Projektas „Nerk į kūrybą 2023“ jau finišo tiesiojoje!

Irena Šimanskienė

Kūrybiškas žmogus pasižymi daugeliu stiprių savybių: vidine laisve ir nepriklausomybe, sugebėjimu valdyti savo emocijas ir jausmus, atvirumu naujovėms bei lanksčiu mąstymu. Vis dėlto svarbiausios savybės yra savęs pažinimas bei atsakomybės priėmimas. Kūrybiškumą, kaip ir bet kurį kitą įgūdį, reikia lavinti nuo pat mažens. Tuo tikslu Butrimonių gimnazijoje nuo vasario buvo vykdomas tęstinis projektas „Nerk į kūrybą 2023“, inicijuotas Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Butrimonių filialo, ir bendroms veikloms sujungęs per 50 įvairaus amžiaus mokinių, virš 10 edukatorių ir mokytojų. Projekto rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Alytaus rajono savivaldybė, Alytaus r. Butrimonių gimnazija, UAB DS Smith Packaging Lithuania, Butrimonių bendruomenė „Šviesa“. Prasidėjus vasarai svarbiausios projekto veiklos jau įvykdytos, o rudenėjant jo vadovė – teatro edukologijos magistrė, teatro mokytoja Asta Daironienė pasirengusi aptarti mokinių įspūdžius, pamatuoti ir įvertinti patirtis, sėkmes bei pasiektus kūrybinio proceso rezultatus.

 

Kol projektas pasiekė finišo tiesiąją, jo komanda turėjo nuveikti nemažai darbų. Kūrybinės grupės nariai daugybę kartų buvo susitikę su mokiniais: visų pirma, drauge lankėsi Alytaus miesto teatre, iš pačių teatralų lūpų išgirdo apie pagrindinių teatro specialybių iššūkius bei kasdienius atradimus. Edukatoriai: aktoriai Tomas Pukys, Ona Gudaitytė, Tomas Kunčinas bei Eugenijus Rakauskas mielai dalinosi patirtimis, pateikė savo atsakymus, kuo skiriasi teatras nuo gyvenimo ir gyvenimas nuo teatro, organizavo vaizduotės, reakcijos, ritmo, improvizacijos lavinimo pratimus, surengė sceninės kalbos treniruotę. Žaismingiausia susitikimų su teatralais dalis – grimas. Ji nepaliko abejingų: visiems patiko būti nugrimuotiems – ne paslaptis, kad grimas padeda sukurti personažą, yra didžiausia pagalba aktoriui įsijausti į vaidmenį.

 

Kai teatro pradžiamokslis išklausytas, pats metas planuoti kitas būsimas veiklas: mokiniai drauge su mokytojomis aptarė A. Liobytės kūrinio „Kupriukas muzikantas“ temas, simbolines prasmes, atidžiai gilinosi į mitologinius dalykus. Jiems talkino teatro mokytoja A. Daironienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Irena Šimanskienė. Ypač daug dėmesio buvo skirta personažų savitumui, tradicijų reikšmėms, išskirtos pagrindinės pjesės interpretavimo kryptys. Numačius tinkamiausias idėjas, buvo pasiskirstyta darbais ir pradėta intensyviai dirbti – rengtis spektakliui.

 

 

Butrimonių gimnazijoje įvyko ilgai lauktas mokinių susitikimas su profesionaliais dailininkais Algirdu ir Remigijumi Gataveckais. Menininkai, kurie savo darbais siekia atkreipti visuomenės dėmesį į socialines problemas, aktyviai dalyvauja šalies kultūriniuose projektuose, užsiėmimo metu nuotaikingai atskleidė, kaip menas padeda kalbėti ir pasakoti apie pasaulį. Kūrybiniame procese mokiniai, bendradarbiaudami su dailininkais, patyrė, kad vizuali raiška perkeltine prasme (per asociacijas, per simbolius ir kitokias figūras) sudaro galimybes plėstis saviraiškai, realizuoti gebėjimus, suprasti kito sukurtą viziją.

