Tradicinė „Tyrėjų diena“ Lizdeikos gimnazijoje

Rita Šimkuvienė
,
lietuvių kalbos mokytoja ekspertė

Lapkričio 20 d. Radviliškio Lizdeikos gimnazija sukvietė rajono gimnazijų I–IV, progimnazijų ir pagrindinių mokyklų 8–10 klasių mokinius bei jų gamtos ir tiksliųjų mokslų mokytojus į tradicinę konferenciją „Tyrėjų diena – 7“. Jos tikslas – stiprinti mokinių susidomėjimą moksline veikla, skatinti tapti jaunaisiais tyrėjais, formuoti mokslinio mąstymo, bendradarbiavimo ir tyrimo įgūdžius. Šio renginio iniciatorės – matematikos mokytoja metodininkė Jurgita Caporkienė ir biologijos mokytoja metodininkė Asta Šmukštienė – kartu su Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriumi ir Lizdeikos gimnazijos mokytojais jau septintus metus suteikia galimybę mokiniams susitikti su įvairiais lektoriais: mokslininkais, aukštųjų mokyklų dėstytojais, studentais, rajono įstaigų atstovais.

 

Lizdeikiečiams ir gimnazijos svečiams buvo pasiūlyta net 20 skirtingų veiklų. Abiturientai ir trečiokai gimnazistai domėjosi studijomis Vilniaus Gedimino technikos universitete, jas pristatė Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro vyr. specialistė Valerija Bernotienė. Šio universiteto atstovai pakvietė atlikti ir daug praktinių užsiėmimų: mokiniai išbandė du robotizuotus žaislinius įrenginius, valdomus telefonu, išsiaiškino, kaip išmanioji gamyba taikoma praktikoje, dalyvavo robotų varžybose. Fundamentinių mokslų fakulteto bioinžinerijos studentai užsiėmime „Spalvotas bioinžinerijos gyvenimas“ atliko eksperimentus degindami skirtingas druskas, įtraukė mokinius į „Kahoot“ žaidimą ir geriausiai pasirodžiusius apdovanojo universiteto atributika. Kelių katedros atstovai mokinius pakvietė į protų mūšį „Nemesk kelio dėl takelio“. Čia mokiniai sprendė eismo saugumo, geležinkelių ir miestų inžinerijos problemas.

 

Dr. Violeta Vaitkevičienė iš Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) sudomino mokinius magiškąja chemija, atlikdama eksperimentus su metalų junginiais, o Radviliškio Lizdeikos gimnazijos chemijos mokytoja Daiva Krištopaitė-Larina pakvietė stebėti įdomiuosius cheminius bandymus.

Gimnazijos sporto salėje pastatytas kupolas viliojo užeiti į vidų. Čia įsikūręs sferinis kinas rodė filmą „Kūno kodas“. Žiūrovai turėjo galimybę „įlįsti“ į žmogaus vidų, išvysti dar niekur neregėtų vaizdinių ir pagilinti biologijos žinias, o laikinai įkurtoje fotolaboratorijoje įvairių klasių mokiniai improvizavo gamtos temomis ir nusifotografavę tuojau pat eksponavo nuotraukas visai mokyklos bendruomenei.

 

Mokinius sužavėjo Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto lektoriaus Remigijaus Kaliaso pristatyta smagioji elektronika ir šiauliečių robotikos užsiėmimai, o doc. Judita Kasperiūnienė iš VDU pristatydama interaktyvias multimedijų technologijas aiškino, kaip šiandien kuriamas skaitmeninis turinys, ir perspėjo, kad turime neužmiršti, jog išmaniosios technologijos, įrankiai tarnauja mums, o ne mes jiems. Nepamiršti žmogiškųjų vertybių technikos pasaulyje pakvietė Lizdeikos gimnazijos mokytojos Inga Zabulienė ir Ana Savickienė. Jos kartu su mokiniais analizavo ir interpretavo Kryžiaus kelio stotis šių laikų kontekste, o paskaitoje apie žmogaus gyvybės kultūrą lektoriai aiškino, kaip priimti ir valdyti savo ir kitų lytiškumo raišką.

 

Edukacinė programa „Sveikos mitybos principai, ekologiškų aliejų pristatymas ir natūralios sudėties kremo gamyba“ pritraukė daug dalyvių, nes UAB vaistinės „Valerijonas“ direktorė, vaistininkė Almyra Girdenienė ne tik paaiškino, kokie aliejai yra kam tinkami, bet ir pamokė, kaip pasigaminti natūralios sudėties kremą. Konferencijos dalyviai domėjosi, kaip pasirūpinti ne tik išore, bet ir vidumi. Juos konsultavo Radviliškio visuomenės sveikatos biuro darbuotojos. Norintys galėjo atlikti visą segmentinę kūno sandaros analizę ir pasitikrinti streso lygį.

Finansinio raštingumo užsiėmimas „Pirk dramblį“ mokė sąmoningai planuoti savo lėšas, aiškino, kaip taupyti, kodėl žmonės turi atsakingai naudotis greitaisiais kreditais, o „Žemaitijos pieno“ atstovė Mantė Zuvavičienė supažindino mokinius su eksportu ir dukterine įmone Prancūzijoje.

 

Nebe pirmus metus jaunieji tyrėjai susipažįsta su insektariumo, vienintelio Lietuvoje specializuoto zoologijos sodo, esančio Palangoje, kolekcija. Šiemet mokiniai sužinojo įdomių faktų apie 16 gyvūnų rūšių, nagrinėjo ekologines temas. „Gamtosaugos projektų vystymo fondo“ biologai daugiausia dėmesio skyrė pažinčiai su nakties grobuoniu – namine pelėda.

Tą pačią dieną biologijos mokytoja metodininkė Lionė Semeniukienė organizavo edukacinę išvyką į Kauną. Grupė mokinių lankėsi Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje, kur dalyvavo paskaitose ir atliko praktikos darbus.

 

„Tyrėjų dienos – 7“ dalyviai įsiliejo į daugybę įvairiausių veiklų, kurios sužadino jų smalsumą, mokymosi motyvaciją, mąstymą, paskatino aktyviai dalyvauti praktiniuose užsiėmimuose, praturtino mokinių žinias. Radviliškio Lizdeikos gimnazijos organizuojama tiksliųjų ir gamtos mokslų konferenciją – tai žingsnis į mokinių mokslinio mąstymo formavimą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.