Konferencija „Sveikas mokytojas – sėkmingo ugdymo garantas“

Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijoje gruodžio 27 d. vyko jau aštuntoji mokslinė-praktinė konferencija „Sveikas mokytojas – sėkmingo ugdymo garantas“, subūrusi daugiau nei 200 dalyvių, bendraminčių ne tik iš Radviliškio, bet ir iš visos Lietuvos: Biržų, Kėdainių, Jonavos, Kelmės, Panevėžio ir Šiaulių rajonų.

 

Susirinkusiuosius sveikino progimnazijos direktorė, šio renginio iniciatorė Rasa Dagienė ir linkėjo patirti nuostabą, atrasti kiekvienam tai, kas įkvėptų. O Radviliškio rajono vicemeras Mindaugas Pauliukas padėkojo konferencijos dalyviams už entuziazmą, norą keistis ir ieškoti veiksmingų būdų, gerinančių gyvenimo kokybę.

Pirmąjį pranešimą, intriguojančiu pavadinimu „Dėžė, arba apie pokyčius, kurie vyksta aplink mus“, skaitęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas visus surinkusiuosius pakvietė praplėsti savo matymo lauką, nes šiandienos žmogus, susitelkęs į savo dabartines problemas, pasaulį ima matyti tarsi po vamzdžio skylę. Pasitelkęs diagramas lektorius paveikiai kalbėjo apie sparčiai besikeičiantį pasaulį, apie pokyčius, įvykusius per paskutinius 25 metus tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje. Apibendrindamas palinkėjo matyti ne tik neigiamus, bet ir teigiamus pokyčius.

 

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto prodekanė, Psichologijos katedros docentė Aurelija Stelmokienė savo pranešime „Mokytojo emocinis intelektas – vienas iš įrankių efektyviai vadovauti klasei“ aptarė veiksmingo vadovavimo klasei principus ir emocinio intelekto (EQ) svarbą. Pabrėžė, kad emocinis intelektas gali padėti užmegzti su mokiniais bendradarbiavimu grįstus santykius ir kartu pasiekti užsibrėžtų tikslų. Patarė, kaip tobulinti savo emocinį intelektą, kaip naudotis trijų žingsnių (Suprasti – Įsivertinti – Ugdytis) algoritmu. Svarbiausia, anot lektorės, domėtis, dalytis tuo, ką sužinojai, ir uždegti kitus.

Radviliškio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro laikinai direktorės pareigas einanti Skaidrė Armonienė skaitė pranešimą „Aktyvus mokytojas – sveikas pavyzdys“, kuriame aptarė Visuomenės sveikatos biuro darbo kryptis, prioritetus, supažindino su atliekamomis funkcijomis, vykdomomis programomis, projektais. Pasidžiaugė aktyviu rajono mokytojų dalyvavimu biuro organizuojamuose renginiuose ir pakvietė įsitraukti į kitų metų veiklas.

 

Įžvalgomis apie Rytų mediciną dalijosi medicinos specialistė Rasa Vaičiuvienė. Ji palygino Rytų ir Vakarų medicinos principus, teigė, kad Rytų medicina moko žmogų stebėti save, įsiklausyti į savo kūną, atpažinti jo siunčiamus SOS signalus. Paaiškino senovės kinų medicinos koncepciją – ratą, iš kurio vaizdžiai matyti, kaip stipriai žmogaus organai tarpusavyje susiję, nuolat veikia vienas kitą, pabrėžė žmogaus emocijų, jausmų, minčių įtaką savijautai. Patarė mitybą žiemą paįvairinti aštresniais patiekalais, prieskoniais. Palinkėjo išmokti save stebėti ir ieškoti kuo natūralesnių būdų sveikatai gerinti.

