Pasauliniame švietimo konkurse Lietuvos trečiokų projektas paskelbtas nugalėtoju

Suomijos Juveskiulės universitete įteikti tarptautinio projekto „StarT“ apdovanojimai. Šiemet projektas sulaukė net 890 dalyvių iš 20 šalių, jie varžėsi dviejose kategorijose: 640 vaikų ir jaunimo projektų pretendavo į „International LUMA StarT“ apdovanojimą, o 250 geriausių mokytojų naudojamų praktikų – į „International LUMA StarT Education“ apdovanojimą. Atsiimti įvertinimo už geriausią vaikų ir jaunimo projektą į sceną užlipo 16 Šiaurės licėjaus trečiokų.

Vaikų sveikatingumas – problema ne tik Lietuvoje

 

Į Lietuvą dėmesį atkreipusiam projektui „Šiuolaikinių vaikų sveikatingumo gerinimas“ pasirinkta tema aktuali daugelyje pasaulio šalių – XXI a. vaikų sveikata pastebimai prastėja. Silpnesnę fizinę sveikatą ir didesnį sergamumą lemia tai, kad vaikai mažai juda, nesportuoja, daug laiko praleidžia prie išmaniųjų prietaisų, o mažai – gryname ore, neturi žinių arba įpročio sveikai maitintis, nepakankamai pailsi.

 

„Šiuo patirtiniu projektu siekėme atkreipti visos bendruomenės dėmesį į aspektus, kurie svarbūs vaikų fizinei ir psichinei sveikatai, motyvuoti ja rūpintis ir formuoti naujus įpročius. Probleminę sritį ir veiklų idėjas pasiūlė patys vaikai. Nagrinėdami aktualias problemas, mokiniai formulavo probleminius klausimus, inicijavo tyrimus, apklausas ir organizavo ugdomąsias veiklas“, – pasakojo apdovanojimus atsiėmusios klasės vadovė Rasa Jurgelevičienė. „Vaikams patinka eksperimentuoti, patiems atrasti netikėtus dalykus. Praktinės veiklos sudaro galimybę lengviau išmokti išsikelti hipotezes, tyrinėti procesus, daryti išvadas ir teikti rekomendacijas. Taip ugdomas vaikų kritinis mąstymas, gebėjimas dirbti komandoje ir kitos kompetencijos, itin svarbios XXI a.“, – sako ji.

 

Savo patirtimi ir projekto rezultatais mokiniai jau dalijosi kasmetėje Šiaurės licėjaus mokinių konferencijoje. Vienas iš projekto rezultatų – „Šiaurės licėjaus Šeimų žaidynės“. Jos šį rudenį vėl bus rengiamos ir taps kasmečiu bendruomenės renginiu, stiprinančiu šeimų įsitraukimą. Žygiai riedučiais, paspirtukais, riedlentėmis mokykloje jau tapo kasdiene ilgųjų pertraukų veikla.

Integruotas ir patirtinis ugdymas vertinamas tarptautiniu mastu

 

„StarT“ projekto įvertinimas svarbus ir visai mokyklai, ir kiekvienam projekte dalyvavusiam mokiniui. Tai – apdovanojimas už įsitraukimą, komandinį darbą ir motyvacija dalyvauti kituose projektuose. Akivaizdu, kad integruotu ir patirtiniu ugdymu grindžiama ugdymo sistema mokiniams padeda geriau suvokti kontekstą ir visuminius reiškinius. Būtent šių šiaurietiškos ugdymo sistemos principų taikymas ir kompetencijų tobulinimas yra esminiai momentai tiek pradinėse, tiek 5–6 klasėse“, – sako mokyklos ugdymo vadovas Simonas Šabanovas.

 

„Smalsus, tyrinėjantis vaikas – kiekvienos šiuolaikinės mokyklos siekiamybė. Kad atspindėtume tokių mokinių poreikius, privalome nuolat domėtis ugdymo proceso naujovėmis. Tarptautiniai projektai ir konkursai – galimybė ne tik pasidalyti pagrindinių Šiaurės šalių ugdymo sistemos principų veiksmingumu, bet ir pasisemti patirties bei įkvėpimo iš kolegų, žinoma, užmegzti tarptautinius ryšius su švietimo ekspertais“, – teigia Šiaurės licėjaus vadovė Justina Garlauskienė.

Apie „StarT“ projektą

 

„StarT“ projektas – Suomijos mokslo ir technologijų universitetus jungiančio LUMA tinklo iniciatyva, skatinanti tarptautinį ugdymo įstaigų bendradarbiavimą ir dalijimąsi patirtimi. Per jį skatinama tarpdalykinė matematikos, technologijų ir gamtos mokslų integracija, o šiuolaikinio pasaulio iššūkiai įveikiami populiarinant teorinių žinių taikymą praktikoje. „Džiaugiamės, kad projektų kokybė vis auga, jie prasmingi tiek lokaliu bendruomenės, tiek tarptautiniu mastu“, – komentuoja „StarT“ projekto pirmininkė, LUMA centro profesorė Maija Aksela.

 

Vaikų ir jaunimo projektų kategorijoje nugalėtojais paskelbti projektai iš Lietuvos, Jordanijos ir Suomijos, o geriausių mokytojų taikomų praktikų kategorijoje apdovanotos Kinijos, Suomijos ir Portugalijos pedagogų patirtys. Nugalėtojus renkančioje „StarT“ komisijoje šiemet dalyvauja Suomijos LUMA centro, „StarT“ projekto organizatorių ir pirmaujančių universitetų atstovai.

 

Šiaurės licėjaus inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.