Projekto „Mokomės gyventi sveikai“ dalyvių vizitas Turkijoje

Nijolė Birštonienė
,
geografijos mokytoja
Odeta Gluoksnytė
,
projekto koordinatorė

Nuo 2017 m. Marijampolės Rimanto Stankevičiaus pagrindinė mokykla dalyvaujaErasmus+“ 2 pagrindinio veiksmo bendrojo ugdymo tarpmokyklinių strateginių partnerysčių projekte „Mokomės sveikai gyventi“ (angl. „Learning for Healthy Lifestyle“). Projekto tikslas – į mokinį orientuotas metodas, leisiantis įgyti įgūdžių ir kompetencijų, padėsiančių mokiniams suvokti sveikos gyvensenos svarbą ir šias žinias taikyti visą savo gyvenimą (pagal Howardą Gardnerį).

Spalio 8–13 d. trys mokinės ir mes, mokytojos Odeta Gluoksnytė ir Nijolė Birštonienė, vykome į Turkiją, Kaiserio miesto Anatolio profesinę mokyklą (H. N. Z. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi). Visą savaitę netrūko įvairios veiklos ir įdomių užsiėmimų, per kuriuos ne tik gavome teorinių žinių, bet ir atlikome praktines užduotis.

 

Pirmadienį mus ir kolegas iš Rumunijos, Portugalijos, Danijos liaudies šokių ritmu pasitiko Kaiserio mokyklos mokinės. Po gražaus priėmimo projekto partneriai rinkosi klasėje pristatyti savo namų darbų. Kiekvienos šalies įstaigų mokiniai parodė sveiko maisto ir tradicinių žaidimų vaizdo įrašus, plakatus ir ženkliukus sveikatingumo tema. Vėliau lankėmės kitoje miesto mokykloje, kurioje klausėme pranešimo apie sveiką gyvenseną. Grįžę į mokyklą, susipažinome su darželinukų sveikos gyvensenos veiklomis, o šalių partnerių mokytojai pristatė projektinės savaitės darbus, atliktus savo mokyklose. Dienos pabaigoje turėjome puikią kelionę į senąją Kaiserio miesto dalį.

 

Antradienis buvo ypač aktyvus. Diena prasidėjo nuo pažinties su didžiausiu Turkijoje Kaiserio cukraus fabriku, įkurtu 1955 m. Paskui sporto departamente susipažinome su veiklomis, skirtomis miesto bendruomenei. Šaudymo lankais Turkijos čempionas supažindino su šia sporto šaka. Mokiniai ir mokytojai galėjo išbandyti šaudymą lanku. Čia prireikė taiklios akies. Vėliau aplankėme Mokslo muziejų, Kaiserio miesto centrą, turgų, mečetę.

 

Trečiadienį mokykloje vyko seminaras „Sveikas paauglys“ ir sveiko maisto receptų dirbtuvės. Diskutavome apie sveiką maistą. Išvada – norint keisti mitybą, svarbu pozityviai mąstyti, sportuoti ir gerti daug vandens. Turkijos mokiniai gamino trijų rūšių salotas pagal jų sumanytus receptus. Maisto gaminimo procese dalyvavo visų šalių projekto dalyviai. Po veiklų mokykloje lankėmės miesto merijoje ir šiuolaikiškoje mečetėje. O moderniame ir dar dažais kvepiančiame socialinės veiklos centre mokiniai ir mokytojai turėjo galimybę išbandyti treniruoklius bei dalyvauti aerobikos ir zumbos užsiėmimuose.

Po pietų veiklas tęsėme mokykloje. Mokiniai, dirbdami grupėmis, diskutavo apie darbus, kuriuos reikės atlikti namuose prieš susitikimą Danijoje. Mokytojai taip pat teikė savo pasiūlymus. Visi nutarėme, kad iki kito susitikimo atliksime tris darbus: sukursime šokį (vaizdo įrašas), skanduotę sporto tema ir projekto marškinėlius, kuriuos nešiosime mokykloje, taip skatindami sveiką gyvenimo būdą.

 

Ketvirtadienio visi laukėme su nekantrumu, nes buvo numatyta kelionė į Kapadokijos regioną. Tai – stulbinamo grožio geologinis stebuklas centrinėje Turkijoje, įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, be to, tai viena iš Šilko kelio stotelių.

Penktadienis – paskutinė vizito diena. Buvome pakviesti aplankyti Kaiserio Erciyes privačią mokyklą. Ten klausėme mokinių pranešimų, stebėjome įvairius mokymus, bendravome su mokyklos bendruomene, dalyvavome bendroje fizinio rengimo veikloje. Grįžę atgal į mokyklą mokytojai aptarė projekto veiklas. Šalių partnerių susitikimas baigėsi sertifikatų įteikimu.

 

Projekto savaitė Turkijoje – tai labai naudinga patirtis tiek mokytojams, tiek mokiniams. Bet labiausiai pabrėžtume šiltą susitikimo atmosferą ir bendrumo jausmą, kurį tokie projektai duoda.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.