Nacionalinį ekonomikos egzaminą laikė 8000 žmonių

Asta Narmontė
,
Lietuvos laisvosios rinkos instituto komunikacijos vadovė

Antrą kartą vykusį Nacionalinį ekonomikos egzaminą šiemet laikė pusantro tūkstančio daugiau žmonių nei pernai. Beveik pusė laikiusiųjų – mokiniai.

Aktyviausi buvo Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Alytaus, Marijampolės, Elektrėnų ir Biržų gyventojai. Savo ekonomikos žinias bandė ir lietuviai užsienyje: Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Airijoje, Singapūre, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Australijoje, Šveicarijoje ir kitur.

 

„Pagrindinis egzamino tikslas – sudominti, paskatinti žmones gilinti ekonomikos žinias, parodyti, kad ji yra taikoma daugelyje gyvenimo sričių – nuo kasdienių mūsų sprendimų iki politikos koridorių, nuo popkultūros iki istorijos. Norime to ar ne, bet esame ekonomikos dalis. Pastebint, atpažįstant ją kasdienybėje, tiesiog tampa lengviau priimti sprendimus. Dėl to ir klausimai buvo labai įvairūs, pavyzdžiui, net apie filmus: Džeimsą Bondą, „Žiedų valdovą“, taip pat apie istorinius įvykius, kai pinigus krosnyse kūrenti apsimokėjo labiau nei malkas“, – sako egzaminą organizavusio Lietuvos laisvosios rinkos instituto Švietimo centro vadovė Marija Vyšniauskaitė.

Per beveik visą dieną vykusį egzaminą dalyviai turėjo atsakyti į 30 testo tipo klausimų ir į vieną atvirą. Jei vertintume dešimtbalėje sistemoje, rezultatas panašus į pernykštį – bendras pažymys būtų penketas.

Sudėtingiausias klausimas šiemet – apie vaikų pinigus ir neapmokestinamąjį pajamų dydį. Lengviausia užduotis buvo apie valiutą – 86 proc. dalyvių nesudvejojo atsakydami, kokie pinigai Lietuvoje cirkuliavo XXI a.

 

„Pernai dalyviams sunkiausiai sekėsi atsakyti į klausimą apie skolinimąsi esant neigiamai palūkanų normai. Apibendrinus visus rezultatus, galime daryti išvadą, kad žmonėms lengvesni asmeninių finansų klausimai, sunkiau sekasi išlukštenti užduotis apie bendruosius ekonomikos principus. Natūralu, kad lengviau suvokiame tai, kas arčiausiai mūsų, vis dėlto tuo apsiriboti negalime – suvokdami pamatinius principus lengviau prisitaikysime prie besikeičiančios aplinkos“, – teigia Marija Vyšniauskaitė.

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje balandžio viduryje piniginiais prizais bus apdovanoti geriausieji. Taip pat prizai įsteigti aktyviausioms mokykloms, mokytojui. Geriausiuosius išrinks speciali komisija, sudaryta iš dėstytojų ir profesionalių ekonomistų.

Egzaminą organizuoja Lietuvos laisvosios rinkos institutas ir LRT. Klausimus rengė visų šalies aukštųjų mokyklų ekonomikos fakultetai, Lietuvos bankas, Finansų ministerija, Valstybinė mokesčių inspekcija, švietėjiškos organizacijos ir ekonomikos mokytojai. Projektą globoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

 

Tiek šių, tiek praėjusių metų Nacionalinio ekonomikos egzamino užduotis bus galima spręsti svetainėje www.ekonomikosegzaminas.lt.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.