Susitikimai su rašytojais ir iliustratoriais

Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka nuolat organizuoja susitikimus su knygų autoriais – rašytojais ir iliustratoriais. Šįkart dalijamės pasakojimais apie renginius, kuriuose dalyvavo dailininkė Sigutė Ach ir vaikiškų knygelių autorė Viktorija Guseinova.

Sigutės Ach edukacija bibliotekoje: vaizduotė – didžiausia dovana

 

 

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės“ filialas Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu suorganizavo nuotolinę edukaciją „Šnarantys knygutės puslapiai“ su dailininke, knygų iliustratore – kūrybingąja Sigute Ach. Susitikimo metu Šiaulių miesto mokyklų pradinių klasių moksleiviai ne tik mokėsi, kaip gimsta rankų darbo knygos, bet ir kalbėjosi su dailininke apie tai, kiek trunka parengti knygą leidybai, kokias priemones mėgsta naudoti iliustratorė, bei kas yra svarbiausia ugdant vaizduotę.

Kūrybai reikalingi iššūkiai

 

Užsiėmimo metu vaikai kartu tiesiogiai žingsnis po žingsnio mokėsi kurti simpatiškas mažytes knygeles, turinčias visas būtiniausias sudedamąsias dalis: viršelį, priešlapius, lankus. Kiekvienas galėjo išbandyti savo jėgas ir kūrybiškas galias. Tačiau kartais, norint išlaisvinti savo kūrybiškumą, anot Sigutės Ach, labai naudinga ir linksma yra susikurti sau ypatingų iššūkių. „Aš mėgstu išrasti“, – pasakojo iliustratorė. Kartais reikia įsivaizduoti, jog neturi kažko labai svarbaus darbui, pavyzdžiui klijų ar siūlo, tuomet reikia pasitelkti vaizduotę ir kūrybą. Taip gimsta labai ypatingi ir unikalūs darbai, o procesas būna įdomus ir intriguojantis.

Iliustratoriaus darbas: nuo idėjos iki piešimo

 

Sigutė Ach pati nebesuskaičiuoja, kiek yra išleidusi knygų. Vaikų paklausta apie kūrybinį procesą, atviravo, jog vienos knygos parengimas leidybai vidutiniškai užtrunka apie metus. Tačiau svarbiausia užduotis yra įsivaizduoti, kaip turi atrodyti knyga, kokios iliustracijos ją turi puošti. Įkvėpimo iliustratorė ieško gilindama savo žinias apie knygos veikėjų galimą gyvenimą realybėje. Pavyzdžiui, kurdama iliustracijas knygelei „Bitė Maja ir jos nuotykiai“, Sigutė Ach ne tik įsivaizdavo, kaip dirba bitės, bet ir vyko pas bitininką pasikalbėti ir pamatyti, kaip tai atrodo iš tikrųjų. Vien iliustracijų idėjos paieška truko apie metus, tik tuomet prasidėjo pats darbas. Tačiau iliustravimas edukatorei yra pati maloniausia veikla. „Nelaikau savęs rašytoja, aš esu žmogus, kuris kasdien piešia ir dar kartais rašo“, – sakė ji, vaikų paklausta, ar parašytų labai daug žodžių turinčią knygą.

Puoselėti vaizduotę padeda knygos

 

Savo šiltu bendravimu ir kūrybiška veikla sužavėjusi dalyvius, kalbėdama apie kūrybą, Sigutė Ach vaikams turėjo ir palinkėjimą: „Linkiu, jog puoselėtumėte labai didžiulę dovaną, kurią kiekvienas žmogus turi nuo pat gimimo. Ir jūs tą dovaną turite dar nesugadintą. Vėliau suaugusiems labai sunku ją išsaugoti. Tai – vaizduotė“, – kalbėjo iliustratorė. Nors tikri vaizdai labai svarbūs, bet visgi, anot kūrėjos, geriausiai vaizduotę lavina knygų skaitymas. Tik labai svarbu, jog skaitant knygą būtų įsivaizduojama ne tik tai, kas rašoma, bet kas dar galėtų vykti, kas nėra aprašyta.

 

Susitikimas su vaikiškų knygelių autore Viktorija Guseinova

 

Gegužės 13 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė į virtualų susitikimą – pokalbį su vaikiškų knygelių autore Viktorija Guseinova. Kalbėtasi apie kelią nuo ketureilio juodraštyje iki kūrinio knygoje, apie įkvėpimo šaltinius ir apie vaikų poezijos naudą. Tam, kad kalbėtis būtų linksmiau – susitikimo dalyviai dalyvavo net eiliavimo varžybose! Vienai nugalėtojai autorė padovanojo savo naujausią dvikalbę (lietuvių ir prancūzų k.) knygelę „Per balas į salas“, kurią išleido leidykla „Žara“.

