Pirmokus įtraukė edukacinis techninės kūrybos projektas „Vardan tos Lietuvos“

Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto Pradinio ugdymo pedagogikos studijų programos trečio kurso studentė Skaistė Radionova atlikdama praktiką Vilniaus Barboros Radvilaitės progimnazijoje pakvietė mokinius sukurti išmanųjį veidrodį Lietuvai ir apie tai pasakojančią elektroninę knygą. Šią iniciatyvą palaikė atvira naujovėms Vilniaus Barboros Radvilaitės progimnazijos pradinių klasių mokytoja Violeta Stonė, kasdien siekianti savo ugdytinių kūrybiškumo raiškos. Mokytojos ir studentės bendradarbiavimas buvo vienas iš sėkmės veiksnių, kuris nulėmė mokinių įsitraukimą į edukacinio projekto veiklas. Mokinius motyvavo ir inovatyvus scenarijus, kuris padėjo sėkmingai įgyvendinti kelių pamokų techninės kūrybos projektą „Vardan tos Lietuvos“.

 

Šį ir panašius inovatyvius edukacinių projektų scenarijus Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto studentai mokosi kurti ir įgyvendinti nuo 2016 m., studijuodami pradinio ugdymo studijų programos specializacijos „Inovatyvios technologijos“ dalykus, kuruojamus Pedagogikos fakulteto dėstytojų Renatos Kondratavičienės ir dr. Natalijos Ignatovos. Naujoviškas scenarijus – tai skaitmeninėmis technologijomis grįstų mokymosi veiklų seka, parengta pasitelkus „Ateities klasės“ metodiką. Taikant šią metodiką XXI a. mokinių įgūdžiams lavinti nuosekliai vykdomos mokymosi veiklos, apimančios skaitmenines priemones ir mokinių iniciatyvą skatinančias užduotis.

 

Mokiniai per edukacinį projektą kūrė išmanųjį veidrodį ir atliko įvairias veiklas, mokydamiesi Lietuvos valstybės simbolių ir jų prasmių. Spręsdami realaus gyvenimo užduotį pagilino integralias įvairių dalykų žinias: pasaulio pažinimo – informatikos – etikos – lietuvių kalbos – matematikos – dailės – technologijų. Šių dalykų gebėjimus mokiniai stiprino ne pavienėse pamokose, o per visas edukacinio projekto veiklas, drauge ugdydamiesi tikslingo IKT naudojimosi gebėjimus. (Daugiau apie inovatyvių edukacinių projektų kūrimą skaitykite „Ateities klasės scenarijų kūrimo metodika lietuvių kalba“.)

Ar sudėtinga vykdyti tokius projektus? Tikrai ne, jei yra bendraminčių. Štai vienas iš pavyzdžių, galbūt įkvėpsiančių ir kitus.

 

„Arduino“ naudojimas pradinėse klasėse

 

Pagaminti išmanųjį veidrodį reikėjo tikrai nedaug priemonių: naudojome „Arduino Starter Kit“ lagaminėlį, nuotraukų rėmelį iš stiklo. Reikėjo veidrodžio, LED juostos – „Epistar“ su įmontuotu mikroprocesoriumi WS2812. Būtent šios priemonės pasirinktos, kad pasitelkę „Arduino“ galėtume valdyti kiekvieną diodą atskirai. Taip pat prireikė laidelių, lituoklio, kompiuterio ir „Arduino“ programėlės, kad galėtume koduoti spalvas.

 

Veidrodžio kūrimas. Iš pradžių priklijavome stiklą rėmelyje, kad jis neiškristų. Užlenkėme rėmelyje esančius metalinius laikiklius, kad galėtume įklijuoti ir jais sutvirtinti LED lempučių juostą. Įklijavome LED lemputes aplink rėmelį, ant veidrodžio suklijavome mokinių piešinėlius. Įjungėme kompiuterinę įrangą ir „Arduino“ plokštę, į „Arduino“ programą įrašėme kodą, kad gautume tris Lietuvos vėliavos spalvas (geltoną, žalią ir raudoną), kiekvieną spalvą kodavome savo kodu. Uždėjome veidrodį ant rėmelio. Priklijavome veidrodį, sutvarkėme veidrodžio kampus, kad nepatektų šviesa, sutvirtinome laidelius, kad jie nenutrūktų. Trumpus laidelius pailginome, įdiegėme trispalvės kodą.

 

Rekomendacijos kursiantiems veidrodį. LED juosta turi būti su mikrovaldikliu, kad galėtumėte ją valdyti per „Arduino“, nes ne visos LED juostos turi šią funkcija. Veidrodžio rėmelis turi būti iš stiklo, o ne plastmasės.

Naudingos nuorodos kuriant su „Arduino“ technologija:

„Facebook“ vieša grupė „Arduino Lietuva

„Išmaniosios grandinės su „Arduino“:

https://www.anodas.lt/index.php?route=information/download (atsisiųsti pdf)

https://www.arduino.cc/

https://makezine.com/2016/09/01/20-infinity-mirror-projects-to-reflect-on-forever

https://www.lemona.lt/?page=item&i_id=211733

 

Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakultetas kviečia bendradarbiauti kuriant ir įgyvendinant mokiniams patrauklius inovatyvius edukacinius projektus. Suinteresuotos mokyklos ir mokytojai gali kreiptis el. paštu n.ignatova@pdf.viko.lt.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.