„3D snaigės“ – žvilgsnis į ateitį

Sandra Bradauskienė, Aurelija Valentinavičienė
,
Klaipėdos moksleivių saviraiškos centras neformalaus švietimo mokytojos

Moksleivių saviraiškos centre (MSC) antrą kartą organizuota Klaipėdos 1–4 klasių mokinių 3D modelių darbų paroda-konkursas „3D snaigės“, kuris vyko MSC pirmo aukšto fojė 2022 m. gruodžio mėn. ir 2023 m. sausio mėn. pradžioje. Parodos tikslas – lavinti mokinių kūrybinius ir meninius gebėjimus, skatinti domėtis 3D projektavimo programos galimybėmis ir supažindinti su 3D spausdinimo technologija.

 

Konkursui vaikai buvo ruošiami jau nuo lapkričio mėnesio: su mokiniais buvo pradėta diskutuoti apie snaiges, kaip jos susidaro, kokių sąlygų reikia, kad snaigės susidarytų skirtingų formų. Darbas prasidėjo nuo snaigių struktūros tyrimo. Taip sužinojome apie žmogų, kuris pirmas dokumentavo ir fotografavo snaigių struktūrą – meteorologą ir fotografą Wilson Alwyn Bentley (daugiau apie jo darbus galite sužinoti šiame puslapyje). Darbo metu išsiaiškinome, kad snaigių forma priklauso nuo drėgmės ir oro temperatūros. Kuo žemesnė lauke temperatūra – tuo mažesnės snaigės susidaro, jų kristalai nėra tokie išraiškingi ir gražūs kaip snaigių, kurios formuojasi, kai temperatūra yra arčiau nulinės išraiškos. Vaikai prisiminė, kad gražiausiai sninga tada, kai nėra labai šalta: snaigės tuomet būna didžiausios ir puriausios. Didžiausios mokinių nuostabos sulaukė tas faktas, kad snaigės yra unikalūs gamtos meno šedevrai ir visos jos turi skirtingas formas. Ištyrus ir peržiūrėjus begalę gražiausių snaigių struktūrų buvo siekiama sukurti išskirtines snaiges, kurias vėliau būtų galima atspausdinti 3D spausdintuvu.

 

Parodos sumanytoja ir organizatorė mokytoja Sandra Bradauskienė spalio mėnesį kvietė Klaipėdos miesto mokytojus, kurie planavo ruošti mokinius parodai-konkursui „3D snaigės“, į seminarą „Modeliuojame 3D snaiges Autodesk Tinkercad programa“. Šių mokymų metu mokytojai patys praktiškai išbandė programą, modeliavo snaiges, ir mokėsi sukurti virtualią klasę savo mokiniams. Lapkričio mėnesį vyko atvira pamoka mokiniams „Modeliuojame 3D snaiges Autodesk Tinkercad programa“. Užsiėmimo metu sukurtos snaigės buvo spausdintos ir eksponuotos kalėdinėje parodoje.

 

„3D snaigės“ parodoje-konkurse dalyvavo 44 mokiniai iš Klaipėdos, atspausdintos 39 snaigės, kurios atitiko konkurso kriterijus ir buvo tinkamai paruoštas failas. Mokinai galėjo gyvai stebėti 3D spausdinimo procesą STEAM laboratorijoje, kurioje spausdintuvas dirbo be pertraukų. MSC 2022 m. gruodžio mėn. 14 d. 3D snaigės buvo pateiktos parodos ekspozicijai. Parodos metu mokiniai ir visi MSC svečiai galėjo dalyvauti gražiausios snaigės rinkimuose. Po parodos 3D snaigės buvo atiduotos jų autoriams, o laimėtojams buvo įteikti diplomai ir dovanėlės.

Diplomais apdovanoti:

I vieta – Robert Zakrevskij (mokytoja Andželika Alksnytė);

II vieta – Gytė Glinskytė (mokytoja Lina Ramanauskienė);

III vieta – Robertas Gorbačionok (mokytoja Jūratė Lastauskienė) ir Ieva Dambrauskytė (mokytoja Aurelija valentinavičienė).

Nugalėtojai taip pat buvo apdovanoti moksleivių saviraiškos centro raktų pakabukais, pagamintais naudojant 3D spausdintuvą.

 

Didėjant 3D spausdinimo technologijų populiarumui ir prieinamumui siekiama, kad šis konkursas įtrauktų kuo daugiau mokinių ir įkvėptų domėtis 3D modeliavimu. Žinome, kad jau dabar galima atspausinti ne tik pastataus ir tiltus, bet ir odą ar vidaus organus, protezus. Todėl svarbu, kad šiuolaikiniai vaikai gebėtų naudotis technologijomis, kurios tikrai nepraras savo aktualumo, bus vis daugiau ir dažniau naudojamos ateityje, tapdamos mūsų gyvenimo dalimi ne tik visuomenėje, bet ir buityje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.