Pažadas gamtai, bet svarbiausia sau

Kėdainių „Ryto“ progimnazijos „Erasmus+“ projekto R.I.V.E.R.S. komanda

Atrodo, kad visai neseniai „Erasmus+“ projekto „Ekologinė ir kultūrinė upių svarba aplinkai“ (R.I.V.E.R.S.) dalyviai iš Portugalijos, Bulgarijos, Kroatijos, Graikijos, Lietuvos ir Slovakijos atsisveikino Graikijoje, o lapkričio 7–11 d. susitiko Portugalijoje, Porto priemiestyje, Pedrouços mieste.

 

Ketvirto projekto partnerių susitikimo Portugalijoje tema – tvarumas ir biologinė įvairovė. Vykdydami įvairias daugiakultūres veiklas, skatiname mokinių smalsumą ir motyvuojame ieškoti novatoriškų problemų sprendimo būdų ir spręsti aplinkosaugos problemas. Todėl buvo labai malonu sulaukti ypatingo dėmesio miesto Rotušėje, kur oficialūs asmenys Julio Guimarãesas ir dr. Paulo Gonçalvesas pasidalijo rūpesčiais ir pasiekimais, susijusiais su Maia savivaldybės aplinkosauginio švietimo ir tvaraus vystymosi iniciatyva, domėjosi aplinkosauga partnerių šalyse.

 

Šešių bendradarbiaujančių šalių mokiniai parengė pristatymus apie nuotekų valymo sistemas ir nuotekų valymo įrenginių veiklą savame mieste, o po pranešimų grupė aplankė Ponte de Moreira biologinių nuotekų valymo centrą, kad pamatytų Portugalijoje egzistuojančią nuotekų valymo sistemą ir galėtų palyginti su savo šalyse veikiančiomis sistemomis ir procesais. Taip pat apsilankėme tvaraus miesto atliekų tvarkymo organizacijoje „Lipor“, kuri atlieka svarbų darbą regione ir už efektyvumą ir veiklos organizavimo būdą buvo apdovanota ne tik Europoje, bet ir pasauliniu mastu. Apsilankę rūšiavimo centre pamatėme atliekų kelią nuo rūšiavimo iki jų išvežimo į perdirbimo pramonę. Didelį įspūdį padarė proceso tvarumas, nes „Lipor“ daug dėmesio skiria aplinkos apsaugai, visų formų taršos prevencijai, kovai su klimato kaita, biologinės įvairovės ir ekosistemų apsaugai.

 

Atkūrimo ir pakartotinio naudojimo centre mums pristatė įvairius būdus, kaip panaudotoms medžiagoms ir gaminiams suteikti naują gyvybę ir taip asmeniškai prisidėti prie atliekų susidarymo prevencijos. Dalyvavome kūrybinėse dirbtuvėse – senus savo marškinėlius pavertėme ekologiškais pirkinių krepšiais, kuriuos tuoj pat ir išbandėme. Įsitikinome, kad į šiuos krepšius tilps tikrai daug pirkinių.

Paço pradinėje mokykloje dalyvavome mokymuose „Stichinės nelaimės. Būk saugus“, kuriuos vedė Pedrouços ugniagesių grupės savanoriai. Daug sužinojome apie elgesį ištikus stichinei nelaimei, praktiškai išbandėme reagavimo būdus, kad išliktume saugūs.

 

Mokiniai ir mokytojai apsilankė trečiame pagal dydį Porto miesto teritorijoje Castêlo de Maia regione esančiame Avioso parke. Sužinojome apie parko teritorijoje gyvenančias įvairias faunos ir floros rūšis, jų globojimo ir išsaugojimo būdus. Ne tik daug sužinojome, bet ir pamatėme bei galėjome paliesti kamštinio ąžuolo žievę. O vėliau „nėrėme“ į fantastišką povandeninį pasaulį „Sea Life“ akvariume, kur žavėjomės nuostabiomis vandenyno gelmių būtybėmis. O priblokšti Atlanto vandenyno didybės ir platybės bei neįtikėtinai gražaus saulėlydžio, svarstėme, koks svarbus mūsų visų atsakingas elgesys.

 

Visa „Erasmus+“ projekto R.I.V.E.R.S. partnerių susitikimo komanda dalyvavo seminare „Mano pažadas Motinai Gamtai“. Mokytojai ir mokiniai mąstė apie įpročius, kuriuos ketina keisti, diskutavo apie elgesį ir pagarbą gamtai, kiekvienas asmeniškai užrašė pažadą ir Amores miesto parke, ramioje ir įkvepiančioje vietoje, savo pažadais papuošė „Pažadų medį“. Esame įsitikinę, kad šie pažadai tikrai bus ištesėti.

Aplankėme Porto įžymias vietas, susipažinome su kultūros paveldu, folkloru, tradicijomis. Susitikimo metu ne tik daug sužinojome, diskutavome, mokėmės, gilinome anglų kalbos įgūdžius, nuoširdžiai bendravome, bet ir patyrę daug teigiamų emocijų ir nepakartojamų akimirkų pasakėme „Iki susitikimo“ Slovakijoje kovo mėnesį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.