Mokiniai kviečiami modernizuoti lietuvių kalbą konkurse „Ateities lingvistas“

Kazimiero Simonavičiaus universitetas, minėdamas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, skelbia konkursą „Ateities lingvistas“, skirtą 11–12 klasių mokiniams iš lietuvių ir tautinių bendrijų mokyklų, taip pat iš lituanistinių mokyklų užsienyje.

Konkurso tikslas – skatinti mokinius domėtis šiuolaikinės lietuvių kalbos ateities perspektyvomis, pakitusiu jos vaidmeniu visuomenėje, kalbos reikšme ir verte naujųjų medijų ir socialinių tinklų aplinkoje, kalbos technologijomis ir skaitmeniniais ištekliais, ugdyti modernų ir laisvą požiūrį į kalbą, stiprinti vertybinę tapatybę ir kalbinį sąmoningumą, lavinti kalbos, kaip kūrybiškumo šaltinio, suvokimą, plėtoti kritinį mąstymą ir kalbinės raiškos gebėjimus, kelti lietuvių ir kitų Lietuvos tautinių bendrijų kalbų prestižą.

Geriausiai įvertintų esė konkurso autoriai bus apdovanoti.

 

„Universitetas šį konkursą skelbia dėl labai akivaizdžių požymių, rodančių, kad jau artimiausiu metu turėsime „kalbos posūkį“ į masinį kalbos technologijų naudojimą, susietą su daugeliu jau dabar kylančių technologinių iššūkių – dirbtinio intelekto skaitmenine „žmogiškąja kalba“, didžiųjų duomenų technologijomis, kylančia lingvistinių technologijų ir paslaugų rinka bei kitais globalųjį konkurencingumą užtikrinančiais veiksniais. Šiems pokyčiams reikia ruoštis jau dabar – rengti specialistus, tyrėjus, kurti, plėtoti ir modernizuoti kalbos išteklius bei kalbinę infrastruktūrą“, – teigia universiteto rektorius prof. Arūnas Augustinaitis.

 

Pasak Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininko Audrio Antanaičio, tokie konkursai atkreipia jaunų žmonių dėmesį į ateities kalbininko specialybės perspektyvumą ir iššūkius, kurių sprendimas šios specialybės absolventams lemia ir puikią ateitį, ir galimybę keisti komunikacinį pasaulio modelį. Mokiniai kviečiami sukurti ateities lingvisto viziją, atsakydami į klausimus: kokių skaitmeninių kalbos išteklių ir kalbos technologijų reikia šiuolaikiniam žmogui; kokias kalbai skirtas mobiliąsias programėles reikėtų sukurti ateityje; kaip kalbos technologijos galėtų padėti mokytis gimtosios bei svetimų kalbų ir t. t.

 

Lietuvai įžengiant į naują atkurto valstybingumo šimtmetį turi prasidėti naujas gimtosios kalbos raidos laikotarpis, kad gimtoji kalba stiprėtų globalizacijos bei daugiakalbystės aplinkoje ir būtų svarbus veiksnys kuriant konkurencingą gerovės visuomenę. Praleidus tinkamą momentą, nacionalinę kalbą pakeis kitos, prie naujų reiškinių geriau prisitaikiusios kalbos, taip išstumdamos unikalios, šimtmečiais susiformavusios tapatybės patirtį, galimybes ir ateitį. Ypač svarbu skatinti mokinius apie tai mąstyti, nes Lietuvos valstybės ateitis jų rankose.

 

Konkursą remia Valstybinė lietuvių kalbos komisija. Dalyviai esė „Ateities lingvistas“ gali siųsti elektroniniu paštu lingvistika@ksu.lt iki 2018 m. kovo 16 d. Visa informacija, susijusi su konkursu, bus skelbiama interneto svetainėje www.ksu.lt, taip pat universiteto ir Ekonominės lingvistikos „Facebook“ paskyrose: www.facebook.com/KSUniversitetas/ ir www.facebook.com/ekonominelingvistika/.

 

Kontaktinis asmuo – Mindaugas Kazlauskas, lingvistika@ksu.lt

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.