Sniego paslaptys

Laura Palivonienė
,
mokytoja

Šiųmetinė žiema ir pavasario pradžia buvo gausi sniegu. Jo netrūko nei sausio, nei vasario, nei kovo mėnesiais. Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos pirmokėliai galėjo ilgai juo džiaugtis. Nors sniegas ir baltas, tačiau savo baltume jis slepia daug nematomų dalykų. Pasitelkę kantrybę, technologijas, gebėjimus bei žinias pirmokai ėmėsi tiriamosios veiklos „Sniego paslaptys“.

 

 

Tyrimui mokiniai naudojo mokyklos teritorijoje esantį baltą ir purų sniegą. Pirmiausia mokiniai parsinešė dviejų rūšių sniegą – purų ir kietą. Išsikėlė hipotezę, kad purus ištirps greičiau nei kietas. Hipotezė-pasitvirtino. Vėliau, sniegui iširpus, stebėjo, kas slepiasi ištirpusiame sniege. Visi buvo labai nustebę, kad ištirpus sniegui ir iš jo likus vandenėliui, ten radosi gausybė nešvarumų: žolių, šakelių, purvo likučių. Mokiniai, dirbdami grupėmis, pasitardami, bendraudami ir bendradarbiaudami, ištirpusį sniego vandenį filtravo. Išfiltravę ir paėmę filtriukus stebėjo per mikroskopą, kas slepiasi vandens nešvarumuose. Pirmokėliai aikčiojo iš nuostabos, kiek nešvarumų slepiasi sniego baltume. Galiausiai buvo padarytos išvados, kad sniegas saugo žemę ir augalus nuo šalčio uždengdamas savo stora ir puria danga, bet savo baltame sluoksnyje slepia daug nešvarumų.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.