Vėjo darbai…

Vėjas suka malūno sparnus,

Vėjas pakelia laivo bures.

Velia plaukus, vėdina namus.

Plukdo debesis, glosto gėles.

(Raimondas J. Nabus)

 

„Vėjas gali pūsti i visas puses ir nešioti lapus visur, net nupūsti juos ant mano namo.“ (Deimantė, 4 m.)

 

Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas“ pakvietė vaikus susipažinti su gamtos reiškiniu vėju. Kaip rašoma enciklopedijose, „vėjas – greitai judantis oro srautas, klasifikuojamas pagal stiprumą, kryptį ir trukmę“.

Apibrėžimas skamba nuobodokai, bet plačiau susipažinę su šiuo gamtos reiškiu kartu su vaikais atradome labai daug smagių darbų, kuriuos vėjas nudirba.

Vėjo darbai yra labai įvairūs: gali būti pramoginiai, pavyzdžiui, suvelti plaukus, išnešioti lapus, pakelti aitvarą į orą. Gali būti pagalba žmogui, pavyzdžiui, pakelti bures ir padėti laivams plaukti, sukti malūno sparnus ir padėti girnoms suktis, malant miltus. Vėjo darbai gali padėti žemei, būti ekologiniai, pavyzdžiui, jėgainėse vėjo energija paverčiama elektros energija, vėjas išnešioja augalų sėklas. Vėjo darbai gali sukelti žalą žmogui ir žemei, pavyzdžiui, uraganai, audros jūrose.

 

Parodoje dalyvavo 372 vaikai iš 69 Lietuvos ugdymo įstaigų, tarp kurių ir 5 lituanistinės mokyklos iš Floridos, Berlyno, Liuksemburgo ir Londono.

Penkiametis Motiejus nupiešė vaiką, vėjo suveltais plaukais. „Vėjas daro šukuosenas, dar jis nupučia įvairius žiedus ir pienes“, – pasakojo jis.

Šešiametis Dovydas nupiešė augalus. „Jeigu nebūtų vėjo, augalai negalėtų visur augti, nes niekas nenešiotų sėklų“, – teigė jis, pridurdamas, kad „vėjas dar pakelia jėgos aitvarus ir žmogus gali slidinėti jūroje“.

O štai septynmetis Faustas nupiešė vėjo jėgaines.

 

Vaikai iš Floridos lituanistinės mokyklos pasirinko piešti tornadą. Jų mokytoja Neringa laiške rašė, kad Floridoje labai dažnai siaučia uraganai, todėl mokyklose vyksta saugumo pratybos, mokytojai apmokomi, kaip elgtis išgirdus tornado pavojaus sireną. Vaikai kartu su mokytojais turi slėptis patalpose be langų, pedagogai negali rodyti panikos, reikia elgtis ramiai, nuraminti vaikus. Tokiems atvejams mokytojai pasirengę – turi čiulpinukų, kad palaikytų pozityvią atmosferą.

 

Komisija, sudaryta iš vaikų, lankančių priešmokyklinę grupę, atrinko dvylika laureatų, kuriems atiteko rėmėjų dovanėlės. Jos išsiųstos paštu.

Laureatų paroda buvo eksponuojama Žaislų muziejuje (Šiltadaržio g. 2).

Visi likę darbai eksponuojami dviejose erdvėse: Užupio meno inkubatoriuje (Užupio g. 2A) ir Klaipėdoje esančiame prekybos centre „Big“ (Taikos pr. 139).

Piešinių eksponavimu Klaipėdoje pasirūpino parodos partnerio Klaipėdos lopšelio-darželio „Traukinukas“ bendruomenė.

 

Vilniaus l.-d. „Ozas“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.