Neišmesk – prikelk naujam gyvenimui

V. Strazdauskienė, D. Sokolovienė, S. Bystranovskaja
,
 Vilniaus l.-d. „Lakštingala“

Gyvename tokiu laikotarpiu, kai vis dažniau atsigręžiama į ekologinį ugdymą, auklėjimą. Vis dažniau ši tema liečia mus ir kartais tas besąlyginis noras žengti koja kojon su aktualijom, padiktuoja gražias iniciatyvas ir suburia naujiems, kilniems tikslams. Tokia puikia iniciatyva tapo  tarptautinio projekto „Prasmingas atvirasis mokymas: švietimo įstaigos ir bendruomenės sąveika“ (MOST) vienas iš vykdomų etapų, subūręs bendruomenę gražiai gerumo akcijai. Šia iniciatyva turėjome galimybę vaikams parodyti, kad nebūtina naudoti plastiko maišelių, o galima sėkmingai kasdienybėje pritaikyti pasiūtus krepšelius iš antrinių žaliavų. Jie yra tvirtesni, juos galime panaudoti daug kartų. Tokiu būdu buvo formuojamas vaikų suvokimas apie tai, kad puikus būdas taupyti energiją, gyventi tvariai ir sumažinti plastikinių maišelių sąnaudas – propaguoti ir naudoti krepšelius iš antrinių žaliavų. Taip mes leidome vaikams pamatyti visą procesą – skatinome šeimas veikti kartu ir prisidėti prie tokių krepšelių kūrimo. Kitas, nemažiau svarbus tikslas – organizuoti siūtų krepšelių dalinimo akciją, kurios metu turėjo buvo dalinami siūti pirkinių krepšeliai.

 

Į projekto vykdymo procesą įtraukėme tėvelius, senelius, brolius, seseris, kurie namuose iš turimų antrinių žaliavų (naudotos tekstilės) siuvo krepšelius kartu su vaikais. Projekto vykdymas persikėlė už ugdymo įstaigos ribų, įtraukėme visą darnią bendruomenę. Viso projekto vykdymo laikotarpį vaikams buvo kalbama apie tokių krepšelių naudą. Visa iniciatyva sutapo ir su pačios valstybės vykdoma politika – apmokestinti plastikinius maišelius. Ši žinia daugeliui tapo atspirties tašku, nuo kurio prasidėjo viso projekto įgyvendinimo planas. Visi buvo įtraukti veikti ir kūrybiškai pažvelgti į krepšelių akcijos išpildymą. Visi krepšeliai išėjo skirtingi ir nuostabūs. Visą projekto etapą vainikavo gerumo akcija „Neišmesk – prikelk antram gyvenimui“, kuri sutapo su prieššventiniu laikotarpiu ir buvo suorganizuota 2022-12-23. Šios akcijos metu buvo suteikta galimybė laimėti nuostabų rankų darbo krepšelį. Akcija organizuota lauke, ryte, kai vaikai su tėveliais keliavo į ugdymo įstaigą. Visos akcijos metu buvo  išdalinti 124 medžiaginiai krepšeliai. Į gerumo akciją ir tvarumo žinios skleidimą buvo įtraukti socialiniai partneriai: Vilniaus Šilo mokykla ir „Vilniaus Lakštingalos namai“. Organizatorės aplankė šias įstaigas, papasakojo apie projektą, buvo suorganizuota loterija, kur buvo galima laimėti krepšelius.

 

Šio projekto rezultatas – sumažėjęs plastikinių krepšelių panaudojimas. Akciją, kurios metu buvo išdalinta begalė daugkartinių krepšelių iškeliavo šeimoms, vaikams, kurie pasižadėjo į parduotuves keliauti tik su šiais – tvariais krepšeliais. Geroji žinia pasklido už ugdymo įstaigos ribų ir labai tikime, kad tokių krepšelių panaudojimas nebus vienkartinis reikalas. Tikime, kad gerumo akcija, leis nors truputį sumažinti energijos kaštus ir prisidėti prie švaresnio pasaulio su mažiau plastiko.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.