Atraskime praeitį, įkvėpkime ateitį

2019–2020 metais Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ kartu su trimis užsienio ugdymo įstaigomis inicijavo ir vykdė Nordplus Junior programos projektą „Atraskime praeitį, įkvėpkite ateitį“, kurio metu dalinosi žiniomis ir patirtimi puoselėjant tautos kultūrą. Projektu buvo siekiama susipažinti su kultūriniais skirtumais ir panašumais, stebint veiklas partnerių institucijose bei integruojant gerąją patirtį į savo ugdymo programas.

 

Pirmojo vizito metu projekto dalyviai lankėsi Nuko mieste, Grenlandijoje. Pažintis su šia šalimi, jos švietimo sistema praplėtė pedagogų žinias apie tolimą kraštą, tautos tradicijas, švietimą. Partnerių susitikimo metu aplankytos įvairios ikimokyklinės įstaigos, įgyta žinių apie jų ugdymo ypatumus, kaip pavyzdžiui tai, kad darželiuose nedirbama pagal ugdymo programas, mokytojai patys sprendžia, kokias veiklas organizuoti ir daugiau dėmesio skiria tik priešmokyklinėms grupėms. Vizito metu projekto dalyviai taip pat svečiavosi partnerių institucijoje – Kangillinnguit mokykloje, kurioje mokosi apie 400 vaikų nuo 5 iki 16 metų. Įvairaus amžiaus vaikų klasės sveikino svečius savo pasirodymais, o vėliau visos partnerių šalys – Lietuva, Estija, Latvija pristatė savo nacionalinius žaidimus ir dainas, kurias atliko kartu su vaikais. Grenlandai – uždaro būdo tauta, tačiau vaikai aktyviai dalyvavo užsienio svečių pristatymuose ir veiklose bei prašė jas pakartoti. Vizito metu aplankyti įvairūs muziejai, amatų namai, galerijos, kurie suteikė daug vertingų žinių apie grenlandų istoriją, kultūrą, papročius bei tradicijas. Visus partnerius taip pat labai sužavėjo grenlandų nacionaliniai kostiumai, kurie gaminami iš natūralių kailių, medžiagų bei papuošimų.

 

Kitas projekto dalyvių susitikimas vyko Estijoje, nedideliame Viimsi miestelyje, įsikūrusiame visai netoli Talino. Šiuo vizito metu buvo siekiama susipažinti su Estijos kultūrinėmis vertybėmis, tradicijomis, papročiais ir kaip šios žinios perduodamos vaikams iš kartos į kartą, kaip ugdomas vaikų tautinis sąmoningumas. Projekto dalyvių laukė intensyvi visos savaitės programa. Jau pirmosiomis vizito dienomis teko stebėti ir dalyvauti gausybėje veiklų ir renginių. Pedagogai lankėsi įvairiuose darželiuose, kuriuose stebėjo advento šventę, kalėdinius renginius, klausėsi estų liaudies dainų, žaidė su vaikais liaudies žaidimus, sukosi rateliuose. Svečiams įstaigos mokytojos demonstravo estų nacionalinius drabužius, atskleidė raštų, spalvų reikšmę. Projekto partneriai – ikimokyklinio ugdymo mokytojai iš Grenlandijos, Latvijos ir Lietuvos – sekė pasakas vaikams savo gimtąja kalba. Be ugdymo įstaigų, projekto dalyviai taip pat lankėsi įvairiose kultūrinėse-edukacinėse erdvėse. Viimsi muziejuje po atviru dangumi, pedagogai dalyvavo kalėdinėje programoje suaugusiems ir vaikams.

 

Nors pasaulį sukrėtusi pandemija pakoregavo projekto eigą, visi partneriai aktyviai bendravo virtualiai ir siekė kuo geriau įgyvendinti užsibrėžtus tikslus ir uždavinius. Rugsėjo mėnesį virtualiu būdu visos projekto partnerių komandos apsilankė Latvijoje, Daugpilyje. Penkių susitikimų metu pristatytas Latvijos kultūrinis bei kulinarinis paveldas, partnerių darželis Daugpilyje ir jo veiklos, kurias lydėjo nuotaikinga vaikų programa. Kiekvieną dieną partneriai sutartu laiku stebėdavo pristatymus, veiklas, dalyvavo mokymuose, diskusijose. Būtent nuotolinio susitikimo dėka į projektą galėjo įsitraukti daugiau dalyvių ir, kas svarbiausia, – ne tik mokytojai, bet ir vaikai.

 

Nors iki paskutinės akimirkos vylėmės dar kartą susitikti gyvai, paskutinis projekto susitikimas, planuotas Lietuvoje, Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“, taip pat vyko nuotoliniu būdu. Džiaugiamės partnerių iš Grenlandijos, Estijos ir Latvijos aktyvumu dalyvaujant virtualiuose susitikimuose. Jų metu pažindinome kolegas su mūsų šalimi, Lietuvos tautiniu paveldu, Kėdainių miestu ir, žinoma, su lopšeliu-darželiu „Puriena“. Pristatėme įstaigos etnokultūros komandos darbą, virtualioje erdvėje, organizavome praktinius užsiėmimus, kuriuos lydėjo lopšelio-darželio „Puriena“ etnokultūros komandos moterų dainuojamos liaudies dainos.

 

Baigdami projekto virtualius susitikimus palinkėjome visiems drąsiai žengti į ateitį, nepamirštant praeities.

 

 

Gintarė Brazinskienė, Vilma Jasenkaitė, Gražina Žiužnienė, Rita Vigelienė, Lina Rušienė.

Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ etnokultūros komanda

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.