„Pamoka“ – gimnazistų ir mokytojų filmas Eugène Ionesco pjesės motyvais

Marius Janulevičius
,
lietuvių kalbos mokytojas, Kino klubo vadovas

Artėjant mokslo metų pabaigai Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubas ėmėsi įdomaus kūrybinio projekto. Ekranizavome žinomą prancūzų dramaturgo, absurdo teatro pradininko Eugène Ionesco (1909–1994) pjesę „Pamoka“. E. Ionesco laikomas vienu svarbiausių Prancūzijos avangardo teatro veikėjų. Jo pjesėse ne tik juokiamasi iš banaliausių situacijų, bet ir apčiuopiamai demonstruojama žmogaus egzistencinė vienatvė ir beprasmybė. „Pamoka“, sukurta prieš 70 metų, vis dar yra itin kontroversiška drama pedagogine tema.

 

Iš pirmo žvilgsnio „Pamoka“ pasakoja apie mokytoją, kuris iš tiesų yra žudikas maniakas. Tačiau pjesėje keliami svarbūs klausimai apie mokslo ir pseudomokslo santykį, savarankiško, kritiško mąstymo svarbą ir kaip bevertė pseudomokslinė informacija bukina žmogų, paverčia jį bejėge marionete, kuria manipuliuoja despotai. Ši problema dabartiniame masinės informacijos pertekliaus ir netikrų naujienų amžiuje išlieka be galo aktuali. Kiek mums pavyko perteikti šią žinutę pjesės ekranizacijoje, paliekame spręsti žiūrovams. Filmuką „Pamoka“ galite pamatyti čia.

 

Kūrybinė grupė: Greta Stanevičiūtė, Raimundas Kovalkovas, Jolita Rancovienė, Karolis Jablonskas, Marius Janulevičius.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.