Garsinio skaitymo konkursas

Danutė Miknevičienė
,
Kupiškio r. Alizavos pagr. m-klos bibliotekininkė

Kupiškio r. Alizavos pagrindinė mokykla ir Kupiškio r. bendrojo ugdymo mokyklų bibliotekininkių metodinis būrelis pakvietė 5–9 klasių mokinius į meninio garsinio skaitymo konkursą. Konkurso tema – paaugliams rekomenduojamos knygos.

Konkurse dalyvauti pareiškė norą ne tik Kupiškio r. mokyklos, bet ir Anykščių r. Traupio pagrindinė mokykla. Kovą mokyklų bibliotekininkės supažindino 5–9 klasių mokinius su naujausiais rekomenduojamų knygų sąrašais („Mokiniams rekomenduojamos knygos 1–10 klasei, „Rubinaičio“ žurnalo priedas; Kęstutis Urba, Vilnius, 2019) ir paragino skaityti knygas, ieškoti ir rasti SAVO knygą bei ruoštis konkursui.

 

Birželio 6 d. Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos aktų salėje vyko graži ir jauki „Knygos šventė“. Garsinio skaitymo dalyvių vertinti atskubėjo puiki vaikų ir paauglių literatūros žinovė, rašytoja Gintarė Adomaitytė. Mokiniai nuoširdžiai pasakojo, kodėl išsirinko būtent tą knygą. Dalijosi įspūdžiais, kas knygoje buvo įdomiausia. Neslėpė ir to, ko nelabai suprato. Siūlė knygas perskaityti savo draugams, o kai kurias net mokytojams. Konkurso dalyviai, apsirengę knygų personažais, išradingai pritaikę muzikinius įrašus, garsiai skaitė pasirinktos knygos ištrauką: vieni romantiškai ir paslaptingai, kiti – sklandžiai ir išraiškingai, dar kiti – linksmai ir net keistai.

 

Rašytoja Gintarė Adomaitytė dėkojo mokiniams už tinkamai pasirinktus tekstus. „Nebuvo nė vieno prasto teksto, dėl kurio norėtųsi klausti: „Na, kodėl tu jį pasirinkai?“, – teigė vertintoja. „Labai gera buvo išgirsti skaitant Tuvę Janson“, – kalbėjo rašytoja. Ji atsakė į mokinių užduotus klausimus apie T. Janson kūrybą: „Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jos knygos vaikiškos. Iš tikrųjų T. Janson yra suaugusiųjų rašytoja.“ Knygoje „Tėtis ir jūra“, iš kurios ištraukas skaitė net du konkurso dalyviai, gausu visokių prasmių ir keistų užuominų, tokių kaip „gyvenimas lyg būtų sekmadienis“, „švyturys, kuris nešviečia“ ir kt. Neveltui Arnas Tolūšis (Anykščių r. Traupio pagrindinė mokykla, 8 kl.) pelnė keisčiausio skaitymo nominaciją.

Rašytoja liko sužavėta Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos 1 klasės mokiniais („Jie skaito Ernesto Hemingvėjaus „Senį ir jūrą“!). Išraiškingiausio skaitymo nominaciją laimėjo gimnazistė Arūnė Sabaliauskaitė (L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazija, 1e kl.). Mergaitė skaitė ištrauką iš Džeromo Selindžerio romano „Rugiuose prie bedugnės“.

 

Vertintojų komisija paskelbė dešimt skaitymo nominacijų. Nuoširdumu visus papirko alizavietė Aurita Trasykytė (7 kl.). Mergaitė skaitė nė kiek ne prasčiau už knygos herojų – Stebuklingąjį liežuvį Mo. Aurita išsirinko Kornelijos Funkės „Rašalo širdį“ – odę garsiniam skaitymui, tai puiki knyga apie gėrio ir blogio kovą, apie tikrovę ir fantastinį pasaulį. Megės tėtis Mo, vadinamas Stebuklinguoju liežuviu, skaito taip, kad žodžiai atgyja ir knygos herojus ištraukiamas iš knygos.

Romantiškiausiai skaitė Rusnė Baliūnaitė (Alizavos pagrindinė mokykla, 9 kl.). Gražų skaitymą išradingai suderinusi su žvakėmis, vandeniu, stikline išgaunamais garsais, apsirengusi rytietišku chalatu, ji labai taikliai pavaizdavo herojės arbatos meistro dukters Norijos Katio stiprų charakterį ir šitaip visus sudomino suomių rašytojos Emmi Itarantos knyga „Vandens skonis“.

