Miško monai

Asta Adomaitienė, Vitalija Šilinskienė

Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos vaikų darželio „Mažųjų akademija“ bendruomenė ateinančių žiemos švenčių laukė kitaip.

 

Visą ikišventinį laikotarpį su vaikais kalbėjosi apie meilę, gėrį, pagarbą, atjautą, pagalbą, dėmesį – svarbiausias ir kiekvienam žmogui reikalingiausias dovanas! Pasakojo, kad šias dovanas atneša Elnias savo plačiuose raguose, nes gruodžio 21-oji senovės lietuvių kalendoriuje minima kaip Elnio Devyniaragio šventė. Šią dieną būdavo sakoma, kad Elnias Devyniaragis išbėga ir grįš kaip žiemos nugalėtojas ir pavasario pranašas tik per Kalėdas su saule savo raguose. Šią dieną susilygina naktis ir diena, naktys nustoja ilgėti, o dienos trumpėti. Visas šis laikotarpis žymi saulės apsigręžimą. Senovėje žmonėms tai suteikdavo vilties, kad po sunkios žiemos ateis pavasaris, kad saulė niekur nedingo – metų ratas vėl suksis. Senovės tautose elnias buvo laikomas Saulės gyvūnu, tarpininku tarp žemės ir dangaus. Jo ragai ypatingi – tai šviesos spindulių ir ugnies simbolis.

 

Laukdama Elnio Devyniaragio darželio bendruomenė erdves pavertė mišku. Visą darželį papuošė tuo, ką rado miške: nukritusiomis šakomis, kankorėžiais, samanomis, šaknimis. Labai svarbus aspektas buvo tai, kad pasirinktos puošmenos nedaro jokios žalos gamtai, šventės papuošimai nebus vienkartiniai, o bus panaudoti ir po švenčių gražinant darželio šiltnamį, lauko pavėsinių erdves, kaip žaislai ir eksperimentų medžiaga. Puoselėjant etnokultūros tradicijas darželio žiemos šventė buvo pavadinta „Miško monai“, visa bendruomenė persirengė matomais ir nematomais miško gyventojais: vilkais, lapėmis, lokiais, paukščiais, laumėmis ir kt. Per šventę aplankė stirnaitės, kartu su vaikais šoko, dainavo ir žaidė. Visi vieni kitiems dovanojo buvimą kartu, džiaugsmą ir gerą nuotaiką. Šventėje nebuvo įprastų žiemos švenčių simbolių – Kalėdų senelio ir dovanų, bet darželio bendruomenė tradiciškai jau kelintus metus rinko, pirko ar savo rankomis darė dovanas vienišiems seneliams.

Darželio puošmenas kūrė pedagogės Vilma Degulienė, Virginija Aliukonė, Birutė Vitytė ir mes, Asta Adomaitienė bei Vitalija Šilinskienė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.