Pedagogas iš Dzūkijos ugdo naują verslininkų kartą

Mokytis finansinio raštingumo niekada nėra per anksti. Tad visai netrukus, kaip elgtis su pinigais, sužinos ir patys mažiausieji Dzūkijos regiono ugdymo įstaigų mokiniai. Tuo tarpu vyresnieji jau aštuntą kartą išsidalijo Dzūkijos regiono eXpo – jaunimo antreprenerystės renginio apdovanojimus.

Renginys keliaus po savivaldybes

 

Regionų eXpo – jaunųjų verslininkų prisistatymo  parodas Lietuvoje organizuoja „Lietuvos Junior Achievement“, pirmoji Lietuvoje nevyriausybinė organizacija, jau 30 metų sėkmingai įgyvendinanti ekonominį švietimą ir verslumo ugdymą mokyklose, profesinio mokymo įstaigose ir aukštosiose mokyklose.

 

Ši organizacija kuria patrauklias ugdymo programas skirtingo amžiaus grupių mokiniams, rengia mokymus pedagogams. Vienas šių programų koordinatorių – verslumo švietimo idėjų Dzūkijoje pradininkas, 35 metų ekonomikos mokytojas iš Alytaus Donatas Vasiliauskas.

 

„Šiemet svarbiausias mūsų metų renginys mokomųjų bendrovių Dzūkijos eXpo, kurios metu mokiniai pristatė per mokslo metus sukurtus idėjų prototipus ir produktus, įvyko Druskininkuose, o kitąmet kelsis į kitą regiono savivaldybę – Lazdijus, o vėliau į Alytų“, – apie naujovę pasakojo ekonomikos mokytojas D. Vasiliauskas.

Pavyko sudominti ne tik savo klasę

 

Kai jaunas pedagogas Donatas pasakoja apie savo veiklas, net sunku įsivaizduoti, kaip jis viską suspėja. Pripažintas Lietuvos metų mokytoju, Lietuvos ekonomikos mokytoju, šiuo metu – ir Alytaus Jotvingių gimnazijos direktorius net per atostogas užsiima aktyvia antreprenerystės ir ekonomikos ugdymo plėtra.

 

„Lietuvos Junior Achievement“ mokymo programas jaunimui Donatas atrado prieš devynerius metus ieškodamas idėjų, kaip sudominti vieną itin judrią mokinių klasę. Pavyko. Mokiniai su užsidegimu ėmėsi kurti verslą.

 

Tuomet D. Vasiliauskas suprato, kad tokie ekonomikos mokymai gali būti įdomūs ne tik jo mokiniams. Tad netrukus verslumo mokymus jis jau  rengė ir kitose regiono savivaldybėse, ir visoje Lietuvoje.

„Kad ši veikla būtų efektyvi ir kad visose Dzūkijos mokyklose kurtųsi jaunosios verslo bendrovės reikėjo užtikrinti, kad atsirastų mokytojai – kuratoriai, todėl pirmiausiai užsiėmiau jų rengimu. Važinėjau po rajonus, įtikinėjau vietos valdžios atstovus, kodėl svarbu tai daryti. Neradau nė vienos mokyklos, kurios nepavyktų sudominti“, – veiklos pradžią prisiminė D. Vasiliauskas.

Pedagogas akcentavo, kad svarbiausia atrasti aktyvų bendruomenės lyderį – ekonomikos pagrindų gali mokyti ne tik ekonomikos mokytojas, bet ir, pavyzdžiui, kūno kultūros specialistas, svarbu, kad ši veikla jam pačiam būtų įdomi.

Idėjas lemia patirtis ir technologijos

 

Donatas savo verslumo skatinimo veiklą vadina ne darbu, o pašaukimu ir atsakomybe. „Iš tiesų ir pats svajojau studijuoti ekonomiką ir tapti verslininku. Pavyko įstoti mokytis ekonomikos ir verslo pedagoginiame universitete. Taip gyvenimas pasisuko, kad dabar padedu jauniesiems verslininkams siekti savo svajonių“, – pasakojo D. Vasiliauskas.

