Saugaus interneto savaitė

Aurelija Dirginčienė

Apie saugumą internete neužtenka kalbėti vieną dieną ar savaitę. Pedagogai, gerai žinodami apie gresiančius pavojus, su mokiniais apie tai kalba dažnai. Pirmoji vasario savaitė Šiaulių „Juventos“ progimnazijoje jau ne pirmus metus skiriama saugiam internetui. Mokytojai veiklas dažnai integruoja į savo pamokas. Šiais metais koją šiek tiek pakišo gripas, kuris nuo vasario 5 d. „išvijo“ mokyklą į karantiną. Taigi, ko nespėjome atlikti saugaus interneto dieną (SID), tai įvykdėme po karantino – geriau vėliau nei niekada.

 

Jau iki vasario 5 d. mokykla pasipuošė stendais, skirtais saugiam internetui. Stendus paruošė ir pradinukai, ir vyresniųjų klasių mokiniai. Pradinukams buvo labai smagu matyti, kaip prie jų stendų ilgesniam laikui stabteli vyresniųjų klasių mokiniai ir vaikų pasitikti atėję tėveliai. Vasario 1–4 ir 14–15 d. visų 1–8 klasių valandėlės buvo skirtos saugiam internetui. Per lietuvių kalbos pamokas ketvirtokai atliko skaitymo suvokimo testą „Kas tyko internete? Virusų rūšys“.

Visi pradinukai peržiūrėjo filmą „Ralfas griovėjas 2“ ir jį aptarė, iliustravo. 1–4 klasių mokiniai atliko testą, kurį rekomendavo testas.draugiskasinternetas.lt/. Suvedus klasių rezultatus paaiškėjo, kad daugiau nei 80 proc. pradinukų žino, kaip elgtis internete. Mokyklą papuošė ketvirtokų iš buitinių atliekų sumeistrautas didžiulis mėlynas meškiukas.

 

Pradinukai dalyvavo ir „Splius“ piešinių konkurse „Draugiškas internetas“. Vaikai piešė ne tik ant balto lapo, bet ir mokyklos kieme ant sniego. Būtent dėl vaikų aktyvumo ir mokytojų iniciatyvos mūsų mokyklos 2c, 3a ir 4b klasių mokiniai (mokyt. Diana Kontrimienė, Ingrida Karskienė ir aš, Aurelija Dirginčienė) pakviesti apsilankyti „Splius“ įmonėje. Lipdinių konkurse „Draugiškas internetas“ dalyvavo 3a ir 4b klasių mokiniai. Vaikai labai džiaugiasi konkurso padėka. Šių metų tema „Kurkime geresnį internetą kartu!“, todėl 4b ir 4d klasių auklėtiniai įsitraukė į „eTwinning“ projektą „#SID the abc“, kuris skirtas saugesnio interneto savaitei, jo idėja – suvienyti aktyviai saugesnio interneto veiklose dalyvaujančius mokytojus ir paskatinti juos pasidalyti įvairiomis SID renginių veiklomis, jų nuorodomis. Buvo smagu dalytis savo veiklomis, matyti, ką daro kiti, ir mokytis vieniems iš kitų.

 

Prieš uždarant mokyklą karantinui 4b klasės mergaitės paruošė nuotaikingą vaidinimą apie įrenginius, kuriuos gali užpulti virusai, kaip su tuo kovoti, kokios programos gali būti nesaugios, nuo kokio amžiaus galima dalyvauti socialiniuose tinkluose. Jaunosios artistės vaidino visose 16-oje mokyklos pradinių klasių. 3–4 klasių mokiniai dalyvavo mokykloje surengtame saugaus interneto koliažų konkurse. Nugalėtojų darbai pakabinti mokyklos stende. Saugaus interneto renginius vasario 14 d. vainikavo ketvirtų klasių (mokyt. Asta Mažonavičienė, Rimutė Valukonienė, Vilma Kairienė ir aš, Aurelija Dirginčienė) rytmetis, skirtas užduotims, susijusioms su saugiu ir draugišku internetu, atlikti. Vaikai pasiskirstė komandomis (iš viso dalyvavo 8), sugalvojo pavadinimus, šūkius, nuotaikingai prisistatė. Paskui savo žinias pasitikrino spręsdami kryžiažodį, kuris nepasirodė lengvas. Daugiau nei 50 proc. atsakymų buvo teisingi – tai labai pradžiugino ketvirtokų mokytojas. Renginio pabaigoje ketvirtokai, panaudodami SI programėles, pristatė savo kurtus plakatus.

 

Saugaus interneto savaitė mūsų mokykloje privertė mokinius susimąstyti apie savo buvimą internetinėje erdvėje. Vykdytos veiklos priminė, kad reikia rūpintis savo privatumu.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.