Oi tu, griki, grikeli!

Sigita Bartkuvienė, Jovita Aužbikavičienė
,
Šilalės l.-d. „Žiogelis“ ikimokyklinio ugdymo mokytojos

Šilalės lopšelyje-darželyje „Žiogelis“ pavasarį pradėtas respublikinis ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenių sveikos mitybos švietimo projektas „Oi tu, griki, grikeli!“ artėja prie pabaigos.

 

Mes, suaugusieji, puikiai suprantame, kad kruopos – nuo seniausių laikų vienas naudingiausių ir maistingiausių produktų. Tačiau vaikai košę vis dar asocijuoja su pilku ir nuobodžiu patiekalu, kuris jiems paprasčiausiai nepatrauklus. Todėl natūralu, kad mažieji pilką ir nuobodžią košę mieliau keičia į spalvingus dribsnius ar saldžius batonėlius. Norint, kad vaikai būtų sveiki ir energingi, itin svarbu apie tinkamą mitybą kalbėti kuo anksčiau. Mes, pedagogai, turime nepamiršti žaismingų ir patrauklių mokymo formų, kurios vaikams būtų įdomios, tad tikime, kad mūsų organizuojamas projektas pakeitė vaikų požiūrį į grikių košę.

 

Ugdytiniai pirmiausia susipažino su grikių sėklomis: jas tyrinėjo per didinamąjį stiklą, aptarė sėklyčių spalvą, formą, bandė suskaičiuoti, kiek sėklyčių telpa į arbatinį šaukštelį, o kiek arbatinių šaukštelių – į didelį šaukštą, kiek šaukštų į stiklinę ir t. t.

 

 

Auklėtiniai sužinojo, kad maisto piramidėje grūdiniai produktai ir kruopos dalijasi apatine pakopa su daržovėmis ir vaisiais, o tai reiškia, kad šių produktų reikia valgyti daugiausiai, nes tada augsime stiprūs ir sveiki. Grikiai yra vienos naudingiausių kruopų, jais galima pakeisti netgi mėsą.

 

Mūsų projektas buvo paremtas vaikų patyrimine veikla, tai padėjo dar geriau įtvirtinti gautą informaciją apie grikių košės naudą, ją pamėgti.

 

Kai orai jau gerokai buvo įšilę, vaikai išskubėjo ruošti dirvos grikių sėjai, o mes, pedagogai, kėlėme klausimus: „Kodėl dirvą reikia sukasti?“, „Kam ją reikia supurenti?“, „O kas nutiktų, jeigu sėklyčių neužkastume?“, „O kodėl pasėtas sėklytes reikia laistyti?“, taip pat atlikome eksperimentus, per kuriuos vaikai suprato, ko reikia, kad sėklytės sudygtų.

 

O ruošdami dirvą žemėje radome ir gyventojų, apie kurių naudą čia augantiems augalams vaikai taip pat sužinojo.

 

Pasėtos grikių sėklytės sudygo puikiai, vaikai turėjo galimybę stebėti daigelių augimą, ravėti ir rūpintis, kad netrūktų drėgmės.

 

Uoliai prižiūrimi daigeliai pražydo baltais žiedynais. Ugdytiniai skaičiavo žiedlapius, žiedų kiekį žiedynuose, juos uostė, stebėjo lapų formą ir visi draugiškai nutarė, kad lapai panašūs į širdelę, stebėjo medų renkančias bitutes ir įvairius vabaliukus, kurie įsikūrė vasaros grikių lauke. Vaikai pagal mokytojos nufotografuotas nuotraukas bandė atrasti vietą, kuri jose matoma, tai skatino susikaupimą, pastabumą, bendradarbiavimą, o kiek džiugių emocijų buvo suradus atitinkamą vietą.

 

Nukritus žiedlapiams, augalai mažuosius pradžiugino savo briaunotomis sėklytėmis. Kai rudųjų sėklyčių atsirado gana daug, buvo aišku, kad derlių jau reikia nuimti. Kaip nuimamas ir apdorojamas grikių derlius, stebėjome pasitelkę IKT, o patys panaudojome savo kūrybiškumą ir derlių nuėmėme kaip tik išmanėme: vieni rovė, o paskui nukirpo stiebelius su sėklytėmis, kiti iš karto kirpo stiebelius, nesvarbu, kas ir kaip darbavosi, bet visiems buvo naudinga pamiklinti pirštukus. Kad būtų linksmiau ir mūsų mažos rankytės nepavargtų, į talką patys mažiausieji pasikvietė ir tėvelius. Tad grikių derlius buvo greitai nuimtas, beliko laukti, kol išdžius.

 

Na, o išdžiūvusius grikius belieka iškulti. O kaip juos kulti? Senoliai kuldavo spragilais, o kodėl mums nepabandžius? Tuoj spragilus pagamino mūsų auksarankis darželio stalius. Tad visi ėmėmės darbo – ir linksma buvo, ir smagu, ir rankytes pamankštinome, o kiek buvo džiaugsmo, kai vaikai pamatė nubirusias sėklytes. Iškultas sėklytes sėmėme rieškučiomis. Tai bus džiaugsmo paukšteliams žiemą, kai vaikučiai juos lesins savo išaugintomis sėklytėmis. Likę nukulti stiebai buvo tvarkingai sudėti į komposto dėžę, dabar teks palaukti, kol juos vaikučiai galės panaudoti dirvožemio kokybei pagerinti.

 

O kai atlikta tiek daug darbų, tai ir pabaigtuves reikia švęsti. Tad sukvietę visą darželio bendruomenę paminėti Pasaulinės košės dienos, prisiminėme sunkų ir ilgą grikio kelią, apdainuodami jį liaudies dainomis, žaisdami žaidimus, mindami mįsles. Kai besilinksmindami pavargome ir išalkome, visus dalyvius vaišinome grikių koše, o vaikučiai džiaugėsi, kad lauke virta košė buvo skanesnė.

 

Prie mūsų įstaigos vykdomo projekto prisijungė ir kiti šalies darželiai, na, o nuotraukos bus eksponuojamos Šilalės miesto bibliotekoje, kad su mūsų įstaigoje vykdoma veikla susipažintų ir rajono gyventojai.

 

Projekto organizatoriai: Šilalės lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorės pavaduotoja ugdymui Kristina Ačė, ikimokyklinio ugdymo mokytojos Sigita Bartkuvienė, Jovita Aužbikavičienė, Daiva Pilypienė, Monika Čapaitė ir visa lopšelio-darželio „Žiogelis“ bendruomenė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.