Patirtinio ir ekologinio ugdymo pamokos Latvijoje

Jolanta Varanavičienė
,
Kauno l.-d. „Žilvitis“ direktorė

Įgyvendindamos programos „Nordplus“ projektą „Kids go green STEAM“ (NP JR 2022/10153), birželio 5–7 dienomis Kauno lopšelių-darželių „Žilvitis“ ir „Spindulys“ mokytojos ir vadovės lankėsi partnerių iš Latvijos darželiuose. Projekto mobilumo tikslas – susipažinti su Latvijos ugdymo sistema, pasidalinti patirtimi apie patirtinį bei ekologinį ugdymą.

 

Pirmiausia apsilankėme Siguldos rajono Mores kaimo mokykloje, kuri garsėja ne tik šimtamečiu pilį primenančiu pastatu, bet ir laisvu, vaiko laisvę gerbiančiu ugdymo stiliumi. Dalyviai stebėjo ryto rato muzikinę veiklą, apžiūrėjo kaimo sodybą primenančią mokyklos aplinką. Mokyklos direktorės pareigas einanti Kristina Gravite supažindino su pedagogais, pristatė įstaigą, papasakojo apie Latvijos švietimo sistemą. Mokyklos vizija – sukurti sąlyga vaikui laisvai rinktis mokymosi/ugdymosi būdą ir tempą. Vaikai (dažnai ir su elgesio, mokymosi problemomis) iš Siguldos ir kitų aplinkinių miestelių atvežami į šią mokyklą būtent dėl laisvę gerbiančios mokyklos vertybių.

 

Antroji aplankyta įstaiga buvo privatus darželis „Abolu maišs“ pačiame Rygos centre. Sename art nouveau stiliaus pastato viename iš butų įsikūręs darželis nustebino savo kompaktiškumu. Mažoje erdvėje įrengti miegamieji, žaidimų kambariai. Reikia tikrai daug išmanumo pritaikant įprastą buto tualetą dvidešimčiai vaikų! Darželio savininkės papasakojo apie ugdymo proceso organizavimo ypatumus privačiame darželyje, darbą su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais ir gabiais vaikais, pasidalijo bendradarbiavimo su tėvais gerąja patirtimi.

 

„Nordplus“ projektas suteikė galimybę ne tik susipažinti su Latvijos darželiais, bet ir pasimatuoti savo gebėjimus kurti ugdomąją aplinką, ugdyti tvariai. Džiaugiamės, kad turėjome galimybę pamatyti Latvijos darželių darbą, susipažinti su Latvijos kultūra bei patobulinti savo asmenines ir dalykines kompetencijas, o įgyta patirtimi pasidalinti su savo darželių mokytojais. Smagu, kad rudenį laukia kita pažintis – su Estijos darželiais.

Projektas finansuojamas Šiaurės šalių Tarybos lėšomis.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.