Projektas „Sveikai ir aktyviai“

Vilma Žvybienė

Anykščių rajono Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijoje birželio–gruodžio mėnesiais buvo vykdomas projektas „Sveikai ir aktyviai“. Projekto tikslas – ugdant sveikos gyvensenos įgūdžius formuoti teisingą mokinių požiūrį į savo sveikatą. Projekto dalyviai – 5–10 klasių mokiniai. Projekto partneris – Anykščių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras. Projektą finansavo Anykščių rajono savivaldybė.

 

Sveikata – vienas svarbiausių žmogaus laimės komponentų, viena didžiausių vertybių. Kaip saugoti savo sveikatą projekto „Sveikai ir aktyviai“ dalyviai galėjo sužinoti įvairiose edukacinėse, pažintinėse veiklose.

 

Viena iš įsimintiniausių veiklų buvo išvyka į Kauno anatomijos muziejų, kur mokiniai susipažino su mokslu, nagrinėjančiu žmogaus sandarą, sveiką gyvenimo būdą, žalingų įpročių žalą.

 

Kita edukacinė veikla vyko Anykščių Basų kojų take. Čia projekto dalyviai aiškinosi vaikščiojimo basomis kojomis skirtingais paviršiais naudą. Sužinojo, kad senais laikais žmonės tikėjo, kad kiekvienas žingsnis basomis – tai papildoma gyvenimo minutė. Anot Sokrato, vaikščiojimas be batų – tai lyg gimnastika protui.

Daug naudingų patarimų ir pamokymų mokiniai gavo edukacinės programos „Septyni sveikatos stebuklai“ metu. Apžvelgti svarbiausi sveikos gyvensenos elementai: sveika mityba, ekologiškų produktų vartojimas, fizinis aktyvumas, emocijų valdymas, kokybiškas miegas ir poilsis, dantukų priežiūra ir asmens higiena, tausojantis gyvenimo būdas.

 

Žolynų laboratorijoje projekto dalyviai ne tik mėgavosi gardžia žolelių arbata, bet daug paslapčių sužinojo apie vaistinius augalus, jų gydomąsias galias.

 

Bene įsimintiniausias edukacinis praktinis užsiėmimas vyko gimnazijoje. Į klausimus, kaip sveikai maitintis, ką valgyti pusryčiams, pietums ar vakarienei, projekto „Sveikai ir aktyviai“ dalyviams padėjo atsakyti Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Monika Meškauskaitė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, šalavijo sėklų pudingas, vaisių glotnutis, sumuštiniai su kumpiu ar lašiša – tai pačių mokinių pagaminti ir paskanauti valgiai praktinio užsiėmimo „Sveikų pusryčių lėkštė“ metu.

 

O kokios cheminės reakcijos vyksta žmogaus organizme, mokiniai galėjo sužinoti atlikdami praktinius bandymus edukaciniame užsiėmime „Rūgščių ir šarmų įtaka sveikatai“.

Viktorina „Ką žinai apie sveiką mitybą?“ ir sportinės varžybos „Pajudink raumenuką“ – tai projekto numatytos, gimnazijoje vykusios veiklos. Viktorinos metu mokiniai aiškinosi, kada reikėtų valgyti pusryčius, domėjosi, kuriuose produktuose yra daugiau skaidulinių medžiagų, kokios šalies virtuvė yra viena iš sveikiausių, ir dar daug kitų klausimėlių, kurie vertė labai gerai pamiklinti galveles. Sportinės varžybos reikalavo kojų vikrumo, apdairumo, komandos susiklausymo. Džiugino vaikų entuziazmas ir noras teisingai ir tikslai atlikti fizinio ugdymo mokytojo skirtas užduotis.

 

Vaikai – šeimos veidrodis. Tad piešinių parodoje „Kaip sveikatą tausoja mano šeima“ galima buvo pamatyti įdomiausių šeimos aktyvaus laisvalaikio elementų, sveikų pusryčių receptų, mankštos pratimų.

 

Aukštaitijos regiono mokinių konferencija „Sveikai ir aktyviai“ – tai paskutinė projekto veikla. Ir atvykę konferencijos dalyviai iš kitų Aukštaitijos regiono ugdymo įstaigų, ir Troškūnų gimnazijos mokiniai pristatė įdomių pranešimų apie sveiką gyvenseną, sveiką mitybą, naudingus žmogaus organizmui produktus ir fizinį aktyvumą. Konferencijos metu išsiaiškinta, kad žmonės išlikti sveiki  ir gyventi ilgai siekė ir seniau, to siekia ir dabar. Kaip sako lietuvių patarlė: „Kur sveikatos nėra, ten ir laimės nerasi“.

 

Rašytojas Gendrutis Morkūnas teigia: „Nemėgstantys sunkiai dirbti ir dėl to nuolat ieškantys pagalbininkų, sako, kad daug rankų didžią naštą pakelia“. Projektui „Sveikai ir aktyviai“ rankų, išties, reikėjo nemažai. Veiklas, pakeisdamos viena kitą, vykdėme keturios pedagogės: Gintarė Jankauskienė, Jurgita Mackevičienė, Vida Uginčienė ir aš, Vilma Žvybienė.

 

Reikia tikėti, kad projektas „Sveikai ir aktyviai“ paliko svarų indėlį projekto dalyvių, 5–10 klasių mokinių, širdyse. Svarbiausia, kad suplanuotos veiklos skatino mokinius susiburti, bendradarbiauti, tyrinėti, dalintis patirtimi ir sužinoti kažką naujo.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.