Menas mus vienija

Jūratė Rudminienė
,
projekto koordinatorė

Marijampolės Sūduvos gimnazija 2016–2018 m. m. dalyvauja Europos Sąjungos finansuojamame „Erasmus+“ projekte „Kuriame meną kartu ir tai mus suartina“ (angl. „Making Art Together Brings Us Closer“). Kartu su šalimis partnerėmis – Prancūzija, Rumunija ir Italija – siekiame ugdyti mokinių kūrybiškumą (atrasti ir rodyti savo talentus, gerinti darbo su informacinėmis technologijomis įgūdžius, skatinti kalbų įvairovę, ugdyti kompetencijas, reikalingas šiuolaikinėje darbo rinkoje).

 

Gegužės 20–26 d. „Erasmus+“ projekto dalyviai vykdė veiklas jau ketvirtajame šalių susitikime, kuris vyko Lietuvoje. Susitikimo savaitė buvo pilna įspūdžių, ekskursijų, projektinių veiklų ir gerų emocijų.

Gegužės 20 d. vykome į Lietuvos sostinę Vilnių, kur pasitikę svečius grožėjomės miesto senamiesčiu, Užupio respublika ir menine sostinės raiška. Svečiai noriai klausėsi pasakojimų apie Vilnių, jo istoriją, su pasigardžiavimu ragavo lietuviškos virtuvės patiekalus. Vėliau patraukėme į Trakus: ežero saloje stūksanti Trakų pilis nepaliko abejingų. Dalyviai stebėjosi nepaprastu salos kraštovaizdžiu, domėjosi viduramžių Lietuva, rinko informaciją ir fotografavo vienai projekto užduočiai – Matbuco (išgalvotas projekto personažas) kelionių knygai iliustruoti. Sugrįžus į Marijampolę, mokinių su nekantrumu laukė šeimos, kuriose dalyviai ketino praleisti visą savaitę.

 

Gegužės 21-osios rytą svečius pasitikome gimnazijoje, kur jie susipažino su projekto savaitės programa, mokykla ir pasiskirstė į grupes darbui kūrybinėse dirbtuvėse. Mokytojų laukė šiltas susitikimas su gimnazijos direktoriumi Alvydu Zdaniu ir administracija. Direktorius trumpai pristatė Lietuvos švietimo sistemą, mokykloje diegiamas naujoves ir pavedžiojo svečius po mokyklos erdves. Svečiai liko sužavėti gimnazijos tvarka, modernumu, į mokinį orientuotu ugdymu ir aplinka. Po ekskursijos po mokyklą mokytojai rinkosi į koordinatorių susirinkimą aptarti projekto veiklų, nuveiktų darbų ir laukiančių iššūkių. Mokiniai tuo metu intensyviai darbavosi kūrybinėse dirbtuvėse: vieni tobulino šokio žingsnelius, kiti užsiėmė karpiniais, dar kiti iš molio lipdė juosteles su savo šalių atributika ir tautiniais motyvais. Antroje dienos dalyje mokiniai ir mokytojai dalyvavo gimnazijos abiturienčių Gerdos Jankauskaitės ir Brigitos Dereškaitės organizuojamose kūrybinėse dirbtuvėse apie performansą. Visi atidžiai klausėsi įdomiai pateiktos informacijos apie vaidybos elementus, aktoriaus / režisieriaus kūrybą, etiudo prasmę ir eigą. Dalyviai noriai dalyvavo įvairiuose pratimuose, improvizacijose, o pabaigoje, susiskirstę į grupes, paruošė ir pristatė po savo sukurtą etiudą. Pirmadienis tuo nesibaigė. Vakarėjant į gimnazijos aktų salę pradėjo rinktis mokinių šeimos, nešinos namuose gamintais patiekalais, desertais ir gaivinančiais gėrimais. Laukė puikus tarptautinis vakaras su dainomis, šokiais, prisistatymais. Kiekviena šalis buvo paruošusi programą „Duoklė tradicijoms“. Visi dainavo, šoko, demonstravo paruoštas skaidres ir vaizdo įrašus. Gražu buvo žiūrėti, kaip skirtingais tautiniais drabužiais pasipuošę, skirtingomis kalbomis kalbantys, skirtingą maistą valgantys žmonės tampa viena tauta – europiečiais.

