Šeimų ir mokytojų dėka lituanistinės mokyklos auga ir stiprėja

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė pasveikino šeštadienį, kovo 19 d., vykusio nuotolinio Lituanistinio ugdymo forumo dalyvius. Antrą kartą surengtame forume, suburiančiame didelę užsienio šalyse gyvenančių lietuvių bendruomenių auditoriją, aptartos lituanistinio ugdymo aktualijos: Lietuvos valstybės indėlio į lituanistinį ugdymą didėjimo galimybės, stipresnių ryšių su Lietuva paieška, kad lituanistinės mokyklos vis labiau taptų integralia Lietuvos švietimo dalimi.

 

„Beveik visose šalyse, kuriose gyvena lietuviai, veikia ir lituanistinės mokyklos. Šeimų ir mokytojų dėka lituanistinės mokyklos šiandien ne tik gyvos, tačiau jos dar auga ir stiprėja. Labai svarbus užsienyje dirbančių lituanistikos mokytojai darbas išsaugant lietuvybę, perduodant jaunajai kartai. Kiek galėdami palaikysime, kad lietuvių kalba svetur gyvenančių lietuvių šeimose neužgestų, o lietuviška tautinė tapatybė tik stiprėtų“, – sakė ministrė.  

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kasmet skiria lėšų lituanistinių mokyklų ugdymui stiprinti, remia lituanistinius projektus, mokytojų kvalifikacijos tobulinimą, lietuvių kilmės studentų studijas. Neseniai paskelbtas konkursas, kviečiantis mokytojus į tradicinius intensyvius kursus Lietuvos aukštosiose mokyklose. Vasarą lietuvių bendruomenių nariai kviečiami į vasaros kursus.  

 

Lietuva kelerius metus kuria užsienio lietuvių ir užsieniečių lietuvių kalbos pasiekimų vertinimo sistemą. Šiemet kovo pabaigoje 14–17 metų mokiniai ir suaugusieji nuotoliniu būdu laikys lietuvių kalbos mokėjimo lygio nustatymo egzaminą ir gaus ministro patvirtintą pažymėjimą. Lituanistinių mokyklų mokiniams gautas pažymėjimas leis sklandžiau integruotis jiems grįžus į Lietuvą, mokytojams bus paprasčiau suprasti, kokio lygio yra vaiko lietuvių kalbos žinios. Pažymėjimas taip pat suteiks papildomų galimybių stojant į užsienio aukštąsias mokyklas.  

 

Užsienio šalyse veikia 245 lituanistinės mokyklos, kuriose mokosi apie 11,7 tūkst. užsienio lietuvių vaikų, dirba apie 1200 mokytojų. 

 

Tai antras Lituanistinis ugdymo forumas. Pirmasis buvo surengtas pernai kovą, dėl pandemijos taip pat vyko nuotoliniu būdu. Forumą rengia Vytauto Didžiojo universitetas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Užsienio reikalų ministerija, „Globali Lietuva“, Seimo narė Dalia Asanavičiūtė, Lietuvos Respublikos ambasada Italijos Respublikoje, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisija, Lituanistinių mokyklų asociacija. Renginį globoja ponia Diana Nausėdienė. 

 

Forume dalyvauja apie 200 dalyvių: Pasaulio lietuvių bendruomenės, Lituanistinių mokyklų asociacijos (Airija), JK Esekso universiteto, Norvegijos Oslo metropolitano universiteto, JAV šv. Kazimiero lituanistinės mokyklos, Švedijos Stokholmo universiteto, JK Jorko universiteto, VDU ir VU mokslininkai, dėstytojai, Ispanijos, Vokietijos, Italijos ir kitų šalių lietuvių bendruomenių nariai, Lietuvos mokytojai.   

 

Lituanistinio ugdymo forumo transliacijos transliaciją galima peržiūrėti Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) „YouTube“ paskyroje

 

ŠMSM inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.