 

Projekte dalyvauja virš 50 mokinių: kol vieni repetavo ir ruošė vaidinimą, kiti atrasti ir kūrybiškai realizuoti save rinkosi piešdami, atlikdami kompiuterinės grafikos darbus. Taigi, mokiniams buvo organizuotos kūrybinės dirbtuvės: talkinant dailės mokytojai Neringai Jančauskaitei, kuriami scenografijos bei kostiumų eskizai; informacinių technologijų mokytoja Jonė Poliakienė konsultavo mokinius, piešiančius kompiuteriu bei ranka, savo darbus fotografuojančius, kuriančius koliažą arba kitaip jungiančius kelis savo piešinius.

 

Didelio susidomėjimo ir puikių vertinimų sulaukė kūrybinės grupės parengtas ir balandžio 28 d. Butrimonių kultūros centre miestelio bendruomenei parodytas spektaklis „Kupriukas“, suteikęs galimybę pasirodyti scenoje gausiam būriui – nuo jauniausių iki vyriausių – gimnazijos mokinių. Visi jie sėkmingai sukūrė savo vaidmenis: gražiai pagrindinio veikėjo – santūraus ir geraširdžio kupriuko Martyno – vidinį pasaulį atskleidė Dovydas Račkauskas (7 kl.), įstabiais šokiais žavėjo girios laumės. Puikūs spektaklio režisierių A. Daironienės ir Almos Purvinytės sprendimai parodyti nepaprastą laumių pasaulį judesio ir šviesos ritmu buvo atliekami „Gojelio“ šokėjų-merginų (šokio mokytoja Živilė Patinskaitė), skambant V. Kernagio atliekamai dainai „Laumių vaikas“. Scenografijos eskizus, atspindinčius tautodailės motyvus, piešė septintokė Gabija Kaškonaitė, jai talkino dailės mokytoja N. Jančauskaitė (dekoracijų piešinius PackRight centro darbuotojai suskaitmenino ir pagamino dekoracijas iš kartono). Spektaklio finalas – daina „Sparnai gerumo“ (autorė L. Remeikienė), atliekama gausaus būrio jaunųjų aktorių (muzikos mokytoja Neringa Valvonienė). Laiminga pasakos pabaiga ir švelnūs dainos akordai suvienijo ir projekto dalyvius, ir salės žiūrovus – per kūrybinę veiklą žmogus atskleidžia savo tikrąjį aš, tampa laimingas ir naudingas visuomenei.

 

Prasidėjus vasarai, visos suplanuotos projekto veiklos jau įvykdytos: trys teatro edukacijos Alytaus miesto teatre („Aktoriaus meistriškumas“, „Scenos kalbos treniruotė“, „Grimo paslaptys“), virš 10 kūrybinių užsiėmimų su edukatoriais, sukurti projekto logotipai bei kostiumų ir scenografijos eskizai, pagamintos dekoracijos bei pasiūti kostiumai, pastatytas interaktyvus spektaklis „Kupriukas“, sukurti vaikų kompiuterinės grafikos kūrybiniai darbai pagal pagrindinę A. Liobytės kūrinio „Kupriukas muzikantas“ mintį. Alytaus r. savivaldybės viešosios bibliotekos Butrimonių filiale surengta mokinių kompiuterinės grafikos kūrybinių darbų paroda „Nuo žodžių iki…“. Čia eksponuojami darbai netrukus pradės savo kelionę po Dzūkijos regiono bibliotekas. Artimiausiu metu bus parengta virtuali šios parodos versija, kurią bus galima peržiūrėti Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos internetiniame puslapyje. Birželio 8 dieną „Nerk į kūrybą 2023“ dalyviai-aktoriai savo kūrybiškumu su žiūrovais dalinosi Daugų kultūros namų salėje, kur rodė žaismingą spektaklį „Kupriukas“.

 

Projektas „Nerk į kūrybą 2023“ suvienijo daugybę kūrybingų žmonių: skatino jaunųjų kūrėjų meninę saviraišką, bendravimą ir bendradarbiavimą. Atlikdami pasiūlytas ir pasirinktas užduotis mokiniai turėjo galimybių atskleisti kūrybiškumą, lavinti ir realizuoti savo gebėjimus. Be to, jie susipažino su teatro aktorių, stilistų, dizainerių, dekoratorių darbu, išbandė jėgas kompiuterinės grafikos srityse. Naujos meninio užimtumo formos leidžia dalyvauti kūrybinėje veikloje ir pasitikėti savimi, padeda susiformuoti vertybes, skleisti kūrybinės idėjas.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.