Prie gamtos saugojimo prisidėti galime kiekvienas

Alina Daraškevič
,
Vilniaus lopšelio-darželio „Šermukšnėlė“ ikimokyklinio ugdymo vyresnioji pedagogė

„Nedidukę „Šermukšnėlę“ supa žaluma, ją vilioja laukas, pieva, jų žalia spalva…“

 

Mažos mūsų rankelės – dideli darbeliai

Gamtos ir aplinkos išsaugojimas, ekologija, aplinkosauga, temos, kurios labai svarbios šiandienos pasaulyje, kai dažnai kalbama apie klimato atšilimą, vandenynų ir oro užterštumą. Viso pasaulio valstybių vyriausybės rengia įstatymus, o mes, mažieji piliečiai, taip pat galime daryti didelius darbus, tad vaikus ir tėvus paraginome būti tais žmonėmis, kurie aktyviai ir pilietiškai myli savo žemę, puoselėja ir tausoja jos išteklius.

 

Skatindami vaikų domėjimąsi ir rūpestį artimiausia aplinka, norą ją prižiūrėti ir puoselėti, paskelbėme makulatūros rinkimo akciją „Popierių renki – medį augini“. Tėvelių padedami vaikai rinko makulatūrą, kalbėjomės apie popieriaus ir kartono perdirbimą, žiūrėjome vaizdo įrašus kaip popierius gaminamas. Vaikai sužinojo, kad popieriaus gaminimui reikia kirsti medžius, naudoti daug vandens. Žiūrėdami filmą išsiaiškinome, jog kasmet, kiekvieno lietuvio buityje, vidutiniškai susidaro po 19,7 kg popieriaus ir kartono pakuočių atliekų, laikraščių ir kitos makulatūros, vienam žmogui. Pasidalinome šia informacija ir su tėveliais, susisiekėme su popieriaus perdirbėjais, kurie mūsų surinktą makulatūrą išvežė perdirbti.

Koks džiaugsmas buvo draugiškai krauti makulatūrą į bendrovės „Europopierius“ autobusiuką! Vaikai akimirksniu sunešė visą akcijos metu surinktą makulatūrą, vairuotojui beliko tik rankomis skėstelėti ir padėkoti už pagalbą.

 

Antrasis gyvenimas

Kitas svarbus aplinkos saugojimo veiksnys – vartojimo mažinimas. Atsakingas vartojimas, nebereikalingų daiktų panaudojimas, jų pritaikymas, perdirbimas, kitaip tariant – „prikėlimas antram gyvenimui“, – įvairios pakuotės, dėžės, krepšiai, plastikiniai indai ir pan. Surengėme parodą „Antrasis gyvenimas“.

Visų grupių vaikai gamino namus, pilis, automobilius, įrenginėjo kambarius. Vaikai laisvai, drąsiai, kūrybiškai veikė, nebijodami suklysti, tarėsi vieni su kitais, modeliavo, dalijosi darbais, suvokdami, kad sėkmingai veiklai svarbu bendras sutarimas.

 

Žalioji palangė

Artėjant pavasariui, grupių ir darželio palangės sužaliavo kviečių želmenimis, sudygo vaikų pasodintos pupelės, krapai, bazilikai, išsprogo beržų pumpurai…

 

Tokios akcijos padeda ugdyti nuostatą, kad kiekvienas galime prisidėti prie mūsų aplinkos ir gamtos išteklių išsaugojimo. Vaikai nedideli, bet būtent šiuo amžiaus tarpsniu išugdytas pilietiškumas ir atsakingumas yra pagrindas tolimesniame didelių darbų gyvenime.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.