Skelbiamas 2023 metų rūšių dešimtukas!

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras (LMNŠC), kartu su Lietuvos gamtos fondu ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba, paskelbė 2023 metų įvairių organizmų rūšių dešimtuką. Panašios iniciatyvos kiekvienais metais vyksta ir kaimyninėse šalyse. Dešimtukų tikslas – visuomenei plačiau pristatyti valstybės gamtos turtų įvairovę ir skirtingumą. Lietuvoje rūšių dešimtukas išrinktas jau ketvirtą kartą. Į jį pateko rūšys, į kurias gamtininkai nori atkreipti visuomenės dėmesį 2023-aisiais metais. Lietuvos gamtininkai tikisi, kad ir mūsų šalies mokiniai, mokytojai, kiti gamtos bičiuliai įsitrauks į gamtos stebėjimus ir piliečių mokslo projektus.

 

Lietuvos ornitologų draugija išrinko metų paukštį, Lietuvos entomologų draugija – metų vabzdį ir bestuburį, voragyvių stebėjimo entuziastai – metų voragyvį, Lietuvos mikologų draugija – metų grybą. Trys organizacijos (Lietuvos gamtos fondas, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras) renka kitas metų organizmų rūšis ir gamtinę buveinę, konsultuodamiesi su Gamtos tyrimų centru ir Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centru. Organizmus aprašė ir nuotraukas pateikė 10 profesionalių gamtininkų.

 

2023 metų organizmai:

Pilkasis kiškis (Lepus europaeus)

Garbanotasis kiminas (Sphagnum squarrosum)

Kurklys (Gryllotalpa gryllotalpa)

Baltasis gandras (Ciconia ciconia)

Raudonasis auksabaravykis (Aureoboletus projectellus)

Stačioji žemenė (Sagina nodosa)

Medicininė dėlė (Hirudo medicinalis)

Šiaurinė linėja (Linnaea borealis)

Juostuotasis margašoklis (Marpissa radiata)

Vėgėlė (Lota lota)

2023 metų buveinė: Kerpiniai pušynai (kodas 91T0).

Parengtas metų organizmų plakatas, kuris bus dovanojamas Lietuvos mokykloms, saugomoms teritorijoms, gamtininkų organizacijoms. Jį galite atsisiųsti ir atsispausdinti A3 formatu.

Platesnius organizmų aprašymus rasite čia.

Kviečiame pažinti, stebėti, kaupti paplitimo informaciją apie išrinktas metų rūšis bei metų buveinę. Informaciją kviečiame teikti gamtininkų organizacijoms šiame tinklalapyje.

 

Taip pat visus stebinčius ir saugančius gamtą kviečiame siūlyti 2024 metų organizmų rūšis el. paštu Tomas.Pocius@lmnsc.lt.

 

LMNŠC inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.