Pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ Butrimonių gimnazijoje

Artėjant rugsėjo 23-iąjai, Lietuvos žydų genocido aukų dienai, Butrimonių gimnazijoje vykusi pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ prasidėjo Alytaus rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos Butrimonių filiale, kur vyr. bibliotekininkė Oksana Zakarauskaitė-Paplauskienė surengė ir mokiniams pristatė leidinių apie žydus parodą.

Istorijos mokytoja Dalia Adžgauskienė papasakojo, kad Lietuvos žydų istorija siekia ankstyvuosius viduramžius. Pirmieji žydai į būsimosios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritoriją greičiausiai atvyko iš pietryčių, bėgdami nuo žydų persekiojimo Kryžiaus karų laikotarpiu. Iš pradžių jie kėlėsi į slavų gyvenamus kraštus, o iš ten pasiekė ir Lietuvą. Litvakas – vardas, taikomas visiems žydams, iki Antrojo pasaulinio karo gyvenusiems regione, kuris pietuose tęsėsi nuo Borisko ir Pinsko miestų, o šiaurėje apėmė dabartinę Lietuvos teritoriją, esminis jo bruožas – čia paplitusi lietuviškoji jidiš tarmė. Mokytoja paaiškino apie Holokaustą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje per Antrąjį pasaulinį karą. Butrimonyse taip pat gyveno gausi žydų bendruomenė, kurią ištiko ši tragedija. Nemažai žmonių Lietuvoje rizikuodami savo gyvybe padėjo žydams. Lietuvių kalbos mokytoja Dana Gecevičienė pasidalijo prisiminimais apie savo senelius, gyvenusius Paliepių kaime ir gelbėjusius žydų Donskių šeimą. Mokiniai skaitė Holokaustą išgyvenusių žydų prisiminimus apie Vilniaus getą, kuris buvo likviduotas 1943 m., todėl šiemet minimos 75-osios likvidavimo metinės.

 

Per renginį mokiniai ant atsineštų lauko akmenėlių užrašė miestelio pavadinimą jidiš kalba „Butrimants“. Šiuos akmenis, kaip atminimo simbolius, jie nunešė ir padėjo prie paminklo Klydžionių kaime – masinėje žydų sušaudymo vietoje. Daug detalių apie tragiškus įvykius papasakojo kraštotyros būrelio vadovė Danutė Anušauskienė.

Pilietine iniciatyva siekta, kad mokiniai suvoktų, jog Holokaustas, kaip tragedija, yra netektis mūsų valstybei, netekusiai piliečių, gyvenusių Lietuvoje, kartu kūrusių valstybę, puoselėjusių savitas tradicijas ir kultūrą.

 

Butrimonių gimnazijos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.