turinyje slypi didžiosios vertybės, gyvenimiškos tiesos, aktualios ir šiandien. Pasakos yra nesenstanti ir estetinį skonį bei protą lavinanti priemonė, padedanti suvokti ir vertinti pasaulį. Jos patraukia neįprastumu, magiškumu, stebuklais, kartais šiurpokais vaizdais, todėl didina klausytojų kūrybiškumą, fantaziją.

Po oficialiosios dalies vertinimo komisijos pirmininkė Gražina Kadžytė šventės dalyviams skaitė paskaitą „Pasakos – mūsų gyvenimo bendrakeleivės: išmintis, patirtis ir sekimo tradicijos“, kurios metu komentavo dalyvių pasirodymus: kai kuriuos pagyrė, kai kuriems nurodė taisytinas vietas.

Pranešėja teigė, kad pasaka auga su mumis, priminė kitų šalių pasakų sekimo tradicijas, kalbėjo apie panašaus tipo renginius. Pasak jos, pasakų klodai – neišmatuojami. Kvailos, juokingos, pasakos be galo, didaktinės ir kitos pasakos, kiekvieno suprantamos savaip, pagal savo amžių.

Šventės dalyviai susikaupę klausėsi Tetos Betos sekamos sakmės bei šventės vedėjo, Šiaulių dramos teatro aktoriaus V. Baranausko pasakojimų apie Radviliškio miestą.

 

Taigi, visiems Pasakų sekimo čempionato dalyviams už sėkmingą dalyvavimą šventėje įteiktos padėkos ir atminimo dovanėlės, o nugalėtojai apdovanoti įspūdingais sertifikatais bei dovanomis. Džiugu, kad tarp apdovanotųjų – ir Lizdeikos gimnazijos tikybos mokytoja Inga Zabulienė.

Renginio metu skirtinguose bibliotekos skyriuose veikė pristatomosios pasakų knygų parodos, o netrukus klausytojus pasieks trečioji gražiausiai pasektų ir čempionato nugalėtojų pasakų kompaktinė plokštelė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.