Projektas „Sporto ABC“ pasiekė finišą

Lina Sakienė

Telšių lopšelis-darželis „Eglutė“ ir jo Rainių skyrius yra valstybinė ugdymo įstaiga, kurią lanko 284 ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai. Darželis ne tik vaikų kūrybiškumą skatinanti, bet ir sveiką gyvenseną propaguojanti įstaiga. Darželio pedagogai nuolat rūpinasi visuminiu vaikų ugdymu, organizuoja įvairius sveikatingumo – sporto renginius, dalyvauja žaidynėse, kelia kvalifikaciją respublikinėse, tarptautinėse konferencijose, seminaruose, mokymuose.

 

Žinant, kad darželio vaidmuo ugdant mažylio sveikatą ir stiprinant jo fizinį aktyvumą yra labai svarbus, pavaduotoja ugdymui Alma Rubinienė parengė projektą „Sporto ABC“ bendrai finansuojamą Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Projekto tikslas – skatinti vaikų fizinio aktyvumo, atskirų sporto šakų plėtrą, bendruomeniškumo stiprinimą, kvalifikacijos kėlimą, tobulinimą ir sklaidą. Projekto vykdymo laikotarpis – 2019–2022 metai.

 

Projektu buvo siekiama sistemingai didinti visuomenės supratimą, kad fizinis aktyvumas, kasdienis sportavimas yra darnios asmenybės prielaida ir visuotinė vertybė. Fizinio aktyvumo veiklose dalyvavo visa darželio bendruomenė – 180 ugdytinių, 400 tėvelių (globėjų), 60 įstaigos darbuotojų, projekto partneriai lopšeliai darželiai „Saulutė“, „Nykštukas“, „Mastis“, „Ateities“ progimnazijos pirmos klasės mokiniai. Tad iš projektinių lėšų buvo įsigyta atitinkamų sporto šakų: futbolo, krepšinio, tinklinio, sporto inventoriaus ir specialios įrangos projekto veikloms vykdyti. Tai krepšinio, tinklinio stovai su priedais, futbolo vartai, sportinė apranga, įvairūs kamuoliai, išvykų finansavimas, atminimo dovanos ir paskatinimo priemonės. Su mažaisiais sportininkais dirbo kvalifikuota sporto trenerė Lina Kaveckienė. Atsižvelgus į vaikų amžiaus ypatumus ir galimybes sukurtas fizinio aktyvumo skatinimo planas. Sudaryti tvarkaraščiai ir planai treniruotėms, kurie vyko darželio sporto salėje, lauko žaidimų aikštyne, Telšių sporto rekreacijos centre, „Ateities“ progimnazijos futbolo stadione, Telšių miesto stadione, išvykų metu. Viso projekto metu sporto trenerė reguliariai (3 kartus per savaitę) skatino fizinį vaikų aktyvumą, vykdė futbolo, krepšinio, tinklinio treniruotes, organizavo aktyvias išvykas. Kartu su vaikais nukeliavo ant Šatrijos kalno, Džiugo piliakalnio, aplankė Ilgio ežero pažintinį taką, sportavo prie Platelių ežero, bei aplankė daug įdomių vietovių, kuriose aktyviai taikė sporto žaidimų – krepšinio, futbolo, tinklinio elementus. Viena įspūdingiausių kelionių buvo išvyka į Palangos sporto centro areną. Vaikai, didžiulėje sporto salėje ne tik sportavo, žaidė krepšinį, spardė įvarčius, bet ir susipažino su  krepšinio klubo „Palangos kuršiai“ krepšininkais.

