Senamiesčio progimnazijoje – Kalėdų nuotaikos užkratas

Saulė Kairytė
,
Senamiesčio progimnazijos 8b klasės mokinė

Dar visai neseniai laukėme Kalėdų – vienos gražiausių ir maloniai jaudinančių metų švenčių. Ši keista būsena, kai lauki kažko tuo tuoj įvyksiant, šįmet neramino. Klausinėjome vieni kitų, kaip švęsime, negalėdami mokykloje puošti eglutės, gyvai susitikti linksmoje popietėje, pasirodyti scenoje. Pasitarę virtualiame mokinių tarybos, mokytojų ir klasių auklėtojų posėdyje nusprendėme: maloniai nuteikiančių Kalėdų renginių progimnazijoje bus! Sumanymams įgyvendinti skyrėme visą neformalaus ugdymosi dieną.

 

Iš ryto rinkomės į virtualius susitikimus su mokytojais. Kalbėjomės apie Kūčių ir Kalėdų papročius, senąsias mūsų tautos tradicijas, susijusias su saulėgrįža. Penktos klasės mokiniai klausėsi mitologinių pasakojimų ir Kalėdų dainų, šeštokai aiškinosi, kodėl tradiciniai Kūčių vakarienės valgiai ruošiami iš augalinės kilmės produktų. Septintokai mokėsi ilgiausios (todėl magiškos), Kūčių nakties burtų, kurie padeda prišaukti saulę, pabudinti gamtą ir paprašyti jos skalsių ateinančių metų. Aštuntų klasių mokiniai domėjosi, kaip Kalėdos švenčiamos kitose šalyse, įsitikino, kad mūsų ir Europos tautų tradicijos turi bendrybių.

 

Smagiausia ir daugiausiai malonių emocijų sukėlusi netradicinio ugdymosi dienos dalis buvo papuošimų kalėdiniam interjerui ir eglutei kūrimas. Bendraudami su savo klasių auklėtojais ir padedami meno dalykų mokytojų ne vienas iš namuose turimų medžiagų sukūrėme originalų, šventinę nuotaiką spinduliuojantį papuošalą savo kambariui.

 

Netradicinio ugdymosi dieną organizavome nuotaikingą tarpklasinį konkursą „Žinau, moku, galiu“, kurio tema – „Eglutė“. Kiekviena klasė subūrė šešių narių komandas, kurios varžėsi atsakinėdamos į intelektualius klausimus, susijusius su Kalėdų švenčių istorija. Kiti mokiniai susirungė linksmoje viktorinoje, kuri vyko „Kahoot“ platformoje, ir turėjo prisiminti, ką žino apie saulėgrįžą ir Kalėdų – Kristaus gimimo šventės istoriją, kokiuose literatūros kūriniuose ir kaip vaizduojamas šis stebuklingas metų laikas. Viktorinos metu ne į visus klausimus pavyko atsakyti, tačiau sužinojome įdomių faktų. Pasirodo, kad pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose apie Lietuvoje puošiamą Kalėdų eglutę 1853 metais rašė kunigas ir poetas Antanas Baranauskas, o turgūs, kuriais ypatingai garsėjo Rokiškis, kalėdiniu laikotarpiu buvo vadinami saldaturgiu, skaistaturgiu ir šeškaturgiu. Vaikų laukiamiausias, žinoma, buvo saldaturgis, kuriame prekiauta namuose išvirtais saldainiais, cukriniais avinėliais ir kitais Kalėdų skanėstais.

 

Dieną užbaigėme kūrybine užduotimi, kuriai atlikti turėjome išeiti į kiemą, – fotografavome gamtą nuotraukų konkursui „Pagauk akimirką žavingą“. Tie mokiniai, kurie neturėjo galimybės išeiti į lauką, galėjo nupaveiksluoti vaizdą pro langą, tad visi turėjome progą saviraiškai. Įspūdingiausias dienos akimirkas vėliau sudėjome į nuotaikingą pristatymą, kuriuo mielai dalinamės mūsų mokyklos, Senamiesčio progimnazijos, puslapyje. Netradicinė ugdymosi diena progimnazijos bendruomenę kvietė kurti ir linksmintis, atitolino nuo kasdienės rutinos ir  užkrėtė Kalėdų švenčių nuotaika.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.