 

Alizavos pagrindinės mokyklos 8 klasės mokinė Vesta Onaitytė susižavėjo lenkų rašytojos Dorotos Terakovskos knyga „Raganų duktė“ (į lietuvių kalbą išvertė Irena Aleksaitė), kurioje rašoma apie burtus, stebuklingus akmenis ir užburtą užpuolikų pavergtą karalystę. Nors skaitant ir vargino ilgi gamtovaizdžių, Vienatinės giesmės aprašymai, bet kaip smalsu buvo skaityti apie burtus. „Kartais labai norisi kaip tai Raganų mokinei išmokti kokių nors stipriai veikiančių burtų, kurie kartais leistų pasijusti visagalei“, – pasakojo Vesta. Tačiau mokinė suprato, kad tikrieji burtai yra gerumas. Ją sužavėjo herojės Luelės virsmas jautriu, geru žmogumi. Vesta laimėjo paslaptingiausio skaitymo nominaciją.

 

Ugnė Užusienytė (Alizavos pagrindinė mokykla, 8 kl.) dievina gyvūnus. Mergaitei labai patiko Melvino Burgesso romanas „Vilko kauksmas“ – graudi istorija apie vilkus. Mokinė pasipiktinusi knygoje aprašyto medžiotojo elgesiu. Į skaitymą įpynusi vilkų staugimą, Ugnė laimėjo originaliausio skaitymo nominaciją.

Meistriškiausiai skaitė (tiksliau, repavo) Adelė Baronaitė (Alizavos pagrindinė mokykla, 7 kl.), pasirinkusi ištrauką iš norvegų rašytojo Tormodo Haugeno eiliuotos apysakos apie pirmą meilę „Georgas ir Glorija“. Adelei patiko, kad buvo lengva skaityti, knyga ironiška, bet teigė, kad ją labiau tiktų skaityti penktos ar šeštos klasės mokiniams.

 

Įtikinamiausio skaitymo nominacija įteikta Karolinai Kabošytei (Anykščių r. Traupio pagrindinė mokykla, 8 kl.). Mokinė skaitė jai labiausiai patikusios Žano Klodo Morleno knygos „Upė, tekanti atgal“ ištrauką. Sklandžiausiu skaitymu dėmesį atkreipė Meda Rožėnaitė (Kupiškio r. Povilo Matulionio progimnazija, 8d kl.), skaičiusi Unės Kaunaitės knygą „Laiškai Elzei“. Linksmiausios buvo Kupiškio r. Subačiaus gimnazijos penktokės: Taja Jankauskaitė, Viltė Naujokytė, Emilija Pilkauskaitė ir Augustė Krisiūnaitė. Mergaitės visiems pakėlė nuotaiką žaismingu Kęstučio Kasparavičiaus knygos „Sapnų katytė“ skaitymu.

 

Nominacijų laimėtojai apdovanoti vertingomis knygomis, nupirktomis už Alizavos mokyklos bendruomenės surinktus taškus, rūšiuojant elektronines atliekas ir dalyvaujant respublikiniame ekologiniame projekte „Mes rūšiuojam“.

Šventės dalyviams persikėlus į skaityklą, prie arbatos puodelio tęsėsi diskusija, ar reikalingi mokiniams rekomenduojamų knygų sąrašai. Rašytoja Gintarė Adomaitytė patarė atkreipti dėmesį, kad tai nuoširdus didžiulę patirtį sukaupusio literatūrologo Kęstučio Urbos patarimas jauniems žmonėms, tarsi atsakymas į klausimą „Ką man skaityti?“.

Viešnia papasakojo apie savo ir kolegų rašytojų darbą, atsakė į pateiktus klausimus. Mokiniai dėkojo rašytojai už romantišku ir svajingu stiliumi parašytas knygas „Žaliojo namo paslaptis“, „Čiobrelių dvaras“, „Paklydusi pasaka“, „Vėjų miesto pasakos“. Žavėjosi rašytojos humoru „Žaliojo namo paslaptyje“, klausinėjo, kaip ir kada rašo, ką kuria šiuo metu ir t. t.

 

Šis renginys – akivaizdus pavyzdys, kaip svarbu jauniems žmonėms ne tik skaityti, bet ir dalytis skaitymo džiaugsmais.

Rašytojos Gintarės Adomaitytės viešnagę finansavo Lietuvos kultūros taryba.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.