 

Gegužės 22 d. leidomės iškilaus lietuvių menininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gyvenimo keliais. Čiurlionis čia augo, nupiešė daug paveikslų, parašė muzikos kūrinių, su meile minėjo Druskininkus savo laiškuose. Popietę praleidome Aušros ir Tauro Česnulevičių įkurtoje Druskos studijoje, kur ne tik sužinojome, kaip druska susijusi su Druskininkais, bet ir užsiėmėme kūrybine veikla: mokytojai ir mokiniai, pasitelkę fantaziją, iš druskos lipdė įvairias figūras „druskinukus“, surengė savo kūrybinių darbų parodą. Abejingų nepaliko ir sodybos šeimininko skulptoriaus Tauro pamoka apie sprendimų priėmimą – „Baimės mygtuko išjungimą“. Gidės Aušros dėka apsilankėme Druskininkų gydykloje, kur ragavome mineralais pripildyto šaltinių vandens, prausėmės iš akmeninio bareljefo ištekančiu „Grožio“ šaltiniu panemunėje. Vėliau lankėmės Liškiavos vienuolyno ansamblyje, kurio rūsiuose įvairiomis kalbomis sukalbėjome maldą. Įspūdinga architektūra, neapsakomo grožio panorama, sąsajos su M. K. Čiurlionio gyvenimu buvo puikus šaltinis rinkti medžiagą projekto produktui – Matbuco kelionių knygai. Negalėjome išvykti neapsilankę M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje. Įkvėpti to meto aplinkos, obelų sodo, nuostabios kompozitoriaus muzikos ir paveikslų, piešėme supančius vaizdus, bandėme atkartoti menininko simbolius. M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus sode suorganizavome savo kūrybinių darbų parodėlę. Dieną baigėme apsilankę žymaus Dzūkijos skulptoriaus Antano Česnulio sodyboje, kurioje gėrėjomės įspūdinga drožinių ekspozicija, gamta ir pačiu menininku.

 

Gegužės 23 d. rytą leidomės į Kauną, kur projekto dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Kauno architektūra, istorija ir menu. Kauno pilis, senamiesčio gatvelės, pastatų architektūra – puikiai tiko kuriamam projekto filmui „Ieškant Matbuco“. Vėliau aplankėme lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejų, kur susipažinome su įvairiais instrumentais, jų istorija, grojome ir dainavome sutartinę. Projekto dalyviai galėjo atskleisti savo muzikinius talentus: mušė būgnus, skambino kanklėmis, pūtė skudučius. Po pietų leidomės į Raudondvarį, kur sužinojome jo istoriją ir paskirtį. Taip pat dalyvavome kūrybinėse dirbtuvėse su spalvotu smėliu. Visi projekto dalyviai susikaupę ir mėgaudamiesi spalvino mandalas. Kiekvienas rinkosi patinkančias spalvas, mandalos formas ir kūrė. Kūriniai žavėjo fantazija, spalvomis ir savitu skoniu.

 

Gegužės 24-ąją susitikome Marijampolės Jono Basanavičiaus aikštėje, kur mūsų laukė ekskursija po miestą. Apsilankėme Marijampolės kraštotyros muziejuje, gėrėjomės gatvės meno piešiniais ant sienų, miesto aikštėje pakabinome savo projekto varpą (varpas – šių metų Kultūros sostinės Marijampolės simbolis). Mokytojai turėjo galimybę apsilankyti miesto savivaldybėje, kur buvo kalbamasi apie Marijampolės istoriją, svečiai dalijosi nuomone apie mūsų miestą ir viešino projektą. Vidurdienį visi grįžome į mokyklą, kur dalyvavome Paskutinio skambučio šventėje. Svečiai turėjo galimybę palyginti, kaip minimos abiturientų paskutinės akimirkos mokykloje. Po ceremonijos grįžome prie veiklų. Dalyviai toliau tęsė pradėtus darbus šokio, karpinių, keramikos kūrybinėse dirbtuvėse, dalyvavo interviu ir kūrė filmą.

 

Gegužės 25-oji prasidėjo kūrybinėmis dirbtuvėmis. Projekto dalyviai užbaigė darbus ir pradėjo ruoštis parodai. Per pietus buvo oficialiai atidaryta per projekto savaitę sukurtų meno kūrinių paroda, pristatytas bendras paruoštas šokis pagal M. K. Čiurlionio simfoninės poemos „Miškas“ muziką ir įteikti dalyvių sertifikatai, liudijantys dalyvavimą projektinėje veikloje. Vėliau visi kartu lyg viena didelė šeima dalyvavome Marijampolės miesto dienų atidarymo ceremonijoje, suvokdami, kad jau greitai teks išsiskirti.

 

Savaitė prabėgo kaip viena diena… Pilna kūrybos, įspūdžių ir bendrumo jausmo. Mokinių nuoširdžios ašaros, prieš išlydint naujuosius draugus, liudija, kad tapome artimesni. Bendros veiklos, bendros kelionės, kartu praleistas laikas mus vienija ir atspindi šio projekto tikslą – kurti meną kartu ir suartėti.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.