 

Džiaugiamės, kad darželyje mažiesiems ugdytiniams yra puiki galimybė susipažinti su įvairiomis sporto šakomis, tai vieta, kai vaikai gali ugdyti skirtingus judesius ir pajausti džiaugsmą judria veikla salėje ir gryname ore. Nors projektas jau pasiekė finišą, tačiau treniruotės ir toliau vyksta pagal sudarytą tvarkaraštį. Mokytojos fizinio aktyvumo veiklose pratimus ir žaidimus parenka atsižvelgdamos į vaiko fizines ir asmenines savybes. Treniruotėse vaikai ne tik pagilina jau turimas žinias apie sporto šakas, bet taip pat ir ugdosi visapusiškai: mokosi gyvenime vadovautis sveikos gyvensenos principais, tikslina erdvės, krypties, laiko, dydžio suvokimą. Tai ypač svarbu ikimokyklinio amžiaus vaikams, kurie intensyviai auga ir tobulėja.

 

Projektas „Sporto ABC” ypatingas tuo, kad buvo stipriai plėtojami partnerystės ryšiai su šeima, įstaigos bendruomene, projekto partneriais. Organizuota sporto šventė „Futboliuko fiesta”, kurioje dalyvavo daugiau nei 130 dalyvių. Renginį padėjo organizuoti ir jo metu savanoriavo FC „Džiugas” sportininkai, tėvų virtualus fizinio aktyvumo renginys „Mano šeima sportuoja visada”. Virtualus renginys buvo skirtas visiems norintiems prisijungti prie fizinio aktyvumo veiklų – futbolo, krepšinio, tinklinio žaidimų skatinimo. Sporto šventėje dalyvavo Telšių lopšelio darželio „Eglutė” bendruomenės nariai – šeimos su vaikais. Birželio mėnesį vyko tinklinio diena – komandos žaidė draugišką tinklinį. Vyko sporto šventė „Spartakiada”. Rungtys buvo paruoštos taip, kad ugdytųsi itin reikalingos vaiko fizinės savybės: vikrumas, greitumas, bendradarbiavimas, pasitikėjimas, ištvermingumas, drąsa. Telšių krepšinio arenoje įvyko ilgai mažųjų sportininkų lauktas sporto renginys „Krepšinis mus vienija“, kurio pagrindinis tikslas – populiarinti krepšinį ir suteikti vaikams džiaugsmo susipažįstant su garsiais Telšių sportininkais. Šeimų sportinės varžytuvės „Sportuoja visi – dideli ir maži“. Sporto šventėje dalyvavo ne tik mūsų darželio šeimos, bet ir visų projekte dalyvaujančių partnerių sudarytos šeimų komandos. Džiugu, kad vaikai kartu su tėveliais, seneliais labai aktyviai dalyvavo šiame renginyje, kuris, tikimės suteikė nepakartojamus pojūčius ir emocijas sportuojant kartu su šeima. Šventėje atsispindėjo futbolo, krepšinio, tinklinio elementai: kamuolio varymas, smūgiavimas, sugavimas, metimas-perdavimas. Visos įvykusios sportinės šventės buvo skirtos ne tik vaikams, jų tėveliams, socialiniams partneriams, bet ir visiems, kurie myli sportą.

 

Pasak projekto koordinatorės, džiugu, kad per šiuos 4 metus, visose fizinio aktyvumo renginiuose atsispindėjo didžiulė projekto nauda vaikui. Vaikai ne tik susipažino ir išmoko futbolo, krepšinio, tinklinio žaidimo taisykles, bet jas taiko sportuodami, rungtyniaudami, ir patardami žaidimo partneriui. Išvykų metu vaikai patyrė daug džiugių emocijų susitikimuose su šių sporto šakų sportininkais. Pasak anketinės apklausos duomenų analizės, tėvai labai džiaugiasi, kad jų vaikai kasdien dalyvaudami įvairiuose  sportinėse veiklose mokėsi patirti ir pačius įvairiausius emocinius išgyvenimus: džiaugsmą, laimę, drąsą, pasitikėjimą, taip pat baimę, nusivylimą, liūdesį, pyktį, kas tikėtina padės ateityje geriau suprasti save ir kitus.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.