Lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija – Baltistikos centro vadovui Ihoriui Koroliovui iš Kyjivo

Lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija šiemet skirta Kyjivo nacionalinio T. Ševčenkos universiteto Filologijos instituto Polonistikos katedros Baltistikos centro dėstytojui, vadovui prof. habil. dr. Ihoriui Koroliovui.

 

Kartu su Kauno Vytauto Didžiojo universitetu I. Koroliovas dalyvavo steigiant Baltistikos centrą Kyjivo universitete, šiuo metu jam ir vadovauja. Jis taip pat yra bakalauro studijų programos „Lenkų kalba ir literatūra, anglų ir lietuvių kalbos“ kūrėjas. Kyjivo universitete esantis Baltistikos centras bendradarbiauja su Lietuvos aukštosiomis mokyklomis – Vytauto Didžiojo universitetu, Vilniaus universitetu, Klaipėdos universitetu bei kitais Latvijoje, Lenkijoje ir kitur esančiais baltistikos centrais.

 

Kartu su kolegomis iš Lietuvių kalbos instituto ir Ukrainos I. Koroliovas parengė pirmą ir kol kas vienintelį Lietuvos ir Ukrainos leksikografijos istorijoje dvikalbį ukrainiečių ir lietuvių kalbų žodyną.

 

Profesorius I. Koroliovas lietuvių kalbos mokosi nuo 2013 metų, o lituanistinę veiklą pradėjo 2018-aisiais. Šiuo metu turi apie 60 studentų. Kasmet apie 20 jo studentų pasiekia A2–B1 lietuvių kalbos mokėjimo lygį. Lietuvių kalba jo disertacijoje ir monografijoje buvo kaip vienas iš tyrimo objektų.

 

I. Koroliovas yra daugelio tarptautinių konferencijų organizatorius, tarptautinės konferencijos „Ukraina ir Lietuva: istorijos, kalbos, kultūros ir turizmo paralelės“ organizatorius, kartu su VDU Švietimo akademija rengia lietuvių kalbos savaites Kyjivo universitete. Kartu su Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainos sostinėje 2019 ir 2020 metais Europos kalbų dienos renginiuose pristatė lietuvių kalbą ir Lietuvą.

 

Premijos laimėtojas yra daugelio mokslinių konferencijų pranešėjas ir dalyvis. Jo akademinėje bibliografijoje – daugiau nei 70 mokslinių ir metodinių darbų.

Šiuo metu profesorius nuotoliniu būdu VDU Švietimo akademijoje moko lietuvių kalbos Lietuvoje prisiglaudusius karo pabėgėlius iš Ukrainos.

 

Šiemet premijai gauti buvo pateiktos 8 kandidatūros iš Airijos, Belgijos, Čekijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lietuvos, Norvegijos, Ukrainos, Pasaulio lietuvių bendruomenės.

 

Lituanistinio švietimo mokytojo ar dėstytojo premija įsteigta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. nutarimu. Premija konkurso būdu skiriama užsienyje dirbantiems lituanistinių mokyklų mokytojams, dėstytojams už aktyvią ir kūrybišką lituanistinio švietimo veiklą, pilietiškumo, tautinės tapatybės diegimą lietuvių bendruomenei, mokinių, studentų pasiekimus. Premijos dydis – 2300 Eur.

 

Premiją yra gavę Sakartvelo technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovas ir lietuvių kalbos dėstytojas prof. Vidas Kavaliauskas, Londono darželio / mokyklos „Obelėlė“ direktorė Alvija Černiauskaitė, Seinų „Žiburio“ mokyklos mokytoja, viena iš šios lietuviškos mokyklos įkūrėjų Irena Gasperavičiūtė, Airijos aukštesnio lygio kalbų agentūros lietuvių kalbos plėtros pareigūnė, lietuvių kalbos mokytoja Jurgita Urbelienė. 2021 m. Lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija paskirta Gailutei Urbonaitei-Narkevičienei, Bostono lituanistinės mokyklos direktorei ir mokytojai.

 

ŠMSM inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.