Kurti eiliuotas pasakas paskatino motinystė

 

Pirmiausia Viktorija Guseinova pradėjo kurti savo vaikams. Jau keturias knygas išleidusi autorė didelį dėmesį skiria tam, jog istorijos būtų pamokančios, ugdančios ir suteikiančios žinių vaikams. „Pradėjau intensyviau rašyti, kai atsirado vaikų, kai tapau mama. Kai pamačiau, jog eiliuoti tekstai įtraukia ir smagiau kažką veikti kartu. Pirmoji knyga gimė iš situacijos, kai vaikai nelabai mėgo daržoves, reikėjo juos įtikinti jas pamėgti.“ Knyga „Kaip triušis morkas pamėgo. Eiliuota pasaka ir galvosūkiai“ – tai pamokanti istorija apie triušiuką, kuris papuolė į pavojų dėl to, kad niekada negraužė morkų. Triušiuką išgelbėja ištikimi draugai, o mažasis skaitovas paraginamas kartu su triušiuku pamėgti morkas. „Knygelė padėjo vaikams pamėgti morkas, deja, gaila, jog neparašiau knygelės apie brokolius“, – šmaikštavo V. Guseinova. Visgi motinystė labai prisidėjo prie autorės kūrybinio potencialo augimo. Visos knygelės per žaismingas eiliuotas istorijas diegia tokias vertybes kaip atsakomybė, atleidimas, tikslo siekimas bei sveika gyvensena.

Poezija skatina kūrybiškumą ir vaikų vaizduotę

 

Nors poezija atrodo labai paprasta ir lengva, bet vaikiški eilėraštukai daug labiau pritraukia vaikų dėmesį, lavina žodinę kalbą, vaizduotę, skatina mąstymą. Eiliuotos istorijos labai universalios ir suteikiančios daug kūrybinių galių patiems skaitytojams. Ypatingumo suteikia ir istorijose pasirinkti veikėjai. „Vaikai labai mėgsta gyvūnus, kurie traukia mažuosius, todėl vaikams per gyvūnus daug lengviau suprasti istorijas. Gyvūnų personifikavimas padeda vaikams istoriją padaryti artimesnę, nesusiejant jo su jokiu konkrečiu žmogumi“, – į klausimą, kodėl pasirinko kurti istorijas apie gyvūnus, atsakė rašytoja. Istorijų veikėjai atsirado labai natūraliai, pagal vaikų pomėgius, patirtas situacijas. Tiesa, paskutinės knygos „Per balas į salas“ veikėjas Vėžliukas atsirado visiškai spontaniškai. Pastaroji knyga yra dvikalbė, kurioje vėžliuko nuotykiai papasakoti bei sueiliuoti lietuvių ir prancūzų kalbomis.

Vaikų ugdymui knygose ir papildomos užduotys

 

Kiekviena Viktorijos Guseinovos knygelė pabaigoje praturtinta ir papildomomis užduotėlėmis vaikams. Tai įvairūs galvosūkiai, labirintai ir net teksto suvokimo užduotys – visa tai skatina lavinti atmintį, suvokimą ir mąstymą. „Mintis pateikti papildomų užduočių kilo iš savo patirties, dažnai su vaiku perskaičius istoriją norisi dar apie ją padiskutuoti, prisiminti svarbiausias mintis. Tad ir pabaigoje pateikiamos užduotėlės prisideda prie vaiko lavinimo, suteikia daugiau naudos“, – apie užduotis kalba autorė. Į papildomą veiklą susitikimo metu įtraukti ir renginio stebėtojai. Autorė skyrė užduotį – sukurti trumpą ketureilį su dviem raktiniais žodžiais – „lietus“ ir „sraigė“. Sulaukta daugybės ketureilių. Išrinkti vieną geriausią V. Guseinovai nebuvo lengva užduotis. Tačiau vienai dalyvavusiai mamai nusišypsojo laimė ir pas ją iškeliaus naujausia autorės knyga „Per balas į salas“.

 

Biblioteka dėkoja visiems, prisijungiantiems į virtualias veiklas ir susitikimus. Pasimatykime ir kitą kartą – įdomios ir naudingos veiklos tik daugės!

 

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.