Tėvelių iniciatyva – pavyzdys kitiems!

Aida Makutėnienė
,
Vilniaus lopšelio-darželio „Vaidilutė” direktorė

Šiandien darželiuose jau įprasta, kad spektaklius, vaidinimus ir kitas inscenizacijas atlieka kviesti artistai, darželio ugdytiniai ar mokytojai. Per menines, kultūrines veiklas vaikai išbando kūrėjo, atlikėjo, kultūros stebėtojo ir vartotojo vaidmenis, o pedagogai – gilina saviraišką ir plečia kūrybinės sklaidos džiaugsmą. Taip pat stebėdami spektaklius, vaidindami ar kitaip dalyvaudami panašiose veiklose, vaikai mato skirtingas meno kalbas bei ugdo įvairias kitas kompetencijas: menines, kultūrines, socialinio bendravimo, pažinimo, komunikavimo, kūrybiškumo. Vaikai mokosi sukaupti ir išlaikyti dėmesį, išreikšti save, emocijas, atskleisti verbalinę ir neverbalinę kalbą, bendrauti, bendradarbiauti, lavinama vaikų atmintis.

 

Visgi, kokia nuostaba, kai vaidinimą parengia ir atlieka patys ugdytinių tėvai! Antai, lopšelio-darželio „Vaidilutė” „Boružėlės” grupės tėveliai, išgirdę grupės mokytojos Gintautės užuominą apie pedagoginėje praktikoje būtą atvejį, kuomet vaidinimą vaikams parengia patys tėveliai, pastarieji nebepaleido minties. Uždaroje Facebook grupėje paskleista idėja sudomino tėvus, kurie pritarė idėjai ir ėmėsi iniciatyvos. Taip ikimokyklinio ugdymo mokytojos užuomina išsivystė į vaidinimą „Ropė”, pastatytą pagal to paties pavadinimo lietuvių liaudies pasaką. Spektaklį režisavo, jame vaidino, grojo ir dainavo patys tėvai. Pasiskirstę vaidmenis, savarankiškai rinkosi aprangą, ieškojo kaukių ir drabužių namų spintose ar parduotuvėse. Stebėti vaidinimo susirinko visi lopšelio-darželio ugdytiniai, pedagogai ir kiti bendruomenės nariai.

 

Anot kalbintų artistų, Konstancijos Sabaliauskienės, Martyno Kriščiūno, Akvilės Giniotaitės, tai – nuostabi patirtis, kuri tėvelius suvienijo. Pasiteiravus, ar parengti vaidinimą nebuvo sunku, atsakė vienbalsiai – tikrai ne tai sunkiausia. Sunkiausia – rasti laiko susibėgti draugėn. Tačiau tvirtino, kad tai buvo be galo naudinga ir prasminga patirtis, kurios metu nuoširdžiai pabendrauta ir išsikalbėta. Kaip pastebėjo ugdytinio Tauro mama Konstancija, bendraudami su tėvelių artistų grupe daugiausiai laiko skirdavome ne vaidinimo aptarimui, o pokalbiams apie vaikus. Ugdytinės Orintos tėtis Martynas antrino – bendravimas su tėvais buvo labai smagus, norėjosi pasidalinti rūpesčiais, susipažinti iš arčiau. Labai smagu, kad su kitais tėveliais užmezgėme ryšį, kurio nebūtų, jei ne ši patirtis, – taip pat džiaugėsi ugdytinio Emile mama Akvilė.

 

Pasiteiravus, kokios emocijos po vaidinimo užplūdo artistus, atsakyta – labai geros. Vaidinimo metu gal kiek nustebino vaikų šurmulys, tačiau juk natūraliai kylančios vaikų emocijos ir negali būti ramios. Kaip minėjo tėtis Martynas – spektaklį stebėjusi keturmetė dukrelė Orinta labai džiaugėsi, tuo tarpu dvimetis sūnelis Džiugas šunelio kostiumu apsirėdžiusio tėčio nepažino, todėl vaikui buvo labai netikėta.

 

 

Mama Akvilė atviravo, kad labai jaudinosi, nes jautė didžiulę atsakomybę prieš vaikus, vylėsi, kad vaidinimas jiems patiks. Ir vos spektakliui pasibaigus, paaiškėjo, kad lūkesčiai pranoko su kaupu: aplodismentų jūra, dėkingi vaikų krykštavimai ir net – nepažįstamos mergaitės apkabinimas! Pasak meninio ugdymo mokytojos Dianos Symanovič-Bronickos, matydami tėvelius scenoje vaikai turi galimybę patirti magiją, kuriančią teatro, kaip meno vertinimo pradmenis.

 

„Boružėlės” grupės mokytojos Gintautė ir Kristina atviravo, kad buvo be galo nustebintos: „Mes matydavome tėvelius visai kitokius: rimtus, įsitempusius, skubančius ar ramius, tiesiog esančius nuošalyje ir staiga – tiek žaismingumo, energijos, vaidybos! Pamatėme visai kitą tėvelių pusę ir tai – nuostabu!”.

 

Tikime, kad formuojant įstaigos bendrystę būtina bendradarbiauti, pastebėti kiekvieną vaiką, pedagogą, tėvus, kitus bendruomenės narius. Aptardami rūpesčius ar kartu išgyvendami džiaugsmą mes puoselėjame santykius, kuriame tradicijas ir mūsų darželio ateitį. Viliamės, kad iniciatyvių tėvelių premjera „Ropė” kitiems taps puikiu pavyzdžiu. Mums antrina ir mama Akvilė Giniotaitė, ragindama tėvelius „išlipti iš komforto zonos“ ir gerą pavyzdį paversti tradicija.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.