Ar skiriasi mokinių svajonės ir  verslo idėjos dabar ir prieš dešimtmetį? D. Vasiliauskas pastebi, kad labiausiai idėjas keičia besikeičiančios technologijos. Tačiau jos priklauso ir nuo mokyklos, ir nuo mokytojo, ir nuo jaunųjų verslininkų, kurie žingsniuoja nuo verslo idėjos ir plano iki buhalterijos subtilybių, patirties.

 

Kai mokiniai įgauna patirties, kuria inovatyvius produktus, sprendžiančius globalias problemas. Pavyzdžiui, devintokai vieno mygtuko paspaudimu siūlo atjungti elektrą visame name ir taip taupyti energijos išteklius.

Kiti mokiniai kuria išmanųjį savimi pasirūpinantį daržą tiems, kurie gyvena mieste, bet nori užsiauginti salotų. O štai Kauno „Žalgirio“ klubo  fanų mobilioji programėlė taip pat sukurta vienoje Alytaus mokyklų.

 

„Mačiau šimtus, o gal ir tūkstančius idėjų. Tačiau svarbiausia, kad mokiniai mokosi ne tik lyderystės, kūrybiško ir kritinio mąstymo, bet ir patiria klaidų, kurios kol kas nieko nekainuoja, tačiau teikia patirties. O tai jiems bus reikalinga bet kokioje srityje, kad ir kokią profesiją jie įgytų“, – sakė D. Vasiliauskas.

Investuoja į vaikų švietimą ir skatina verslo praktiką

 

„Vaikai svajoja drąsiai, tereikia jiems truputį padėti. Investuoti pinigai į vaikus ir į švietimą sugrįžta dešimteriopai. Lietuva anksčiau neturėjo verslių žmonių, už mus viskas buvo suplanuota, sugalvota. „Lietuvos Junior Achievement“ programos, renginiai ir futuristinės idėjos užaugins Lietuvai daug kūrybingų verslininkų. Mūsų Dzūkijos regionas jau dabar yra kelrodis Lietuvai, nes nuo rudens net ir patys mažiausieji rajono mokiniai  mokysis finansinio raštingumo pradmenų“, – sakė Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis.

 

Ausma Miškinienė, Lazdijų rajono merė pasidžiaugė, kad Alytaus regione jaunimo verslumas skatinamas ne tik teoriškai, bet ir praktiškai. „Didžiuojuosi mūsų aktyviais kūrybiškais vaikais, kurie aktyviai dalyvauja ugdymo įstaigų mokomosiose bendrovėse, verslaudami juda ne tik po savo savivaldybę, bet ir kuria bendrystę su kaimynėmis“, – teigė A. Miškinienė.

Praėjusią savaitę Druskininkuose įvykusiame Dzūkijos mokomųjų bendrovių renginyje eXpo iš 30 jaunimo komandų savo verslo idėjas nuo sveikų užkandžių iki šiuolaikinių technologijų pagalba pagamintų aksesuarų ar turizmui skirto tinklapio kūrimo pristatė ir penkios druskininkiečių bendrovės.

 

„Iš savo patirties galiu pasakyti, kad šalia studijų ir teorinių žinių, labai svarbu įgyta praktika ir reali patirtis, todėl tokie renginiai yra labai reikalingi. Visada sakau, kad norint būti vadovu, pradžiai reikia žinoti, kaip įkuriama nors viena darbo vieta, kaip ji išlaikoma, ką reiškia būti atsakingam už žmogų, kurį įdarbini ir už visus savo priimtus sprendimus. Ir tik susipažinus su šia verslo virtuve iš vidaus gali būti geru vadovu“, – aiškino Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

 

R. Malinauskas pasveikino Druskininkų „Ryto“ gimnazijos komandą „Turistukai“, laimėjusią III-ąją vietą bei visus renginyje dalyvavusius Druskininkų jaunuolius ir jų mokytojus.

„Jūs esate šaunuoliai. Linkiu, kad ir toliau nebijotumėte, kurtumėte, išbandytumėte save – ir tikrai pasieksite puikių rezultatų. Ačiū organizatoriams už puikų, prasmingą renginį“, – gražių žodžių negailėjo Druskininkų meras.

 

„Lietuvos Junior Achievement“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.