Minime Vasario 16-ąją ir Lietuvių kalbos dienas

Laima Rutkauskienė
,
PKNPM istorijos mokytoja metodininkė
Laimutė Beinarauskienė
,
PKNPM lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

Lietuvos valstybės atkūrimo diena – Vasario 16-oji – šiais mokslo metais sutapo su mokinių atostogomis. Todėl šią šventę ir Lietuvių kalbos dienas Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos (PKNPM) mokiniai minėjo prieš atostogas.

 

Renginys prasidėjo istorijos mokytojos metodininkės Laimos Rutkauskienės klausimu, kiek mokiniai turi gimtadienių ir kiek gimtadienių turi Lietuva. Bendromis jėgomis mokiniai atsakė į klausimą. Susirinkusieji žiūrėjo ištrauką iš filmo „Valstybingumo keliai nuo 1905 iki 1918 m. vasario 16 d. akto“, prisimindami Lietuvos žingsnius valstybės atkūrimo kelyje.

Antroji renginio dalis buvo skirta Vilniaus 700 metų gimtadieniui. 2023 m. Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų metais. Pirmasis naujagimio riksmas – tai savarankiško gyvenimo pradžia ir geros sveikatos požymis. Mokiniai, žiūrėdami filmą „Geležinio vilko pėdomis“, sužinojo, kad būtent tokiu Vilniaus riksmu tapo Lietuvos valdovo Gedimino laiškai, prisiminė legendą apie Vilniaus miesto įkūrimą. Istorijos mokytoja parodė Vilniaus miesto herbą, papasakojo jo istoriją. Tada mokiniai atliko įvairias užduotis. Pradinukai ir penktokai jungė skaičius, o sujungę atpažino Gedimino pilį ir vilką, spalvino Vilniaus miesto herbą.

 

Lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Laimutė Beinarauskienė priminė, kad nuo 2016 m. kiekvienais metais vasario 16 d. – kovo 11 d. Lietuvoje ir užsienyje rengiamos Lietuvių kalbos dienos. 1922 m. rugpjūčio 1 d. Steigiamasis Seimas Lietuvos Valstybės Konstitucijoje lietuvių kalbą paskelbė valstybine. Taigi, minime 100 metų sukaktį nuo šio įvykio. Norėdami paminėti visas šias valstybines šventes, mokiniai rašė dailyraštį. Penktokų–aštuntokų tekstai buvo apie LDK kunigaikštį Gediminą, legenda apie Vilniaus įkūrimą, o devintokai–dešimtokai rašė ištraukas iš Gedimino laiškų.

 

Smagu, kad per atostogas Lietuvos valstybės atkūrimo dieną mokiniai paminės ir šeimose kartu su artimaisiais.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.