Nuotolinis mokymas(is) gali būti įdomus! „eTwinning“ projektas „Būk bičių draugu“

Vida Karčiauskienė
,
Kauno mokyklos-darželio „Šviesa“ pradinių klasių mokytoja

Kauno mokyklos-darželio „Šviesa“ Sveikuolių sodybos mokiniai kartu su mokytoja 20202021 m. m. sausiobirželio mėn. dalyvavo tarptautiniame „eTwinning“ projekte „Būk bičių draugu“ (angl. „Be Bee‘s Friend“). Šiame tarptautiniame projekte darbų idėjomis, sukurtomis užduotimis dalijosi mokytojai ir mokiniai iš Lenkijos, Lietuvos, Rumunijos ir Turkijos. Projektas vyko lenkų ir anglų kalbomis, todėl tai buvo puiki galimybė mokiniams mokytis anglų kalbos, plėsti žodyną ir per projektines veiklas bendrauti su kitų šalių bendraamžiais.

 

Siekiant įgyvendinti projekto tikslus, veiklos buvo integruotos į daugelį ugdomųjų dalykų: gimtosios kalbos, anglų kalbos, pasaulio pažinimo, matematikos, dailės ir technologijų užsiėmimus. Nors nemažai laiko ugdymas(sis) vyko nuotoliniu būdu, tai nesudarė sunkumų atlikti įvairias projektines veiklas. Kodėl pasirinkome šį projektą? Planetos ateitis – bičių „rankose“ Bičių nauda ir nykimo priežastys aktuali nūdienos problema. Bitė – labai įdomus ir unikalus gyvis: toks mažas, o tiek neįtikėtinų dalykų su juo yra susiję. Teigiama, kad net apie 80 proc. maisto produkcijos gamybos grandinėje yra priklausoma nuo bičių apdulkinamų augalų. Jeigu bičių neliktų, neliktų ir visų spalvotais žiedais žydinčių augalų, o kartu ir šių augalų vaisių. Būtų katastrofa! Viena didžiausių ir rimčiausių šių dienų problemų yra ta, kad bitės miršta ištisomis kolonijomis. Dėl žmogaus poveikio natūraliai aplinkai, kuri tūkstančius metų buvo bičių buveinė, sparčiai vyksta daug rimtų pokyčių, kurie bitėms turi pražūtingų padarinių.

 

Šio projekto tikslas supažindinti vaikus su bičių svarba gamtoje ir jų įtaka gyvenimui žemėje. Projekto talismanas pliušinė bitė keliauja po pasaulį, kad padėtų vaikams daugiau sužinoti apie bičių nykimo priežastis visame pasaulyje. Kartu su projekto partneriais kūrėme „Medaus augalų knygą“ galimybę vaikams susipažinti su įvairių rūšių augalais, iš kurių bitės gamina medų. Įdomiausius ir skaniausius patiekalų, pagamintų iš medaus, receptus surašėme kulinarijos knygoje „Medaus skanėstai“.

 

Projektą pradėjome bitutės gaminimu iš sūrios tešlos. Vaikai sekdami darbo instrukciją turėjo pagaminti sūrią tešlą ir iš jos nulipdyti bitę. Laikydamiesi darbo saugos reikalavimų, džiovino lipdinį orkaitėje arba natūraliu būdu. Po to bitę nudažė dažais. Veikla mokiniams suteikė daug emocijų ir naujų patirčių. Dar viena šio projekto veikla buvo integruota į gimtosios kalbos (lietuvių) pamokas. Aiškinantis ir mokantis, kas yra receptas, vaikai vartė receptų knygas ir ieškojo patiekalų receptų, kuriuose vienas iš ingredientų – medus. Radę, mokėsi receptą rašyti, o skaniausi  receptai buvo ir išbandyti. Projekto veiklos vyko nuosekliai, atsižvelgiant į ugdymo programą. Kūrybiniame darbe „Kas gyvena avilyje?“ mokiniai susipažino su bičių šeima, rinko įdomius faktus apie bites. Surinkta informacija dalijosi su klasės draugais.

 

Įdomios buvo ir pasaulio pažinimo pamokos. Kalbėdami apie vabzdžius, mokiniai kūrė mąstymo žemėlapius, kurių dėka išsiaiškino vabzdžių įvairovę. Kiekviena užduotis – dviguba nauda. Piešiant bitę reikėjo išsiaiškinti, kas yra simetrija ir nupiešti kitą jos pusę, pažymėti bitės kūno dalis lietuvių ir anglų kalbomis. O kaip atsiranda bitės? Į klausimą vaikai surado atsakymą, gamindami bičių namelius, slepiančius vabzdžio vystymosi ciklą. Smagi buvo ir Quizizz viktorina „Kieno jauniklius vadiname lervomis?“  Ugdymo procesą pratęsus mokykloje atlikome dar vieną kūrybinį sumanymą. Gaminome žiedus, lankstėme bites, bendraudami ir bendradarbiaudami iš atskirų darbo detalių sukūrėme klasės puošmeną „Pavasaris dūzgia“. Taip pat  įdomu ir smagu kurti piešinius languotame lape.

 

Prie šio projekto veiklų įgyvendinimo prisidėjo Sveikuolių tėveliai. Po ilgų karantininių apribojimų Sveikuoliai džiaugėsi išvyka į Medaus slėnį, kurios metu susipažino su bitininko profesija, apžiūrėjo, iš ko sudarytas avilys, kuriame gyvena bitės. Vaikai dalyvavo edukacijoje apie medų, gilino žinias apie tai, kaip bitės suneša medų, kokia yra medaus įvairovė. Dalyvavo medaus degustacijoje. Saldu ir gardu! Projektą „Be Bee‘s Friend“ baigėme mokinių mini konferencija „Ką žinau apie bites?“. Vaikai skaitė pranešimus pasirinkta tema.

 

Dalyvavimas šiame projekte praplėtė vaikų akiratį, leido mokytis ir pažinti bites jiems priimtinu ir įdomiu būdu. Vaikai įsitikino, kad darbas projektinėje veikloje kelia motyvaciją, norą kuo daugiau sužinoti ir išbandyti, skatina jų kūrybiškumą.

 

„Išgirdau – užmiršau, pamačiau – įsiminiau, padariau – išmokau“, – byloja Kinų patarlė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.