Visiems gerai žinomas Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas, profesorius Rimantas Stukas savo pranešimą „Pažvelkime į maistą ir į mitybą kaip į sveikatai įtaką darantį veiksnį“ pradėjo cituodamas antikos filosofų ir gydytojų mintis apie sveikatą. Ir nors šiais laikais jau niekas nesiginčija, kad mityba yra sveikatos pagrindas, daugelis lietuvių, anot profesoriaus, maitinasi ne itin sveikai, vartoja per daug pramoniniu būdu apdoroto maisto. Dėl to per mažai su maistu gauna polinesočiųjų riebalų rūgščių omega-3, vitamino C, beta karoteno. Profesorius patarė, ką reikėtų daryti, kad pagelbėtume sau, savo organizmui. Labai vaizdžiai ir paveikiai kalbėjo apie palankius ir nepalankius sveikatai maisto produktus.

 

Socialinio ir emocinio ugdymo instituto direktorė dr. Daiva Šukytė pranešime „Poreikiai, keičiantys mokymo ir mokymosi patirtį“ aptarė nesėkmių klasėje priežastis. Pabrėžė įgūdžių svarbą sėkmingam mokymuisi. Kalbėjo, kodėl svarbus socialinis ir emocinis ugdymas, kokie mokymo metodai yra ypač veiksmingi, kaip padėti vaikams, turintiems mokymosi sunkumų. Pranešėja teigė, kad nuoseklus socialinis emocinis ugdymas daro didelę įtaką vaiko savikontrolei, savimonei, pasiekimams.

Mados analitikas, lektorius, tinklaraštininkas, edukacinio projekto „Suprasti madą“ įkūrėjas ir prodiuseris Arnoldas Remeika savo pranešime „Mada ir aš: ką kiekvienas turime suprasti apie mados industriją ir savo vaidmenį joje?“ teigė, kad mada jį domina ir kaip globalus reiškinys, pramonė, verslas. Atkreipė dėmesį į tai, kad daugelis iš mūsų pirkdami naujus daiktus nė nesusimąstome, kaip veikia mados pramonė, kodėl madingi vienokie ar kitokie drabužiai, ką apie mus, mūsų visuomenę sako mados, ar mada – tik estetika, ar ja bandoma perteikti ir svarbias idėjas, parodyti savo poziciją. Lektoriaus pateikė gąsdinančių faktų apie mados industriją. Štai keletas jų: nauji produktai rinkoje atsiranda labai greitai, per 10–14 dienų, per savaitę „Topshop“ išleidžia apie 400 naujų modelių, vieniems marškinėliams pagaminti reikia 2700 litrų vandens, amerikiečiai niekada nedėvi 82 proc., britai – 73 proc. savo pirkinių, per ateinančius dvidešimt metų žmonija patirs tokių dramatiškų pokyčių, kuriuos patyrė per pastaruosius 200 tūkst. metų. Anot lektoriaus, džiugina tik Z ir Y kartų sąmoningesnis vartojimas, įsigalinčios tvarios mados tendencijos.

 

Konferencijos pabaigoje progimnazijos direktorė Rasa Dagienė pasidžiaugė sėkmingu (surinkta jau 103 mln. žingsnių!) progimnazijos bendruomenę telkiančiu dalyvavimu žingsnių iššūkyje su nemokama mobiliąja programėle „#walk15“ ir palinkėjo konferencijos dalyviams mažais žingsneliais žingsniuoti į didelius pokyčius.

O konferencijos dalyvius, kaip ir kasmet, džiugino rėmėjų – UAB „BIOK laboratorija“, UAB „Bruneros“ – dovanėlės, Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro nemokama sveikatos patikra, kvapnios ir sveikatingos mūsų mokyklos biologijos mokytojos Vilmutės Sprudzanienės ir jos būrelio vaikų surinktos arbatos.

Tikime, kad ir šiemet daugelis konferencijos dalyvių patyrė nuostabą, atradimo džiaugsmą ir įkvėpimą keistis. Visiems sakome ačiū, kad esate ir kuriate šį renginį kartu!

 

Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.