Nuotolinių pamokų ciklas „Pažinimo voratinklis“

Šalyje paskelbus karantiną dėl Covid-19 pandemijos, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (LMNŠC) darbuotojai nusprendė padėti mokytojams ir mokiniams šį sunkų laikotarpį leisti turiningai. Taip gimė gamtos pamokų ciklas. Jau nuo 2020-ųjų lapkričio mokiniai ir mokytojai kviečiami į naują centro veiklą – nuotolinių gamtos pamokų ciklą „Pažinimo voratinklis“. Turbūt daug kam kils klausimas, kodėl būtent toks pavadinimas?.. Jis reiškia tai, jog tinklas įtraukia mokslininkus, kurie tampa žinių perdavimo tiltais. Pamokų lektoriai – žinomi Lietuvos gamtininkai, universitetų dėstytojai, gamtosaugininkai.

 

Šiandien veikiausiai niekas nė neabejoja, kad gamtos mokslai yra svarbi žmonijos kultūrinio paveldo dalis ir turi milžiniškos įtakos mūsų visuomenės raidai. O kaipgi kitaip suprasime pasaulį, suvoksime mus supančius gamtinius procesus. Pandemijai sukausčius tradicinį mokymosi procesą tapo be galo sunku motyvuoti mokinius ir mokytojus siekti gerų rezultatų gamtamokslinio ugdymo srityje. Bet peržengus komforto zonos ribas dažniausiai gimsta puikių idėjų ir gražių darbų. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro gamtinio ir ekologinio ugdymo skyrius – puikus to pavyzdys.

Kaip vyksta pamokos?

 

Pamokos vyksta kartą per savaitę, jų aprašymai skelbiami LMNŠC tinklalapyje. Pamokos skirtos 5–12 kl. mokiniams. Rekomenduojamas pamokoje dalyvaujančių mokinių amžius nurodytas greta jos aprašymo. Pamoka vyksta 45 minutes. Mokytojai arba mokiniai į kiekvieną pamoką registruojasi atskirai. Užsiregistravusiems dalyviams atsiunčiama nuoroda, kuria tiesiogiai prisijungiama dalyvauti pamokoje. Suteikiama galimybė pamoką žiūrėti ir be registracijos, patogiu metu. Pamokų įrašai skelbiami socialiniame tinkle „YouTube“ LMNŠC kanale, ir bus saugomi nuolat. Džiugina tai, jog kiekvieną pamoką peržiūri daugiau kaip 2 tūkst. žmonių.

Profesionalios pamokos sklaido mitus, atveria paslapties šydus…

 

Ypač daug dėmesio sulaukia nuotolinių pamokų ciklai „Pažinimo voratinklis“ ir „Gamtos mitų griovėjai“. Šiose pamokose lankėsi žymūs Lietuvos mokslininkai, gamtininkai, fotografai. Tūkstančiai moksleivių sužinojo, kokiu būdu geologai nustato fosilijų amžių, kodėl kai kurie paukščiai skrisdami nešasi „telefonus“. Mokiniai lankėsi gamtos fotografo „virtuvėje“, mokėsi suprasti ne visiems lengvai „įkandamą“ šiltnamio efektą.

 

Gamtos mitų griovėjų pamokos sklaido paslapties šydus ir mitus apie vabzdžius, šikšnosparnius, paukščius ir pelkes. Po netradicinių, įdomių pamokų mokiniai atsikrato įvairių fobijų, supranta, kad gamta yra, pasak jaunuolių, „cool“, o leidžiant laiką gamtoje galima itin gerai jaustis.

 

Naujausiose pamokose sužinosite apie Lietuvoje gyvenančias roplių rūšis, kaip, skiriami didžiulių atstumų, bendrauja banginiai, kokios kokybės požeminis vanduo tinkamas gerti, kuo miegapelių žiemos įmygis ir dienos įmygis skiriasi nuo įprasto miego, išgirsite daug kitų gerų dalykų.

 

Pamokų koordinatoriai Violeta Gulbicka ir Gediminas Petkus – netradiciniai metodininkai. Violeta yra šikšnosparnių tyrėja, jaučianti didžiulę meilę gamtai ir pedagogikai. Gediminas – ornitologas, edukatorius, skaito visuomenei viešas paskaitas ir aktyviai dalyvauja švietime aplinkosaugos klausimais. O „Pažinimo voratinklio“ vedėju tapo LMNŠC metodininkas Tomas Pocius, gebantis pamokas pristatyti itin įdomiai, patraukliai vaikams ir jaunimui.

Sužadiname motyvaciją

 

Kiekvienos pamokos pabaigoje lektoriai pateikia įdomių užduočių, kurias atlikę mokiniai gauna vertingų prizų. Pamokų auditorija – mokiniai iš visos Lietuvos. Gera matyti, kaip jie stengiasi, atsako į klausimus. Geriausiai užduotis atlikusiems mokiniams jau išsiuntėme daugiau kaip 50 prizų.

Yra kuo džiaugtis

 

Mes, pamokų rengėjai ir sumanytojai, sulaukiame daugybės mokytojų skambučių ir laiškų. Jie širdingai dėkoja už suteiktas žinias apie gamtą, galimybę naudotis įrašais, ir vadina mūsų pamokas „tikru turtu mokiniams ir mokytojams“.

 

Iš pradžių planuotos parengti septynios gamtinės pamokos – tiesiog prašyte prašėsi tęsinio. Supratome, kad pamokos įdomios ir reikalingos, todėl nusprendėme tęsti „Pažinimo voratinklio“ ciklą, tad rengiame pamokas iki šiol. Viliamės, jog ateityje pavyks rengti paskaitas natūraliai. Pavasario pabaigoje moksleivių laukia naujas „Pažinimo voratinklio“ renginys – „Gamtos pažinimo diktantas“.

 

Daugiau apie pamokas ir pamokų registracija

 

Pamokas galima stebėti LMNŠC tinklalapyje ir LMNŠC skiltyje socialinio tinklo „YouTube“ kanale.

 

Kviečiame prenumeruoti socialinio tinklo „YouTube“ kanale LMNŠC transliuojamas pamokas ir pamatyti jas pirmiems.

 

Dar „neišmėginusius“ šių pamokų, kviečiame aktyviai smalsauti ir būtinai tai padaryti, nes gamta – visų mūsų namai, todėl nepaprastai svarbu gerai ją pažinti. Skleiskime paslapčių šydus drauge su pačiais tikriausiais gamtininkais, savo srities žinovais.

 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.