Kurdami kiną mokomės tolerancijos

Jurgita Radzevičiūtė, Marius Janulevičius

Gyvename visuomenėje, kurioje vis dar trūksta pakantumo kitaip mąstantiems ar atrodantiems žmonėms. Artėjant Tarptautinei tolerancijos dienai, Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos pirmokai pasiūlė vietoje įprastinių renginių sukurti filmą apie toleranciją. Prie iniciatyvos mielai prisidėjo gimnazijos socialinė pedagogė ir ne pirmus metus mokykloje veikiantis Kino klubas. Netrukus tai virto bendru I klasių gimnazistų ir Kino klubo projektu, kuriuo buvo siekiama paprasta, mokiniams suprantama ir patrauklia kino kalba parodyti, kad žmonių skirtumai dažnai nėra tokie svarbūs, kaip atrodo iš pradžių, kad net priešiškai nusiteikę žmonės dažnai gali surasti juos vienijančių dalykų. Trumpu filmu parodyti, kaip suprasti ir priimti kitą žmogų – tokį iššūkį turėjo įveikti idėją pasiūlę gimnazistai.

 

Vaidybiniame filmuke gimnazistai suvaidino klasę, susiskaldžiusią į tris grupeles: pilkuosius, raudonuosius ir žaliuosius. Raudonieji buvo dešiniarankiai ir nesuprato pilkųjų, kurie rašė tik kaire ranka; savo ruožtu pilkieji galvojo, kad dešiniarankiai – tikri keistuoliai, ir nemėgo jų. O žalieji apskritai nerašė – jie mėgo skaityti ir nesuprato, kaip galima mėgti rašyti, nesvarbu, kuria ranka. Klasės mokytoja, kurią vaidino gimnazijos socialinė pedagogė, puikiai matė, kad jos mokiniai nemėgsta vieni kitų, nors iš tiesų visi buvo panašūs, o jų skirtumai – ne itin dideli. Ir tada mokytoja kai ką sugalvojo: ji padovanojo vienam iš mokinių stebuklingą raktą. Šis mokinys iš raudonųjų grupės pakelia ir grąžina nukritusį rašiklį merginai iš pilkųjų, netikėtai susidraugauja su priešiškos grupės bendraklase, jie pakeičia vienas kito stereotipinį mąstymą. Pamažu į bendradarbiavimą įsitraukia ir kiti mokiniai iš skirtingų grupelių. Pamatę, kad mokytojos duotas raktas stebuklingai paveikė santykius, mokiniai prašo, jog tokius raktelius padovanotų ir jiems. Mokytoja paaiškina, kad šio rakto reikia ieškoti savo širdyje.

 

Filmukas „Raktas“ atnešė dvejopą naudą: ne tik sukūrėme metodinę priemonę, kurią galima rodyti per klasių valandėles, minint Tarptautinę tolerancijos dieną, bet ir bendra veikla sujungėme atstovus iš trijų konkuruojančių mūsų pirmokų klasių – vaikai turėjo progą kartu kurti ir kai kurie nejučia susidraugavo. Kviečiame ir kitų mokyklų mokytojus bei klasės vadovus naudoti filmuką „Raktas“ per savo pamokas. Tai gali būti puiki įžanga diskusijai apie žmonių santykius ir pakantumą. Filmuką galite pamatyti čia.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.